Krew w moczu u psa niepokoi i budzi strach u właścicieli czworonogów. Pojawienie się krwi w moczu psa w wielu przypadkach wiąże się z łagodnymi problemami. Niekiedy jednak stanowi symptom poważnej choroby. Dlatego, jeśli pies sika z krwią, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jakie są przyczyny krwiomoczu i jak go leczyć?
Krwiomocz u psa – przyczyny
Krwiomocz u psa to obecność krwi w moczu czworonoga. Wbrew pozorom krew w moczu psa to nie tylko symptom chorób dróg moczowych, ale również innych narządów, a także układów. Najczęściej zabarwienie moczu związane jest z górnymi oraz dolnymi drogami moczowymi.
Wśród nich wyróżnia się:
- Idiopatyczny krwiomocz nerkopochodny – w tym przypadku krew w moczu u psa pojawia się na odcinku nerwowym, a podłoże jest nieznane. Za zabarwienie moczu mogą odpowiadać leki, problemy z funkcjonowanie układu immunologicznego, a także zakażenie. Przyjmuje się, że taka sytuacja ma charakter dziedziczny.
- Zapalenie nerek – jeżeli pies sika krwią, możliwe, że cierpi na zapalenie nerek, które może wystąpić zarówno w jednej, jak i obu nerkach
- Kamicę nerkową – to dość rzadko spotykana dolegliwość u czworonogów. Jeśli jednak zwierzę ma kamicę nerkową, to jednym z objawów jest właśnie krew w moczu.
- Nowotwór – krwiomocz u psa może być symptomem nowotworu narządów rozrodczych i nerek.
- Teleangiektazje w nerkach – istnieją rasy psów, które są predysponowane go samoistnego rozszerzania się naczyń krwionośnych w nerkach. To z kolei sprawia, że pies sika krwią.
- Zakażenie pęcherza moczowego – najczęściej pies sika z krwią w wyniku zakażenia dolnych dróg moczowych. Dolegliwość pojawia się w wyniku budowy anatomicznej cewki moczowej, sromu i napletka, nietrzymaniem moczu u wystylizowanych suk albo alergii skórnej.
- Kamica pęcherza moczowego – objawem jest zakażenie dolnych dróg moczowych, nietrzymanie moczu, trudności z oddawaniem moczu, a także krwiomocz u psa.
- Problemy z prostatą – krew w moczu psa może również być symptomem łagodnego rozrostu stercza i zapalenia prostaty. Najczęściej diagnozuje się i niekastrowanych czworonogów.
Jeśli pies sika na czerwono lub różowo, to mocze to oznaczać również hemoglobinurię lub mioglobinurię. Ta pierwsza to obecność hemoglobiny we krwi, która pojawia się w wyniku zatrucia metalami ciężkimi i babeszjozą.
Natomiast druga świadczy o bardzo dużym wysiłku fizycznym oraz schorzeniach mięśni.
Krew w moczu u psa
Krew w moczu psa pojawia się również w wyniku chorób ogólnych, takich jak:
- zaburzenia krzepnięcia,
- urazy mechaniczne w obrębie układu moczowego,
- DIC – zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego,
- zaburzenia hormonalne (np. nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca, nadczynność tarczycy)
- udary cieplne,
- choroby zakaźne erlichioza, babeszjoza,
- infekcje bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze,
- zatrucia np. rodentycydy.
Warto mieć na uwadze, że często pies sika na czerwono nie dlatego z powodu choroby, a również przez to, co zjadł. Niektóre leki, toksyny, a także pokarmy takiej jak buraki lub słabej jakości karmy z czerwonym barwnikiem, mogą zmienić kolor moczu czworonoga.
Jeśli więc Twój pupil zjadł buraczki i zauważysz czerwony mocz, nie panikuj. Winowajcą są spożyte warzywa. Jednak obserwuj psa przez 2-3 dni w celu wykluczenia innych przyczyn tego zjawiska.
Co robić kiedy pies sika krwią?
Jeżeli zauważysz, że pies sika na czerwono i podejrzewasz, że jest to krew, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą wywiad na temat pupila.
Bardzo ważne jest, abyś przekazał mu jak najwięcej informacji o oddawaniu moczu: czy krew pojawia się za każdym razem? Czy ilość oddawanego moczu jest taka sama, czy częstotliwość się zmniejszyła lub zwiększyła?
Zastanów się, czy nie zaobserwowałeś jeszcze innych symptomów np. zmian w zachowaniu, apatię, brak lub nadmierny apetyt, nudności, biegunka, wymioty. Takie informacje są niezwykle przydatne do postawienia diagnozy. Następnie weterynarz zbada psa oraz zleci dodatkowe badania m.in. badanie krwi, moczu, które pomogą mu znaleźć źródło problemów.
Może zlecić także posiew moczu, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie bakteryjne. Konieczne może okazać się również badanie USG oraz prześwietlenie. Pamiętaj, aby nigdy nie leczyć psa samodzielnie i nie podawać mu leków, tym bardziej z ludzkiej apteczki.
W ten sposób możesz tylko pogorszyć sytuację. Niezależnie od przyczyny zawsze pupila musi obejrzeć weterynarz, który posiada odpowiednią wiedzę i kompetencję do postawienia diagnozy, a następnie wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Krwiomocz u psa – jak leczyć?
Leczenie krwiomoczu u psów zależy od postawionej diagnozy. Jeżeli krew u psa pojawiła się na tle bakteryjnym, to przepisze on antybiotyk. Przerost stercza oraz nowotwory gruczołu krokowego najczęściej kończą się kastracją.
Natomiast kamicę pęcherza moczowego i wiele innych schorzeń w większości przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Dodatkowo lekarz weterynarii przepisze leki przeciwzapalne albo przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból i dyskomfort, który pupil odczuwa.
Weterynarz może również zalecić zmianę karmy na karmę lepszej jakości. Warto mieć świadomość, że odpowiednie żywienie jest niezwykle istotne w leczeniu schorzeń układu moczowego u czworonogów.
Okazuje się, że mokra karma rozcieńcza mocz, a niektóre produkty optymalizują pH moczu, a także minimalizują powstawanie kamieni. Idiomatyczne zapalenie pęcherza opiera się na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz terapii behawioralnej ze względu na to, że przyczyna powstania schorzenia niestety nie jest do końca znana.
Niektórzy uważają, że może wynikać z nadwagi lub stresu. Natomiast przy zdiagnozowaniu choroby nerek podaje się dożylne lub podskórne kroplówki, a także stosuje się specjalną karmę. Podczas leczenia bardzo ważne jest, ab y pupil pił dużo wody. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie tego i zapewnienie mu dostępu do świeżej wody.
Profilaktyka – jak zadbać o układ moczowy psa?
Nie zawsze da się uniknąć choroby czworonoga. Warto jednak stosować profilaktykę, aby uniknąć problemów ze zdrowiem lub podjąć szybkie leczenie. Przede wszystkim regularnie odwiedzaj gabinet weterynaryjny, aby weterynarz go zbadał i wykonał podstawowe badania.
To bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów zapobiegania schorzeniom układu moczowego, w tym krwiomoczu. Jeśli pies ma predyspozycje do występowania dolegliwości związanych z układem moczowym, to Cię o tym na pewno poinformuje. Ponadto zaleci systematyczne badania moczu, aby móc kontrolować sytuację.
Bardzo ważne jest również kontrolowanie moczu podczas spacerów. Nie musisz tego robić kilka razy dziennie czy codzienne, ale warto raz na jakiś czas zobaczyć, czy pies sika krwią.
Jeżeli zauważysz, że pies sika na czerwono, udaj się do gabinetu weterynaryjnego, ponieważ bagatelizowanie krwiomoczu niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zagraża zdrowiu, a nawet i życiu czworonoga. Im szybciej zostanie zdiagnozowana choroba, tym szybciej wdroży się leczenie, a piesek wróci do pełni sił.