King charles spaniel – charakter, wygląd i opis rasy

king charles spaniel

King charles spaniel, często mylony z cavalierem, to niezwykle łagodny, serdeczny i skryty czworonóg o wyjątkowej prezencji.

Historia i pochodzenie king charles spaniela

Przyjęło się, że king charles spaniel wywodzi się z Japonii albo chin. W Europie osobniki pojawiły się w XVI wieku. Natomiast w kolejnym wieku zaczęły cieszy się popularności wśród angielskiej arystokracji. A to wszystko dlatego, że rasę upodobał sobie Karol II Stuart, który miał kilka czworonogów na swoim dworze. Początkowo, do XIX wieku, spaniele królewskie wykorzystywano do polowań na bekasy. Natomiast w czasie rewolucji przemysłowej przedstawiciele rasy, jak i inne spaniele typie toy, zaczęto krzyżować z mopsami, aby zmniejszyć wielkość nosa. W XX wieku rozpoczęto próby rekonstrukcji rasy, aby psy przypominały swoim wyglądem osobniki sprzed panowania Karola II Stuarta.

Warto dodać, że king charles spaniel to bliski kuzyn Cavalier king charles spaniela. W niektórych krajach znany jest jako angielski spaniel karłowaty, a kraj w nazwie nawiązuje do tego, że przedstawicielem tej rasy były ulubieńcami króla Artur II Stuarta. Podobnie, jak pozostałe spaniele, spaniel królewski pochodzi od seterów. Przez dość długi okres selekcjonowano je na małe rozmiary i były cenione jako psy do towarzystwa w Anglii i na kontynencie. Natomiast w efekcie kojarzeń z miniaturowymi czworonogami ze Wschodu, nabrały wyglądu, który jest charakterystyczny dla rasy obecnie.

Charakter king charles spaniela

King charles spaniel ma wyjątkowo łagodny charakter. Przedstawiciele tej rasy wykazują się subtelnością oraz przyjacielskością. Uwielbiają ludzi i cenią sobie z nimi kontakt. Są łagodne w stosunku do dzieci, dzięki czemu sprawdzą się u rodzin.

Spaniele królewskie bardzo szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia, a ich wychowanie nie należy do najtrudniejszych. Nawet osoba początkująca nie będzie miała problemu z nauczeniem pupila podstawowych komend.

Królewski spaniel uwielbia czułości i zabawę ze swoimi właścicielami. Nie jest typem samotnika, dlatego nie odnajdzie się w sytuacji, gdy domownicy spędzają więcej czasu poza domem.

King charles spaniel uwielbia czułości i zabawę ze swoimi właścicielami. Kochają spędzać czas na kolanach swojego właściciela i wszelkie pieszczoty, o czym świadczy fakt, że są do psy do towarzystwa.

Przeczytaj:  Rasy psów średnich - poznaj nasze TOP 9

king charles spaniel lize sie po nosie

Rasa nie wymaga zwiększonej aktywności fizycznej, ale warto poświęcić około godzimy dziennie na zabawę, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki temu pies będzie spokojny w ciągu dnia. Wybieraj zabawki logiczne oraz sporty dla psów. Jako formę aktywności możesz wybrać szkolenia. Używaj metod szkoleniowych, opartych na wzmocnieniach dodatnich, takich jak pochwały oraz smakołyki.

Warto dodać, że przedstawiciele tej rasy są niezależne i może zdarzyć się, że zlekceważą komendy, które wykonują po raz pierwszy. Jednak mimo to, nie ma z nimi problemu.

Ze względu na nieśmiałość zaleca się szczególne skupienie uwagi na etapie socjalizacji, podczas nowych sytuacji oraz poznawania nowych osób.

Psy tej rasy ceni się za lojalność oraz oddanie.

Wygląd king charles spaniela

King charles spaniel to niewielkich rozmiarów czworonóg, który zachwyca swoim wyglądem. Jego sierść jest długa, jedwabista i niezwykle miła w dotyku. Na ogonie, uszach oraz nogach ma charakterystyczne, obfite pióra. Spaniel królewski może występować w kilku umaszczeniach:

  • czarna podpalana – sierść jest intensywna i lśniąca w kolorze czerni. Na kufie, nogach, piersiach, pod ogonkiem oraz obwódkach uszu występują mahoniowe znaczenia. W tej barwie są również plamki pod oczami,
  • trójbarwna – maść ta cechuje się perłowo-białym tłem z równomiernie rozmieszczonymi łatami w czarnym kolorze. Z kolei lśniące podpalenia występują na dolnej stronie ogona, obwódkach, policzkach i w formie plamek pod oczami. Cechą charakterystyczną jest szeroka strzałka w białym kolorze, umiejscowiona między oczami oraz na czole,
  • blenhein – umaszczenie charakteryzuje się perłowo-białym tłem oraz równomiernie rozłożonymi ratami w odcieniu kasztanowo-czerwonym. Natomiast pośrodku czoła występuje szeroka strzałka w białym kolorze z jasnokasztanowo-czerwoną plamką.
  • ruby – psy o tym umaszczeniu są w odcieniu kasztanowo-czerwonym.

Kufa jest kwadratowa, głęboka oraz szeroka. Z kolei czarny nos cechuje się dużymi nozdrzami. Oczy są stosunkowo duże, szeroko rozstawione i mają ciemno barwę. Natomiast niewielkie uszy wiszą dość płasko w wzdłuż policzków. Są dość długie.

king charles spaniel bawi sie

Wzorzec – 128

Klasyfikacja FCI: Wzorzec 128 Grupa 9. Psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 7 Angielskie spaniele.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wielkość: Wysokość w kłębie wynosi 26-32 cm.

Waga: Dorosłe osobniki osiągają 3,6 do 6,3 kg.

Maść i szata: King charles spaniel ma długą, jedwabista i prostą sierść. Na nogach, ogonie oraz uszach występują obfite piorą. Występuje w kilku umaszczeniach.

Maść czarna podpalana – intensywna, lśniąca czerń z mahoniowymi znaczeniami na kufie, piersiach, nogach, obwódkach uszu, pod ogonkiem, a także plamkami nad oczami.

Przeczytaj:  Border Terrier - charakter, wygląd i opis rasy

Trójbarwna – tło perłowo-białe, na którym są równo umieszczone czarne laty. Na policzkach, dolnej stronie ogona, obwódkach uszu występuje lśniące podpalanie. Między oczami i na czole widoczna szeroka strzałka w białym kolorze.

Blenheim – perłowo-białe tło z równomiernie rozłożonymi kasztanowo-czerwonymi łatami. Pośrodku czoła wyraźna i szeroka biała strzałka z plamką w jasnokasztanowo-czerwonym kolorze.

Ruby – jednolita w odcieniu kasztanowo-czerwonym.

Podatność na choroby: Psy tej rasy podatne są szczególnie na schorzenia oczu, takie jak: distichia, mikroftalmia, zaćma, entropium, dystrofia rogówki. Zdarzają się także dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz choroby serca: przetrwały przewód tętniczy, wada mitralna serca, wiszący język, cukrzyca, przepuklina pępkowa, rozszczep podniebienia

Długość życia: King charles spaniele żyją od 1- do 12 lat.

Cena King charles spaniel: King charles spaniel w przeciwieństwie do Cavalier king charles spaniel jest rasą mało popularną, więc możesz mieć problem, aby znaleźć odpowiednią hodowlę. Szczenięta rasy king charles spaniel kosztują od 1500 do 2500 złotych. Kupuj tylko w hodowlach, które zarejestrowane są w Kynologicznym Związku w Polsce. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz czworonoga o tej rasie.

Żywienie/Odżywianie king charles spaniela

King charles spaniel, podobnie, jak i inne rasy, powinien mieć dietę bogatą w składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju czworonoga. Zaleca się dwa zrównoważone posiłki dziennie w postaci karmy suchej i mokrej w stosunku 1:1. Zapewnij mu również dostęp do świeżej wody. Rodzaj żywienia warto ustalić z lekarzem weterynarii, który poleci odpowiednią dla rasy karmę. Uważaj na smakołyki oraz inne dodatkowe jedzenie, aby uniknąć nadwagi, która prowadzi do wielu chorób.

king charles spaniel lize

Zdrowie – choroby typowe dla rasy king charles spaniel

Spaniele królewskie wykazują się dość dobrym zdrowiem, ale są podatne na wiele chorób. Wśród najczęstszych schorzeń należy wymienić problemy związane z oczami: zaćmę, dystrofię rogówki, entropium, mikroftalmię oraz chorobę distichia. U przedstawicieli tej rasy występuje również wada mitralna serca, która może doprowadzić do zastoinowej niewydolności serca. U niektórych osobników stwierdza się przetrwały przewód tętniczy. Oznacza to, że krew jest kierowana z powrotem z serca do płuc, co może doprowadzić do niewydolności serca. Wśród dziedzicznych i wrodzonych schorzeń wymienia się także cukrzycę, przepuklinę pępkową, rozszczep podniebienia. Dość często występuje wiszący język, będący defektem neurologicznym, który uniemożliwia cofane się języka z jamy ustnej.

Przeczytaj:  Wyżeł włoski szorstkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Psy te mają krótką kufę. Z tego względu należy uważać podczas upałów, ponieważ mogą mieć problem z oddychaniem. Najlepiej, aby mieszkały w domu, gdzie jest wentylacja i klimatyzacja. Natomiast podczas upalnych dni warto ograniczyć czas spędzany na zewnątrz do minimum.

Jeżeli zdecydujesz się na szczeniaka king charles spaniel, znajdź dobrą hodowlę. Dzięki temu masz pewność, że pies pochodzi z dobrego miotu.

King charles spaniel – dla kogo?

Wbrew pozorom king charles spaniel nie będzie wyborem dla każdego. Przedstawiciele tej rasy są bardzo przyjazne, dlatego nie nadają się jako stróż. Są dość przyjaźnie nastawione nawet do obcych. Może zdarzyć się, że nawet złodziej wzbudzi w nich zaufanie. Spaniele królewskie uwielbiają dzieci, choć lepiej, jak wychowują się ze starszaki. Nie są na tyle cierpliwe, aby tolerować ciągnięcie za uszy, za ogon czy drażnienie w ramach wspólnej zabawy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wychowywały się z dziećmi. Należy pamiętać o odpowiednim procesie socjalizacyjnym.  King charles spaniel sprawdzi się zarówno w domu, jak i w bloku. Nie potrzebuje zbyt dużej dawki ruchu, więc z powodzeniem mogą go wybrać osoby starsze. Spaniele tybetańskie bardzo nie lubią samotności, dlatego nie będą odpowiednie dla osób, które większość czasu spędzają poza domem. Spaniele tybetańskie tolerują inne zwierzęta, choć zdarza się, że pogonią gryzonie.

Spaniel królewski to dość zrównoważona rasa i nie sprawia zbyt wielu kłopotów w szkoleniu. Bardzo szybko się uczą i są łatwe w wyszkoleniu. Będą idealne dla osób, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psów.

Spaniele królewskie są w stanie dostosować się do każdego stylu, z wyjątkiem pozostawiania ich samych przez dłuższy czas. Na ogół dobrze dogadują się z psami, ale wykazują nieśmiałość wobec obcych.

Pielęgnacja king charles spaniela

Pielęgnacja king charles spaniela nie należy do najtrudniejszych. Podstawą jest systematyczne czesanie. Trzeba również regularnie kontrolować stan oczu, które są wrażliwe i podatne na choroby. Pielęgnacja powinna opierać się również na sprawdzaniu uszu i w razie konieczności wyczyszczeniu ich. W sytuacji, gdy coś zaniepokoi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

king charles spaniel lezy

Wady i zalety king charles spaniela

Zalety king charles spaniela:

  • wesoły,
  • inteligentny,
  • łagodny,
  • czuły,
  • stosunkowo cichy.

Wady king charles spaniela:

  • nie znosi samotności,
  • nie toleruje upałów.

Ciekawostki o king charles spanielu

King charles spaniel swoim wyglądem przypomina Cavalier king charles spaniela. W rzeczywistości są to dwie różne rasy., które różnią się charakterem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.