Kości dla psa – czy pies może jeść kości?

pies je kosc

Kość dla psa to prawdziwy rarytas. Czworonożni przyjaciele je uwielbiają, a wielu opiekunów chętnie je im podaje. Czy w rzeczywistości kości dla psa są zdrowe? Okazuje się, że nie wszystkie. Jakie kości dla psa są dobre, a których unikać?

Czy pies może jeść kości?

Widok psa jedzącego kości dla wielu właścicieli czworonogów jest zjawiskiem naturalnym. Tym bardziej, że pupil się nimi zajada. Do dziś opiekunowie przygotowują kości dla psa jako formę dodatkowe przysmaku. W takim razie czy pies może jeść kości? Tak i nie. Po pierwsze, nie wszystkie kości są odpowiednie dla czworonożnego pupila. Po drugie, kość dla psa powinna być traktowana w kategorii psiego gryzaka oraz przekąski. W kościach znajduje się dużo wapnia oraz innych minerałów i witamin. Są również ,źródłem białka, ale pozbawionym kilku aminokwasów oraz tłuszczu. Nie stanowią bardzo pożywnego jedzenia, ale za to pozwalają zaspokoić potrzebę obgryzania. Ponadto, są mięsem, czyli niezwykle istotnym elementem psiego menu, które jest potrzebne do prawidłowego rozwoju pupila.

Kości dla psa odgrywają bardzo ważną rolę w diecie BARF, z angielskiego Biologically Appropriate Raw Food. BARF to sposób żywienia opierający się na podawaniu surowego mięsa, kości, podrobów oraz nadtrawionych części roślin. Co więcej, kości dla psów stosuje się jako naturalny gryzak, gwarantujący zwierzęciu  rozrywkę.

Idealnie sprawdzi jako forma zabawy na nudę. Jednocześnie zadba o zęby czworonoga, które staną się mocniejsze, czystsze, a przede wszystkim zdrowsze. Jeśli zdecydujesz się na kości dla psów, koniecznie wybierz  odpowiedniej wielkości. Małe są niebezpieczne, ponieważ pupil może przypadkiem połknąć ją w całości, co niesie za sobą przykre konsekwencje np. zadławienie. Najlepiej sprawdzi się średniej  i dużej wielkości kość dla psa, dopasowana do jego rozmiaru. Musisz również mieć świadomość, że nie każda kość dla szczeniaka i dorosłego psa, jest dla niego bezpieczna.

Przeczytaj:  Jak zdominować psa? Dominacja psa i jej oznaki

Kości dla psa – surowe czy gotowane?

Kości dla psa surowe czy gotowane? Które wybrać? Choć mogłoby się wydawać, że gotowana kość dla psa jest dobrym rozwiązaniem, to w rzeczywistości tak nie jest. Gotowana, pieczona lub smażona kość zmienia swoją strukturę. W wyniku wysokiej temperatury traci swoją naturalną elastyczność. W efekcie staje się krucha, a jednocześnie bardzo ostra. W związku z tym stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia pupila. Pies może się nią pokaleczyć.

Ponadto, czworonóg może mieć problem ze strawieniem większych kawałków kości. W rezultacie będą one zalegać w jelitach. W końcu organizm zacznie je traktować jako ciało obce. Mogą się pojawić wymioty, problemy z wypróżnieniem.

Surowe kości dla psa

Żucie oraz gryzienie stanowią naturalną potrzebę psów. Dlatego Twoim obowiązkiem jako opiekuna, jest zapewnieniem in zaspokojenia tej potrzeby. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i psów. Gryzienie nie tylko daje pupilowi radość, ale niesie za sobą szereg innych korzyści m.in. masuje dziąsła, usuwa osad nazębny, pozwala rozładować napięcie oraz jest sposobem na nudę i zmniejszenie stresu np. gdy pies zostaje sam w domu. Jeśli pozbawisz psa naturalnej potrzeby gryzienia, sam znajdzie okazję, aby zaspokoić instynkt. W efekcie będzie gryzł co popadnie np. buty czy meble.

Wielu właścicieli, aby zaspokoić potrzebę żucia i gryzienia, podaje czworonożnemu przyjacielowi kość. Jakie kości dla psa wybrać? Zdecydowanie surowe. Surowe kości dla psa są najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na włączeniu ich do diety czworonoga. Przed podaniem warto jest sparzyć wrzątkiem. Dzięki temu będą bardziej elastyczne, a pupil będzie je gryzł z jeszcze większą przyjemnością niż te poddane obróbce termicznej.

Kości wieprzowe dla psa

Kości wieprzowe dla psa wydawać by się mogły idealne, ponieważ nie rozpadają się na drzazgi, jak w przypadku drobiowych. W takim razie czy pies może jeść kości z żeberek? Niestety nie. Kości wieprzowe nie są zalecane. Co prawda, ryzyko pokaleczenia się kośćmi wieprzowymi jest niewielkie w porównaniu do tych z kurczaka i indyka. Jednakże kości wieprzowe są ciężkostrawne. Po ich zjedzeniu pies może nabawić się niestrawności, boleści brzucha, być ospały oraz ociężały. w związku z tym należy ich unikać.

Przeczytaj:  Cieczka u psa - ile trwa i po czym ją poznać? Objawy cieczki

Kości z kurczaka dla psa

Czy pies może jeść kości z kurczaka? Niestety nie. Kości z kurczaka dla psa, tak samo jak i z indyka, są niebezpieczne dla czworonożnego przyjaciela. Po obróbce termicznej stają się one bardzo kruche i ostre. Przypominają drzazgi, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia czworonoga. Mogą przebić ścianę żołądka, wbić się w przełyk czy pokaleczyć jelita. A co z surowymi? Też należy ich unikać, ponieważ mogą powodować zadławienia oraz zaparcia. Jeśli pies zje przypadkiem kość drobiową, obserwuj go. W razie pojawienia się niepokojących sygnałów, skontaktuj się z weterynarzem.

Kości cielęce dla psa

Kość cielęca dla psa to najlepszy wybór. Przede wszystkim jest bardzo miękka. Ponadto, nie rozpada się na ostre, niebezpieczne drzazgi, które by mogły pokaleczyć pupila. Dzięki temu czworonogowi można podać ją w całości, nie obawiając się o to, że smakołyk wyrządzi mu krzywdę. Co więcej, kość cielęca dla psa zawiera składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie kości dla psa wybrać poza cielęcymi? Dobrym wyborem są również wołowe. W porównaniu do cielęcych są o wiele twardsze. Zjedzenie ich jest praktycznie niemożliwe, więc pupil je sobie po prostu obgryza. Można je traktować jako gryzak dla psiaka.

Kości dla szczeniaka – czy mogą je jeść?

Czy kości dla szczeniaka to dobry pomysł? Takie pytanie zadaje sobie każdy właściciel małego czworonoga. To dość ciężki temat, ponieważ kość dla szczeniaka to bardzo kontrowersyjny składnik diety młodych psów. Szczenięta przed ukończeniem dziesiątego tygodnia życia, nie potrafią rozgryźć twardego pokarmy. Jeśli podasz mu kość, do której podejdzie nie tylko z entuzjazmem, ale i ogromną determinacją, może uszkodzić uzębienie, czego efektem będzie krzywy zgryz.

Ponadto, kość dla szczeniaka w tak młodym wieku może spowodować problemy z wypróżnianiem lub biegunkę, ponieważ zbyt mocno obciąży układ pokarmowy. Jednakże istnieje druga strona modelu. Szczenięta wykazują silną potrzebę żucia i gryzienia, która trzeba zaspokoić. Kości dla szczeniaka będą wręcz idealnym, naturalnym gryzakiem, który pozwoli im zaspokoić te instynkty. Poza tym, kości masują dziąsła, co jest bardzo przydatne w trakcie wyżynania się zębów. Nie na tym końca się ich zalety. Okazuje się, że kość a pobudza mlecze zęby do rozkruszenia i wypadnięcia. Jeśli nadejdzie czas na wymianę zębów mlecznych na stałe, to kość dla szczeniaka okaże się niezwykle pomocna. Kości uzupełnią również wapń w diecie młodych psów.

Przeczytaj:  Dlaczego mój pies śmierdzi? Kompleksowy poradnik

Tym bardziej, że odpowiedni stosunek wapnia do fosforu odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju czworonożnych przyjaciół. Jeśli chcesz podać  swojemu małemu pupilowi kość, wybierz kość cielęcą albo jagnięcą. Podobnie, jak i psy duże, tak i szczeniaki nie powinny spożywać kości drobiowych, ponieważ mogą pokaleczyć je wewnątrz. Nie podawaj także kości wołowych. Są one zbyt twarde dla młodego psiaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.