Kleszcz u psa – objawy, leczenie, powikłania

kleszcz

Kleszcze to pasożyty, żywiące się krwią zarówno ludzi, jak zwierząt. Występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale również na trawniku przed domem lub blokiem, a także w parku. Pies ugryziony przez kleszcza może zachorować na poważne choroby, w tym niebezpieczną dla zdrowia i życia czworonoga babejszozę. Jak wygląda kleszcz u psa? I co zrobić, gdy zauważysz kleszcze u psa?

Kleszcz u szczeniaka

Kleszcze, należące do klasy pajęczaków, pasożytniczo żywią się krwią zwierząt oraz ludzi. Kleszcza można rozpoznać po trójkątnym, spłaszczonym ciele. Do tego ma osiem nóg i malutką głowę z narządami gębowymi. To właśnie za pomocą narządów wbijają się w swoją ofiarę i piją z niej krew.

W zależności od rodzaju ma kolor od ciemnobrązowego do czerwonobrązowego. Kilka lat temu występowały głownie w lasach i łąkach, natomiast obecnie można je spotkać nawet na trawie przed blokiem czy parku. Żerują od wiosny do jesieni, kiedy na dworze jest co najmniej 7 stopni Celsjusza.

Natomiast zimą pozostają w stanie hibernacji. Niestety ze względu na dość wysokie temperatury w tym okresie, zdarza się, że pies ma kleszcza nawet  i w zimowych miesiącach. Co więcej, są w stanie przetrwać bardzo długo bez pożywienia. Bytują głównie na spodniej części liści traw, krzewów i drzew, cierpliwie czekając na ofiarę. O ofierze alarmuje ich zapach (a dokładnie pot), wstrząsy oraz oddech. Gdy kleszcz spadanie na czworonoga, nie wbija się od razu, a wyszukuje sobie odpowiedniego miejsca.

Najczęściej kleszcz u psa bytuje w okolicach uszu, głowy, brzucha, a także lędźwi. Możesz również zdarzyć się kleszcz pod skóra psa, choć to zjawisko jest bardzo rzadko. Samo ugryzienie kleszcza nie sprawia bólu, ponieważ w ślinie pajęczaka znajduje się środek znieczulający, który maskuje ukąszenie. Niezależnie czy kleszcz zaatakuje szczeniaka, czy dorosłego osobnika, zagrożenie w obu przypadkach jest duże.

Przeczytaj:  Śmierdzące gazy u psa - czy powinniśmy się tym martwić?

Jak szybko rośnie kleszcz u psa?

Zanim kleszcz wbije się w skórę psa, poszukuje odpowiedniego miejsca do ugryzienia. Dlatego po każdym spacerze z czworonożnym przyjacielem warto dokładnie obejrzeć pupila i sprawdzić, czy nie chodzi po nim pasożyt. Na początku kleszcz jest niewielkich rozmiarów. Rośnie dopiero wtedy, gdy jego ciało napełni się krwią. Co ciekawe, może powiększy się nawet kilkaset razy! Biały kleszcz u psa, czyli już opity i pełny, jest gotowy do złożenia jaj.

Choroby od kleszcza u psa – jakie mogą być?

Kleszcze u psa mogą wywołać takie choroby jak:

1. Babejszoza

Pies ugryziony przez kleszcza może zachorować na babejszozę.  Chorobę wywołują pierwotniaki Babesia canis, przenoszone przez kleszcze. Żerujący na pupili kleszcz, wraz ze ślin a wprowadza do krwi pierwotniaka. Ten z kolei wnika do czerwonych ciałek krwi psa, namnaża się, zmniejszając ilość erytrocytów.

W efekcie dochodzi do anemii oraz rozpadu erytrocytów. Wraz z upływem czasu niedokrwistość postępuje, jednocześnie powodując stany zapalne w narządach wewnętrznych oraz zaburzenia neurologiczne. Co więcej, w przypadku zakażenia babejszozą, występuje żółtaczka u psa po kleszczu. Wiąże  się to z uwolnieniem do krwi bilirubiny, wywołującej żółtaczkę.

2. Borelioza

Kleszcz u psa może doprowadzić do boreliozy. To jedna z najgroźniejszych chorób odkleszczowych, która występuje u czworonogów i ludzi.

3. Erlichioza

To choroba wywoływana przez riketsje z rodzaju Ehrlichia canis. Choroba może mieć postać przewlekłą, ostrą albo utajoną, czyli bez objawów.

4. Anaplazmoza

Choroba ta może przebiec bezobjawowo, przyjąć postać ostrego przebiegu albo utajonych objawów, które wyniszczają organizm pupila.

Kleszcz u psa – jakie są objawy chorób odkleszczowych?

Objawy kleszcza u psa pojawiają się, gdy pupil załapie chorobę odkleszczową. Różnią się one między sobą w zależności od tego, która z chorób zaatakowała pupila:

Przeczytaj:  Jaskra u psa - leczenie, objawy i diagnostyka

1. Babejszoza:

 • osłabienie i apatia,
 • brak apetytu,
 • niechęć do zabawy,
 • gorączka,
 • senność
 • krwiomocz,
 • wymioty,
 • bladość śluzówek, żółte białka oczu.

2. Borelioza

 • apatia,
 • problemy z poruszaniem się,
 • zmiany skórne,
 • utrudnione oddawanie moczu,
 • brak apetytu.

3. Erlichioza

 • anemia,
 • utrata apetytu,
 • krwawienie
 • wybroczyny.

4. Anaplazmoza

 • powiększone węzły chłonne,
 • biegunka, wymioty,
 • obrzęk kończyn,
 • nadmierne pragnienie,
 • napięty brzuch,
 • kulawizna,
 • senność,
 • gorączka

Kiedy zaczynają pojawiać się objawy ugryzienia kleszcza u psa?

Objawy ukąszenia kleszcza nie są zauważalne od razu. Minie kilka, a nawet kilkanaście dni zanim zaobserwujesz zmiany u czworonożnego przyjaciela. Czas oraz konkretne symptomy zależą od choroby odkleszczowej. Babejszoza pojawia się zazwyczaj do 3 tygodni od momentu ukąszenia.

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Pamiętaj, że pierwsze symptomy chorób odkleszczowych są nietypowe. Dlatego bardzo istotny będzie wywiad z Tobą. Poinformuj weterynarza, że Twój pies miał niedawno kleszcza. Weterynarz zbada pupila i skieruje na testy na choroby odkleszczowe albo wykona rozmaz krwi.

Kleszcz u psa a obrzęk

W miejscu ukąszenia przez kleszcza, może pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie. Może również pojawić się rana po kleszczu u psa. Najcześciej pojawia się rumień. To zmiana wczesna, która występuje do 30 dni od ukąszenia przez pasożyta.

Powikłania po kleszczu u psa – jakie mogą być?

Kleszcz u psa wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Dlatego niezwykle istotne jest jak najszybsze usunięcie go. Jeżeli pies ma kleszcza, może zostać zarażony jedną z wielu chorób odkleszczowych, które zagrażają zdrowiu i życiu pupila. Wiele z nich przyczynia się do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • zaburzenie pracy nerek,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie stawów, zapalenie płuc, niewydolność serca,
 • zapalenie mózgu,
 • niedowład.

Co zrobić gdy kleszcz się urwie u psa?

Jeśli pies ma kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Możesz no zrobić samodzielnie. Kleszcze u psa wyciąga się w ten sam sposób, co u człowieka. Musisz przygotować sobie pęsetę lub specjalne urządzenie do usuwania, które dostępne jest w aptece oraz gabinecie weterynaryjnym, a także środek dezynfekujący oraz rękawiczki ochronne. Następnie uspokój pupila i usuń w następujący sposób:

 1. Załóż rękawiczki ochronne.
 2. Za pomocą pęsety lub urządzenia musisz złapać kleszcza jak najbliżej skóry. Pamiętaj, aby w tym czasie zachować ostrożność. Pod żadnym pozorem nie szarp, nie ściskaj odwłoka, aby nie urwać głowy pasożytowi, bo w ten sposób zwiększa się ryzyko pojawienia się infekcji.
 3. Wykręć kleszcze energicznym ruchem.
 4. Zdezynfekuj miejsce, w którym wkłuł się kleszcz.
Przeczytaj:  Zapalenie trzustki u psa - objawy, leczenie i rekonwalescencja

Pamiętaj, że kleszcz u psa źle wyrwany nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia czworonożnego przyjaciela. W takiej sytuacji niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej.

Czy pies może zdechnąć od kleszcza?

Kleszcz u psa może doprowadzić do zarażenia chorobą odkleszczową, która zagraża zdrowiu i życiu czworonoga. Jeśli w odpowiednim momencie nie pójdziesz z pupilem do lekarza, niestety może zdechnąć. Dlatego bardzo ważne jest, aby bacznie obserwować czworonożnego przyjaciela, po usunięciu z niego pasożyta. Jeżeli coś się dzieje, nie zwlekaj i od razu zabierz pupila do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarii na podstawie badania postawi diagnozę. Czy pies może zdechnąć od kleszcza? Leczenia psa po ukąszeniu kleszcza jest indywidualne i zależy od stanu zdrowia czworonoga.

W przypadku babejszozy, lekarz weterynarz poda leki przeciw pierwotniakom, antybiotyk oraz sterydy, W skrajnych przypadkach pupil musi być poddany transfuzji krwi, aby ustabilizował się poziom czerwonych krwinek. Kleszcz u psa może wyrządzić ogromne szkody, dlatego staraj się zminimalizować ryzyko ukąszenia. Przede wszystkim:

 • Stosuj środki ochrony przed kleszczami – jest ich wiele. Do wyboru masz m.in. krople, tabletki i obrożę przeciw kleszczom. W wyborze odpowiedniego środka pomoże Ci lekarz weterynarii.
 • Staraj się ograniczyć spacery po lesie i łąkach, gdy następuje wysyp kleszczy. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ukąszenia,
 • Po każdym spacerze w lesie, parku, na łące dokładnie obejrzyj czworonożnego przyjaciela. Obejrzyj go również na kolejny dzień. Może okazać się, że kleszcz się nie wbił i go po prostu nie zauważyłeś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.