Jednym z obowiązków właściciela psa jest dbałość o odpowiednią pielęgnację zwierzęcej sierści. Utrzymanie jej w dobrej kondycji jest szczególnie ważne, ponieważ włosy pokrywają praktycznie całe ciało psa – wyjątek stanowią okolice nosa oraz opuszki łap. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje zwierzęcej sierści oraz podpowiadamy, które kosmetyki pielęgnacyjne są najważniejsze.
Pielęgnacja sierści – dlaczego jest szczególnie ważna?
Czym skutkuje zaniedbanie zwierzęcej pielęgnacji? Nie tylko niechlujnym wyglądem naszego pupila, sfilcowaną sierścią czy brzydkim zapachem, ale również poważnymi problemami skórnymi, dolegliwościami bólowymi czy alergiami.
Występowanie zmian skórnych, łupieżu, krost, stanów bakteryjnych, wypadanie sierści czy rozwój kleszczy i pcheł – tym właśnie grozi brak regularnych kąpieli, czesania oraz wizyt u psiego fryzjera.
Ważną kwestią jest również dobór odpowiednich kosmetyków. Najlepiej, aby odpowiadały one rodzajowi i strukturze zwierzęcego włosa. Pamiętajmy o tym, aby nie stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Nawet te najdelikatniejsze, antyalergiczne czy przeznaczone dla małych dzieci mogą zagrozić zdrowiu naszego pupila.
Dlaczego? Skóra psa cechuje się innym poziomem pH niż skóra człowieka, co oznacza, że ludzkie preparaty mogą powodować silną alergię lub doprowadzić do rozwoju chorób skórnych. Wybierajmy więc preparaty dedykowane psom, a także zwracajmy uwagę na ich skład. Profesjonalne kosmetyki o wysokiej jakości możemy zakupić np. poprzez internetowy sklep dla groomerów.
Jakie są najważniejsze kosmetyki dla zwierząt?
Wszechstronna pielęgnacja psa skupia się nie tylko na kąpielach i stosowaniu ogólnych szamponów, które dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Warto więc poznać konkretny rodzaj sierści naszego czworonoga, aby skutecznie dobrać preparaty.
Zwierzęce szampony
Szampon jest tak naprawdę najważniejszym kosmetykiem. Współcześnie możemy zakupić nie tylko klasyczne szampony w butelce, które należy rozprowadzić wraz z wodą, ale również preparaty w sprayu, w kostce czy do stosowania na sucho.
Szampony dzieli się nie tylko ze względu na rodzaj sierści, ale również na ich przeznaczenie. Na rynku dostępne są m.in.:
- szampony nawilżające skórę,
- szampony wygładzające sierść,
- szampony kojące,
- szampony ułatwiające rozczesywanie sierści,
- szampony ograniczające linienie,
- szampony intensyfikujące kolor oraz wybielające,
- szampony dermatologiczne,
- szampony ograniczające przetłuszczanie się sierści.
Odżywki
Kolejnym ważnym kosmetykiem, zwłaszcza w przypadku ras długowłosych, jest odżywka. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim poprawienie wyglądu sierści, czyli nabłyszczenie, nawilżenie, regeneracja.
Niektóre kosmetyki ułatwiają również rozczesywanie włosa, nadają mu objętości oraz intensyfikują jego kolor. W profesjonalnych sklepach dostępne są zarówno odżywki stosowane podczas kąpieli, jak i te w formie sprayu, których nie trzeba spłukiwać.
Kosmetyki do pielęgnacji oczu
Okolica oczu jest szczególnie wrażliwa. U psów o jasnej szacie możemy zauważyć, że w dookoła kanalików łzowych tworzą się ciemne plamy. Aby im zapobiec, zalecamy stosowanie specjalistycznych płynów do higieny oczu.
Wystarczy, że niewielką ilość kosmetyku naniesiemy np. na gazę i za pomocą delikatnych ruchów wyczyścimy okolice oczu i kanalików łzowych.
Kosmetyki do pielęgnacji opuszek łap
Na rynku dostępnych jest również wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji opuszek łap. Kosmetyki wykazują działanie grzybobójcze, bakteriobójcze oraz regenerują i zmiękczają skórę.
Psia sierść – jakie wyróżniamy jej rodzaje?
Rodzaj zwierzęcego włosa uzależniony jest od genów. Warto wiedzieć, że u czworonogów możemy wyróżnić włosy okrywowe oraz podszerstek. Włos okrywowy, inaczej okrywówka, to wierzchnia warstwa sierści, natomiast podszerstek to włosy znajdujące się tuż przy skórze i pod włosem okrywowym. Zadaniem podszerstka jest ochrona skóry przed zimnem. W porze letniej możemy natomiast zaobserwować tzw. linienie, czyli utratę podszerstka.
Sierść psów dzieli się zazwyczaj na cztery rodzaje: sierść długowłosą, krótkowłosą, szorstkowłosą oraz falistą.
Sierść długowłosa i krótkowłosa
Sierść długowłosa opada wzdłuż tułowia psa i charakteryzuje się długością od 7 do 20 centymetrów. Ten rodzaj włosa wymaga szczególnej pielęgnacji – przede wszystkim regularnego lub codziennego czesania.
Groomerzy do rozczesywania szaty zalecają stosowanie szczotek z naturalnego włosia, np. z dzika, a samo szczotkowanie powinno odbywać się w kierunku wzrostu włosa – od przedniej do tylnej części tułowia. Do najpopularniejszych przedstawicieli ras długowłosych należą m.in. yorkshire terrier oraz szpic.
Długość sierści krótkowłosej wynosi natomiast od 1 do 2 centymetrów. Mimo że włos przylega do skóry i nie wymaga codziennego czesania oraz regularnego podcinania, to i tak nie powinniśmy zapominać o szczególnej pielęgnacji. Rasy krótkowłose zazwyczaj obficie gubią podszerstek podczas linienia.
Pomocny może być zabieg trymowania, który wykonamy u groomera lub samodzielnie w domu. Trymowanie polega na usuwaniu martwej sierści wraz z cebulkami, tak, aby stworzyć wolne miejsce do wzrostu nowych włosów. Dla naszego zwierzęcia zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Warto wspomnieć również o tym, że rasy krótkowłose są szczególnie narażone na utratę ochronnej warstwy tłuszczowej, która otacza ich włosy. Dlatego też fryzjerzy zalecają, aby zachowywać umiar w częstotliwości kąpieli oraz wybierać specjalistyczne szampony, które wspomagają zachowanie naturalnych właściwości szaty. Do ras krótkowłosych należy np. doberman lub chart.
Sierść szorstkowłosa i falista
Sierść szorstkowłosą charakteryzuje struktura przypominająca cienki drut. Ten rodzaje włosa wyrasta razem z gęstym podszerstkiem, dlatego również wymaga regularnego trymowania. Rasy szorstkowłose to m.in.:
- jack russell terrier,
- parson russell terrier,
- foksterier.
Natomiast sierść falista jest rodzajem włosa okrywowego i nie występuje wraz z podszerstkiem. Włos falisty mają np. pudle.