Kastracja psa bywa kłopotliwym tematem. Właścicielom czworonogów nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję o poddaniu swojego pupila takiej operacji.
Niektórzy obawiają się poważnych zmian w zachowaniu psa, inni skutków ubocznych podania narkozy ogólnej, a jeszcze inni nie chcą decydować się na zabieg o permanentnych skutkach, ponieważ nie mają pewności, czy w przyszłości nie zechcą pozwolić psu na posiadanie potomstwa.
Dobrym rozwiązaniem w każdym z tych przypadków może okazać się kastracja chemiczna psów, która polecana jeszcze szczególnie dla psów lękliwych jak i psów hodowlanych. Na czym polega taki zabieg?
Kiedy sterylizować psa?
Sterylizacja (kastracja) psa nie zawsze jest konieczna. Wiąże się jednak z wieloma korzyściami, w tym między innymi ze stabilizacją emocjonalną oraz zmniejszoną podatnością na choroby.
W przypadku kastracji psów wskazuje się na takie zalety zabiegu kastracji, jak:
- zapobieganie nowotworom jąder,
- zmniejszenie ryzyka przerostu i wystąpienia nowotworu prostaty,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia przepuklin i guzów,
- redukcja agresji i lepsze zachowanie psa,
- zmniejszenie skłonności do włóczęgostwa,
- ograniczenie niepożądanych zachowań, takich jak oznaczanie terytorium.
Z kolei w przypadku sterylizacji suk, mówi się o takich zaletach zabiegu kastracji jak:
- zapobieganie nieplanowanej ciąży,
- redukcja cieczki i ciąż urojonych,
- zapobieganie wystąpieniu raka jajników i macicy,
- zapobieganie infekcjom macicznym.
Sterylizację psów i suk przeprowadza się przed momentem, kiedy zwierzę osiąga dojrzałość płciową, czyli około 6 – 12 miesiąca życia. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, jeśli właściciel chce uniknąć niechcianego krycia.
Jednak w przypadku kastracji chemicznej rozsądniej jest zaczekać do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej zwierzęcia – w przeciwnym razie jej zastosowanie będzie niejako zbędne, przynajmniej przez pewien okres.
Czym jest kastracja chemiczna psa?
Kastracja chemiczna bywa określana mianem weterynaryjnej antykoncepcji. Polega ona na tym, że lekarz weterynarz wszczepia psu implant, zawierający substancje hamujące produkcję hormonów związanych z płodnością. Po zabiegu pies staje się bezpłodny i nie odczuwa popędu seksualnego.
Zabieg kastracji chemicznej nie wiąże się zatem z usunięciem narządów rodnych. Wpływa jedynie na poziom hormonów, a tym samym na popęd i płodność. Pies traci zainteresowanie bieganiem za suczką, która ma cieczkę i nie jest w stanie jej zapłodnić.
Co ważne, efekty zabiegu kastracji nie są trwałe. Utrzymują się od 6 miesięcy do około roku. Kastracja chemiczna psa jest więc w pełni odwracalnym zabiegiem sterylizacji, co może okazać się ważne dla opiekunów psów rasowych.
A czy są jakieś wady kastracji chemicznej? do wad można zaliczyć długi okres oczekiwania na zadziałanie środka, i jest o około 5-6 tygodni po wykonaniu zabiegu kastracji, a co więcej, zabieg należy powtarzać co około 6-12 miesięcy.
Jak wygląda kastracja psa?
Kastracja chirurgiczna psa polega na usunięciu jąder, a w przypadku suczek jajników (narządów rodnych), a sama rana po kastracji natomiast goi się kilka tygodni. Przy okazji warto zaznaczyć, że chociaż termin kastracja i sterylizacja używana bywa zamiennie, to oba zabiegi wyglądają w praktyce nieco inaczej.
Sterylizacja psów polega bowiem na podwiązaniu jajowodów czy nasieniowodów, a nie na ich usunięciu.
Natomiast kastracja chemiczna sprowadza się do wszczepienia psu implantu ze środkiem, który hamuje produkcję hormonów odpowiedzialnych za płodność.
Zabieg wykonuje się bez narkozy, co eliminuje ryzyko wystąpienia związanych z nią skutków ubocznych. Jest też w pełni odwracalny.
Ile trwa kastracja chemiczna psa?
Kastracja chemiczna u psa zaczyna być skuteczna po około 6 tygodniach od zabiegu. Dochodzi wtedy do zmniejszenia popędu płciowego z uwagi na obniżenie stężenia testosteronu we krwi.
Bezpłodność utrzymuje się u psa przez minimum 6 miesięcy po podaniu implantu. Często zdarza się jednak, że efekt kastracji chemicznej utrzymuje się dłużej, nawet do 14 miesięcy.
Ile kosztuje kastracja chemiczna?
Koszt kastracji chemicznej to z reguły około 220-350 zł. Natomiast koszt kastracji chirurgicznej waha się w przedziale od 150 do 500 zł. Należy pamiętać przy tym, że pierwszy rodzaj zabiegu trzeba będzie powtarzać, nawet co 6 miesięcy. Kiedy warto więc, mimo wszystko, rozważyć kastrację chemiczną zamiast chirurgicznej?
Najważniejsze zalety kastracji chemicznej to:
- brak narkozy (zobacz: jak wygląda opieka nad psem po narkozie),
- brak okresu rekonwalescencji po operacji (gojenie się rany),
- odwracalność zabiegu.
Kastrację chemiczną poleca się w przypadku psów:
- których właściciel chce jedynie sprawdzić, jak zmieni się zachowanie zwierzęcia po obniżeniu produkcji testosteronu, bez ryzyka operacji i poddawania psa narkozie,
- starszych, u których zabieg kastracji może prowadzić do powikłań lub stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia,
- rasowych, które mogą być w przyszłości dawcami nasienia.
Efekty kastracji chemicznej
Chemiczna kastracja psa daje efekty podobne do kastracji chirurgicznej. Zmniejsza ryzyko ucieczki czworonoga, obniża jego popęd seksualny i pozwala uniknąć poczęcia potomstwa.
Poza tym wczesna kastracja farmakologiczna psa skutkuje również:
- ograniczeniem ryzyka zachorowania na nowotwór jąder i choroby prostaty,
- ustabilizowaniem psychicznym – normalizacja poziomu hormonów przekłada się na spokojniejsze zachowanie i większe posłuszeństwo, pies nie próbuje dominować w domu, nie ucieka, jest mniej agresywny.
Czy sterylizacja chemiczna psa jest bezpieczna?
Dobrze wykonana sterylizacja chemiczna psa, poprzedzona konsultacją z lekarzem weterynarii jest w pełni bezpieczna. Po wszczepieniu implantu czasem pojawiają się skutki uboczne, takie jak obrzęk skóry w miejscu wkłucia. Są to jednak objawy tymczasowe.
Co ważne, zabieg sterylizacji chemicznej psa jest wykonywany bez znieczulenia ogólnego. Nie wiąże się więc z ryzykiem, jakie niesie za sobą zastosowanie narkozy. Brak rany pooperacyjnej eliminuje natomiast problem jej pielęgnacji i pilnowania psa, który często próbuje lizać, drapać, a nawet gryźć szwy po kastracji chirurgicznej.
Niedopilnowane zwierzę może doprowadzić do ich rozerwania lub zainfekowania rany, a to kolejna komplikacja, której można uniknąć, decydując się na zabieg farmakologiczny.
Poza tym warto pamiętać, że jednokrotne zastosowanie kastracji chemicznej “na próbę” nie wyklucza możliwości późniejszego przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który będzie trwały.
Warto więc wziąć taką opcję pod uwagę, zwłaszcza jeśli posiadamy psa rasowego, którego być może zechcemy jednak rozmnażać lub z którym kiedyś zapragniemy wystartować w konkursie.