Kastracja psa – wszystko co musisz wiedzieć

Kastracja psa

Kastracja psa to temat budzący wiele pytań i emocji. Przed podjęciem decyzji o kastracji psa warto znać podstawowe informacje na temat. Pomocne w podjęciu decyzji będzie również zestawienie wad i zalet. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy kastrować psa?

Wiek nie jest jedynym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy kastracji psa. Ważnymi czynnikami jest również rasa, rozmiar psa i stan jego zdrowia. Psy osiągają dojrzałość w różnym wieku, ale uważa się, że kastrację można wykonać już po ukończeniu 7-12 miesiąca życia. Kastracja dorosłego psa jest możliwa pod warunkiem, że jego stan zdrowia jest dobry.

U psów wraz z wiekiem pojawiają się różnego rodzaju przypadłości, dlatego w celu wyeliminowania pojawiających się wątpliwości należy przeprowadzić niezbędne badania.

Jak widać, nie ma jednej odpowiedzi na to, w jakim wieku kastrować psa, jednak odradza się kastrację starszych psów. Powodem jest obciążenie organizmu psa narkozą, które niesie ze sobą pewne ryzyko. Niewątpliwie jest ono wyższe w przypadku, gdy pies cierpi z powodu chorób przewlekłych i ma problemy z sercem.

Jak wygląda kastracja u psa?

Zabieg chirurgiczny jest przeprowadzany w narkozie. Kastracja psa polega na usunięciu jąder i najądrzy, co powoduje bezpłodność psa. W przypadku obecności nowotworów lub zapalenia jąder niejednokrotnie wykonuje się kastrację z odjęciem moszny. Kastracja może być przeprowadzana 2 metodami: otwartą i zamkniętą. W miejscu rany zakłada się szwy.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz dokładnie objaśnia, czym jest kastracja psa, jak wygląda, ile trwa i wyjaśnia, jakie mogą pojawić się ewentualne komplikacje. Najczęstszą z nich jest obrzęk moszny, który z reguły ustępuje samoistnie po kilku tygodniach.

Przeczytaj:  Karmienie szczeniaka - czym i jak karmić szczenię? Kompendium wiedzy

Po zabiegu istnieje również zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych, do których najczęściej dochodzi w wyniku zabrudzenia lub nadmiernego lizania okolicy zabiegu przez psa. Pies po kastracji potrzebuje kilku godzin, aby dojść do siebie. Konieczne jest również odpowiednie postępowanie po zabiegu.

Kastracja chemiczna psa

To alternatywa dla kastracji chirurgicznej. Zabieg jest bardzo prosty i polega na podskórnym wstrzyknięciu psu chipa z substancją w okolicy łopatek. Podany preparat obniża poziom hormonów psa i zmniejsza ilość testosteronu, a w konsekwencji wywołuje bezpłodność. Kastracja chemiczna psa przynosi tylko czasowy efekt, co sprawia, że istnieje konieczność powtórzenia zabiegu po 6-12 miesiącach.

Największą zaletą tej metody jest bezpieczeństwo i prostota. W przypadku braku zadowolenia z efektów właściciel może zdecydować, kiedy wykastrować psa. Po ustaniu działania preparatu pies wraca do stanu sprzed zabiegu, więc możemy zdecydować się na kolejny zabieg w dowolnym momencie lub po prostu już go nie wykonywać.

Kastracja psa – ile to kosztuje?

Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto wiedzieć, jaki jest koszt kastracji psa. Tutaj również należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów takich jak: masa ciała psa, lokalizacja i renoma gabinetu, a także stopień skomplikowania zabiegu, jakim jest kastracja psa. Cena może wynosić od 100 nawet do 500 złotych.

Pies po kastracji

Zanim zdecydujemy się na zabieg, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co daje kastracja psa. Przede wszystkim zapobiega rozmnażaniu i eliminuje popęd płciowy, a w konsekwencji zachowania z niego wynikające. Wśród najbardziej uciążliwych zachowań znajdują się: znakowanie terenu, walka o sukę i skłonność do ucieczek.

Wszystkie te zachowania sprawiają, że pies staje się trudny w prowadzeniu, a niejednokrotnie przejawia skłonności do agresji, co zaczyna irytować właściciela. Wykastrowany pies staje się bardziej tolerancyjny i mniej agresywny, a co za tym idzie jego stan emocjonalny, jest bardziej stabilny.

Przeczytaj:  Kastracja chemiczna psa - na czym polega i czy jest bezpieczna?

Zabieg ma również wpływ na zdrowie psa, ponieważ prowadzi do zmniejszenia ryzyka zachorowania związane z narządami płciowymi, np. chorobami prostaty, jąder i okolic okołoodbytniczych. Chociaż kastracja to zabieg kojarzony głównie z psami, to można go jednak wykonywać również u suk.

To skuteczna metoda antykoncepcji, jaką ma zapewniona również suczka po sterylizacji. Zachowanie psów płci żeńskiej również się zmienia, co jest wynikiem zmiany stanu hormonalnego.

Wady i zalety kastracji psa

Najczęściej zadawanym pytaniem jest, to kiedy kastrować psa. Zanim jednak utwierdzimy się w przekonaniu, że jest to zabieg konieczny w przypadku naszego pupila, należy zasięgnąć konsultacji z lekarzem weterynarii. W przypadku dużych wątpliwości można również zdecydować się na skorzystanie z porady innego lekarza. Decydując się na zabieg, warto również pamiętać o kosztach, z którymi się wiąże.

To, ile kosztuje kastracja psa, jest uzależnione przede wszystkim od masy ciała psa oraz stopnia skomplikowania zabiegu. O ile cel zabiegu jest taki sam, o tyle każdy pies różni się stanem zdrowia i reakcją na narkozę (w przypadku metody chirurgicznej). Nieobojętnymi czynnikami jest również renoma i lokalizacja klinki, w jakiej ma miejsce kastracja psa.

Zalety kastracji psa:

  • pewna metoda trwałej antykoncepcji, brak cieczki i ciąży urojonej u suk,
  • minimalizuje ryzyko wielu chorób, w tym nowotworowych,
  • ogranicza popęd seksualny i wywołane nim zachowania takie jak ucieczki agresja wobec innych samców,
  • zmniejszenie instynktu terytorialnego psa,
  • zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się, a co za tym idzie, zmniejsza problem bezdomności psów.

Wady kastracji psa:

  • ryzyko związane z zabiegiem, w szczególności z narkozą,
  • możliwość wystąpienia zakażenia rany w trakcie jej gojenia,
  • wzrost apetytu, który może prowadzić do nadwagi,
  • niespodziewane zmiany w dotychczasowym zachowaniu (apatia, zwiększona agresywność),
  • zmiany w strukturze sierści, które sprawiają, że przypomina ona sierść szczenięcą,
  • nietrzymanie moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.