Krwiak małżowiny usznej u psa – objawy i leczenie

ucho psa

Psy mają bardzo delikatne i wrażliwe uszy, które w wyniku lekkich urazów są narażone na uszkodzenia np. przypadkowe uderzenie podczas zabawy, zbyt mocne i częste drapanie. W efekcie może powstać siniak lub spuchnięte ucho u psa. Czasami może pojawić się krwiak małżowiny usznej u psa. Jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie?

Krwiak ucha u psa – jak powstaje?

Krwiak małżowiny usznej u psa to deformacja pojawiająca się na powierzchni małżowiny usznej w wyniku akumulacji krwi w obrębie chrząstki małżowinowej. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest ból, świąd, a także dyskomfort wynikający z zapalenia ucha albo inwazyjnego świerzbowca usznego.

W efekcie czworonogi ruszają głową lub drapią się w okolicach uszu, tym samym powodując pękanie ścian naczyń krwionośnych i wylew krwi.  Krwiak ucha u psa dotyka najczęściej psów zwisłouchych m.in. beagle, setery i bassety, choć psy ze stojącymi uszami również są narażone.

Krwiak u psa może powstać w wyniku:

  • ciągłego drapania, wywołanego świądem,
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji grzybicznej,
  • infekcji bakteryjnej,
  • zakażenia się pasożytami zewnętrznego przewodu słuchowego.

Oklapnięte, zwisające, sterczące lub spuchnięte ucho psa, może świadczyć o występowaniu krwiaka. W takiej sytuacji warto wybrać się do gabinetu weterynaryjnego. Po obejrzeniu psa i wykonaniu niezbędnych badan, weterynarz postawi diagnozę.

Krwiak małżowiny usznej – jak przebiega leczenie?

Krwiak małżowiny ustnej to schorzenie, którego rozpoznanie nie stanowi problemu. Zdecydowanie trudniejsze jest leczenie. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Najczęściej wykonuje się nacięcie małżowiny usznej, a następnie opóźnienie kieszeni wewnątrz chrząstkowej. To najskuteczniejszy sposób. W gorszych przypadkach, gdy krwiak u psa jest świeży, lekarz weterynarii może zdrenować krwiak.

W ten sposób unika się nacinania oraz szycia małżowiny. Niestety metoda ta w wielu przypadkach okazuje się nieskuteczna, a problem powraca i konieczne jest wykonanie zabiegu.

Przeczytaj:  Choroby serca u psa - najczęstsze choroby, objawy i leczenie

Zanim pies zostanie poddany zabiegowi, musi być do niego odpowiednio przygotowany. W pierwszej kolejności weterynarz musi ustalić przyczynę powstania krwiaka. W tym celu przeprowadzi z Tobą jako właścicielem dokładny wywiad.

Następnie wykona badanie mikroskopowe oraz cytologiczne. W razie potrzeby zleci również bakteriobiologiczne badanie wydzieliny z ucha, a także otoskopowe badanie kanału słuchowego oraz błony bębenkowej.

Na tej podstawie postawi diagnozę. Jeżeli pies zakwalifikuje się do zabiegu, do momentu wyleczenia czy też podleczenia pierwotnego schorzenia ucha, weterynarz dokona punkcji krwiaka, aby usunąć zalegającą krew.

Należy to zrobić, ponieważ może dojść do nieodwracalnego zgrubienia małżowiny ustnej. Co więcej, lekarz weterynarii leczy nie tylko krwiak ucha psa, ale również chorobę podstawową.

W ten sposób minimalizuje się ryzyko nawrotu. Lekarz weterynarii może zalecić podanie leków miejscowych, leków przeciwalergicznych, dietę hipoalergiczną czy usunąć ciało obce, gdy jest ono przyczyną problemu.

Krwiak ucha u psa – cena zabiegu

Krwiak ucha u psa leczy się postępowaniem farmakologicznym lub chirurgicznym. Jeśli leki nie pomogą, zwierzę musi zostać poddane zabiegowi. Zabieg wygląda następująco:

  1. Podanie zwierzęciu tzw. głupiego jasia oraz założenia wenflonu;
  2. Przygotowanie powierzchni operacyjnej m.in. wygolenie małżowiny usznej;
  3. Podanie narkozy;
  4. Nacięcie skóry, a następnie dokładne oczyszczenie z krwi, skrzepów oraz włóknika, oraz przemycie jamy środkiem dezynfekującym albo roztworem soli fizjologicznej;
  5. Założenie szwów.

Po wykonaniu zabiegu lekarz zabezpiecza ucho za pomocą kołnierza ochronnego lub opatrunku. Przez pewien czas możesz zauważyć spuchnięte ucho  u psa.  Pamiętaj również o zachowaniu odpowiedniej opiece pooperacyjnej.

Niezwykle ważna jest antybiotykoterapia, codzienna zmiana opatrunku, pilnowanie psa, aby nie próbował zdjąć opatrunku lub kołnierza. Usuwając krwiak małżowiny usznej u psa, rokowania są dobre.

Przy dodatkowym i odpowiednim leczeniu podstawowego schorzenia, nawroty zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.