Krew w kale psa – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie

chory labrador

Krew w kale psa to jeden z niepokojących objawów, który wywołuje panikę i lęk u właścicieli czworonogów.  Nic dziwnego. Może świadczyć o poważnych problemach, zwłaszcza gdy występuje krwawa biegunka. Co robić, gdy pies załatwia się krwią?

Jak rozróżnić krwawe stolce u psa?

Opieka nad psem nie ogranicza się tylko do spacerów, wspólnej zabawy czy podawania posiłków. To także obserwacja psa pod kątem zdrowia oraz reagowanie w razie problemów zdrowotnych. Podobnie jak u dzieci, niezwykle istotne jest sprawdzanie zachowania psa, jego samopoczucia, czy jest niespokojny i osowiały lub, czy ma apetyt.

Merdający ogonem psem, który chętnie je i jest zawsze chętny do zabawy, oznacza, że pupil jest zdrowy.

Natomiast w sytuacji, gdy pupil nie chce jeść ani się bawić, może okazać się, że coś się dzieje. W ocenie zdrowia czworonoga pomaga również kał, a dokładnie jego uformowanie. Nie może być ani zbyt rzadki, ani zbyt twardy.

Kał zdrowych psów ma prawidłową konsystencję i nie ma w nim krwi czy śluzu. Może się jednak zdarzyć się, że pies robi kupy z krwią. Krew w kale szczeniaka czy dorosłego psa może świadczyć o stolcach smolistych lub stolcach krwawych:

 1. Stolce smoliste – ich cechą charakterystyczną jest ciemne, wręcz czarne zabarwienie. Wynika ono z domieszki denaturowanej krwi. Może ona pochodzić z przewodu pokarmowego np. z żołądka, jelita cienkiego i grubego, przełyku, gardła, jamy ustnej, ale również i spoza niego. W przypadku m.in. krwawego kaszl czy krwawienia z nocą, zwierzę może połykać krew. W efekcie wydala ją w postaci smolistych stolców.
 2. Stolce krwawe – nazywane hematochezją, oznaczają świeżą krew w kale u psa. Źródłem jest silne krwawienie z tylnego odcinka przewodu pokarmowego albo silne krwotoki z wymienionych odcinków. Najczęściej krew w kale psa to krwawienie z odbytu, jelita, prostnicy lub okrężnicy.
Przeczytaj:  Twardy brzuch u psa - czy zawsze oznacza wzdęcia i zagazowane jelita?

Krew w kale u psa – najczęstsze przyczyny

Pies załatwia się śluzem z krwią? Jeżeli pies załatwia się krwią, może oznaczać to problem zdrowotny. Przyczyn może być wiele i zależą one od rodzaju stolców.

W przypadku występowania smolistych stolców, przyczyny należy szukać w  krwawieniu, które spowodowano uszkodzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz oddechowego na skutek wrzodów, urazu, nowotworów lub zapalenia.

W takiej sytuacji krew z odbytu u psa może oznaczać:

 • zapalenie przełyku,
 • krwotoczne zapalenie jelit i żołądka,
 • obecność ciała obcego,
 • nowotwór,
 • pierwotne krwawienie żołądkowo-jelitowe, które jest wynikiem leków o działaniu wrzodotwórczym,
 • niedokrwienie m.in. skręt jelit czy wstrząs,
 • tendencja do krwawień np. w przypadku, gdy pies cierpli na zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego,
 • endokrynopatie,
 • schorzenia narządów np. nerek.

Jeżeli pojawi się krwawienie z odbytu u psa, przyczyną może być m.in.:

 • urazy,
 • nowotwory,
 • zwężenie odbytu, zapalenie albo ropień zatok przyodbytowych,
 • przetoki okołoodbytnicze,
 • przepuklina kroczowa,
 • obecność ciała obcego,
 • zapalenie odbytnicy,
 • wypadnięcie prostnicy,
 • uszkodzenie błony śluzowej,
 • zapalenie okrężnicy np. nietolerancja pokarmowa, pasożyty, zespół jelita drażliwego.

Pamiętaj jednak, że jest kilka sytuacji, gdzie ciemny kał nie oznacza wcale, że pies robi kupy z krwią. Barwa ta jest wynikiem m.in. spożycia buraków czy po spożyciu niektórych lekarstw np. węgla.

Jeśli jednak podejrzewasz, że pies załatwia się krwią w wyniku problemów zdrowotnych, występuje krwawa biegunka u psa lub pies załatwia się ze śluzem z krwią, niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej.

Krew w kupie psa – co zrobić w przypadku kiedy w kale psa widać krew?

Krew w kupie psa może być powodem do niepokoju. Aby upewnić się, skąd pochodzi krwawienie z odbytu u psa, należy pójść z psem do weterynarza.

Wykona on podstawowe badanie kliniczne, a także zleci dodatkowe badania m.in. badanie kału na obecność pasożytów, na obecność krwi utajonej w kale, podstawową morfologię, badanie per rectum, badanie biochemiczne krwi, kolonoskopię, a w razie potrzeby USG czy RTG.

Na podstawie wywiadu i badań, może postawić odpowiednią diagnozę, a następnie wdrożyć leczenie. Natomiast jako właściciel, możesz stosować profilaktykę, aby krew w kupie psa nie pojawiała się.

Przeczytaj:  Psy z zespołem downa - czy naszych pupili dotyczą choroby genetyczne?

W tym celu:

 1. Wprowadź odpowiednio zbilansowaną dietę psu – karmę dla czworonoga zawsze dobieraj zgodnie z jego wiekiem, rasą, aktywnością fizyczną. Weź również pod uwagę schorzenia i stan zdrowia. Naucz się czytać skład karm i wybieraj te z wysokiej jakości składnikami. Jeśli pupil ma nietolerancję pokarmową, stosuj specjalną karmę.
 2. Systematycznie odrobaczaj zwierzę – pies sra krwią również przez obecność pasożytów wewnętrznych. Biegunka z krwią u psa występuje w przypadku lambii. Pasożyty stanowią zagrożenie dla czworonogów. W związku z tym musisz regularnie go odrobaczać, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. A jeżeli pies spędza dużo czasu na dworze, to co 3 miesiące.
 3. Regularnie umawiaj się na wizyty kontrolne u weterynarza – nawet jeśli pies nie choruje, wizyty kontrolne w klinice weterynaryjnej są wskazane. Pamiętaj o podstawowych badaniach krwi oraz moczy. Jeżeli pojawi się jakiś niepokojący sygnał, odstępstwa od normy w zachowaniu pupil, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza. Im szybciej rozpozna się chorobę, tym łatwiej wyleczyć zwierzę.
 4. Zwróć uwagę na to, jakie dajesz psu kości – raz na jakiś czas możesz dać kości swojemu pupilowi. Najlepiej, aby były to kości surowe np. cielęce. Pod żadnym pozorem nie dawaj mu kości z kurczaka albo indyka. Przy przegryzieniu ich przez psa, tworzą się ostre krawędzie. Jeśli pies je połknie, mogą uszkodzić przewód pokarmowy.
 5. Udaj się do weterynarza, gdy twój pies saneczkuje – saneczkowanie to nic innego jak pocieranie odbytem o podłoże. Najczęściej problem dotyczy gruczołów przyodbytowych, choć może wskazywać również na obecność pasożytów.

Krwawa biegunka u psa – co robić w tym przypadku?

Biegunka u psa to dość częste zjawisko. Jeżeli nie towarzysza jej żadne inne objawy takie jak brak apetytu, osowiałość i apatia, ból brzucha, wymioty to wystarczy zastosowanie odpowiednich leków, które można podawać czworonogom m.in. psie prebiotyki oraz probiotyki czy węgiel.

Problem pojawia się jeżeli występuje biegunka z krwią u psa. O ile sama krew nie musi być objawem choroby, o tyle biegunka  psa z krwią powinna być od razu zdiagnozowana przez lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Burczenie w brzuchu u psa - co może oznaczać bulgotanie w psim brzuchu?

Krwawa biegunka u psa to jeden z objawów charakterystycznych dla bardzo poważnych chorób m.in. krwotocznego zapalenia jelit i żołądka. To bardzo poważna choroba, która jest niebezpieczna dla czworonoga. Co więcej, biegunka psa z krwią może być objawem parwowirozy.

Najczęściej połączona jest dodatkowo z wymiotami. Dlatego niezależnie czy występuje krew w kale u szczeniaka, czy u dorosłego psa, kontrola w gabinecie weterynaryjnym jest wskazana.

Lekarz weterynarii dokładnie przebada psa i postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz i udasz się do weterynarza, tym większa jest szansa na ozdrowienie psa.

Czy krew w kale psa oznacza konieczność jego leczenia?

Jeżeli zauważysz krew w kale u szczeniaka lub dorosłego psa, zgłoś się do kliniki weterynaryjnej. Zwłaszcza wtedy, gdy poza krwią, zaobserwujesz inne objawy takie jak apatia, osowiałość czy brak apetytu.

Na podstawie badań, lekarz weterynarii rozpocznie leczenie, które uzależnione jest od bezpośredniej przyczyny, która spowodowała krwawienie z odbytu u psa.

Jeżeli okaże się, że pupil jest zarobaczony, weterynarz poda leki przeciwpasożytnicze. Odrobaczenie musi być regularnie powtarzane. A jako właściciel postaraj się wyeliminować skażone pasożytami środowisko.

Może okazać się, że krew w kale u psa to wynik alergii pokarmowej. Wtedy weterynarz zaleci zmianę sposobów żywienia oraz wprowadzenie odpowiedniej diety hipoalergicznej, a tym samym wykluczenie z jadłospisu tych składników, które psa uczulają. Pamiętaj, że musisz pilnować psa z dietą, aby problem nie pojawił się ponownie.

Podobne zalecenia dostaniesz w przypadku nietolerancji pokarmowej. W tej sytuacji należy zidentyfikować szkodliwy pokarm, a następnie go unikać. Jeśli krwawienie z odbytu psa jest wynikiem ciała obcego, to należy je wyjąć, podając środki poślizgowe, endoskopowo albo poprzez zabieg chirurgiczny.

Decyduje o tym lekarz weterynarii. W przypadku, gdy weterynarz zdiagnozuje choroby zapalne jelit, pupil musi mieć podane leki przeciwzapalne, a także być poddany terapii antybiotykowej.

Natomiast nowotwory leczy się przez zabieg chirurgiczny w celu usunięcia go. Poza leczeniem niezwykle istotna jest profilaktyka jak m.in. odrobaczenie, które zmniejsza ryzyko występowania schorzeń, chorób, których wynikiem może być krew w kale psa czy krwawa biegunka u psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.