Mięso drobiowe to jedno z najpopularniejszych mięs w żywieniu czworonogów. Stanowi składnik zarówno gotowych karm, jak i samodzielnie przygotowywanych jest przez właścicieli czworonogów. Czy kurczak dla psa dobry pomysł? I w jakiej formie warto go podawać?
Kurczak dla psa – czy to dobry pomysł?
Mięso drobiowe stanowi świetnie źródło białka (aż 18 – 23% białka), nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmy. Ponadto, jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza z barwników hemowych, mioglobiny oraz hemoglobiny. Zawiera źródło naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak karnozyna, anseryna, tauryna, glutation. Jednak to nie wszystko! W porównaniu do innych rodzajów mięsa, posiada niewielkie ilości tłuszczu, a także korzystny stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych.
Mięso z kurczaka dla psa jest wybierane także ze względu na niską cenę, co nie oznacza, ze jest ono złej jakości. Po prostu w Polsce jest dużo ferm, które przebijają się, proponując niskie ceny. Co więcej, kurczak dla psa to doskonałe rozwiązanie dla tych czworonogów, które mają delikatny przewód pokarmowy i są na diecie lekkostrawnej. Jeżeli pies nie ma alergii, to warto włączyć drób do jego diety. Pamiętaj, aby podawać psu różne gatunki mięsa oraz części jednego gatunku.
Mięso różni się między samą składem chemicznym, czyli ilością kwasów tłuszczowych, aminokwasów, witamin oraz składników mineralnych. Dlatego warto, aby dieta była zróżnicowana. Dzięki temu dostarczysz pupilowi wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, unikając niedoborów, a jednocześnie nadmiaru niektórych składników.
Gotowany kurczak dla psa
Mięso podawaj razem z warzywami oraz owocami. Są one bardzo ważnym dodatkiem w diecie. Wspierają układ trawienny, dzięki czemu czworonogi lepiej tolerują posiłki. Doskonale sprawdzi się marchewka, seler, dynia. Jako źródło węglowodanów możesz podać makaron, ryż oraz kasza. Możesz wzbogacić jego dietę również płatkami owsianymi.
Nie zapomnij również o tłuszczach m.in. oliwie z oliwek. Kurczaka gotuj tak samo, jak sobie, ale nie dodawaj żadnych przypraw. Większość z nich m.in. chilli, gałka muszkatołowa czy cynamon są szkodliwe dla psa. Świetnym pomysłem na pełnowartościowy posiłek dla Twojego futrzanego przyjaciela jest ryż z kurczakiem i warzywami. Taki mix z pewnością zaskakuje każdemu czworonogowi. To bardzo prosty posiłek.
Wystarczy wszystko ugotować w osobnych garnkach, poczekać aż składniki ostygną, kurczaka pokroić na mniejsze kawałki, aby ułatwić psu gryzienie, a na samym końcu wymieszać i włożyć do miski. Pamiętaj tylko, aby kurczaka kupować tylko i wyłącznie z zaufanego i sprawdzonego źródła. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zatrucia.
Kości z kurczaka – czy można je podawać psu?
Pod żadnym pozorem nie wolno podawać kości z kurczaka po obróbce termicznej, ponieważ stanowią one zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia czworonożnego przyjaciela. Po ugotowaniu kości drobiowe zmieniają swoją strukturę. Stają się bardzo ostre i kruche. Podczas gryzienia pękają na różne sposoby, a ze względu na ostre końce, mogą pokaleczyć jelita. Ponadto, są przyczyną problemów z wypróżnianiem oraz silnych zaparć. Natomiast surowe kości z kurczaka podaje się tylko i wyłącznie tym psom, które są w stanie sobie z nimi poradzić. To głównie te zwierzęta, u których stosuje się dietę oparta na surowiźnie. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać psa samego, gdy gryzie kość. Kontroluj go cały czas.
Antybiotyki w kurczakach – czy rzeczywiście są?
Wielu właścicieli psów rezygnuje z podawania im kurczaka ze względu na przekonanie, że są one pełne antybiotyków. Zacznijmy od tego, ze w Polsce, tak jak m.in. w Wielkiej Brytanii, każda ferma drobiu poddawana jest ścisłym kontrolom przez inspekcję weterynaryjną. Po drugie, fermy mają całkowity zakaz podawania im hormonów.
Zdarza się jednak, ze antybiotyki są podawane. taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy zachoruje hodowla drobiu. Warto jednak dodać, że po zastosowaniu leczenia, hodowca objęty jest tzw. okresem karencji. Zanim ptactwo trafi do uboju, to musi zostać poddane kontroli na zawartość antybiotyków. W praktyce oznacza to, że antybiotyki w kurczakach zdarzają się tylko i wyłącznie w mięsie nieznanego pochodzenia.
To mięso, którego nie poddano kontroli przez lekarza weterynarii. Sprawdzimy to patrząc na numer weterynaryjny, który jest umieszczony na opakowaniu karmy dla psów. To samo tyczy się hormonu wzrostu, które jest niedozwolone. Podczas procesów wytwarzania oraz kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego, dokonuje się badania na pozostałości hormonów. W związki z tym nie rezygnuj z podawania psu kurczaka, o ile mięso go nie uczuli. Pamiętaj tylko, aby wybierać świeże i sprawdzone mięso.
Alergia na drób u psa – co robić?
Alergia pokarmowa to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Polega na nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Do głównych symptomów alergii na pokarm zalicza się:
- świąd skóry (może być miejscowy albo uogólniony,
- łojotok, ropne zapalenie skóry,
- objawy ze strony układu pokarmowego m.in. wymioty, biegunka.
Alergia może pojawić się niezależnie od płci, wieku, a także rasy. Choć istnieją rasy predysponowane do wystąpienia nietolerancji pokarmowych. Jednak u wielu innych zwierząt, alergią rozwija się wraz z upływem czasu. Niestety nie dokładna przyczyna pojawienia się alergii nie jest znana. Do pokarmów uczulających zalicza się m.in. kurczaka. Co prawa, przekonanie o tym, że jak uczula jedzenie to znaczy, że jest to drób, jest błędne. Tak się skalda, ze wiele składników pokarmowych wywołuje reakcje alergiczne, ale kurczak jest jednym z nich. W sytuacji, gdy podejrzewasz u swojego futrzanego przyjaciela alergię na kurczaka, należy zgłosić się do lekarza weterynaryjnego.
W pierwszej kolejności stosuje się dietę eliminacyjną. W takiej sytuacji musisz całkowicie wyeliminować kurczaka z diety. Dotyczy to zarówno karmy, jak i wszelki smakołyków z zawartością kurczaka. Podczas diety eliminacyjnej musisz bacznie obserwować stan zdrowia pupila, a przede wszystkim skórę oraz reakcje ze strony układu pokarmowego. Jeżeli zobaczysz, że kondycja skóry i sierści się poprawia, symptomy wskazujące na alergię zniknęły, to znaczy, że pies jest uczulony właśnie na kurczaka.
Pamiętaj, że taka dieta eliminacyjna powinna trwać co najmniej 5 tygodni, a najlepiej, żeby to było nawet do 12 tygodni. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, na co pies może być uczulony, stosuje się dietę prowokacyjną. Jeżeli stan czworonoga poprawił się po diecie eliminacyjnej, to należy ponownie wprowadzić składnik, w tym przypadku drób, uczulający. Podaje się go około 3-5 tygodni. W tym czasie ponownie należy bacznie obserwować czworonoga, aby móc dostrzec, czy wcześniejsze problemy powróciły. Jeżeli rzeczywiście powrócą, to wszystko wskazuje na to, że pies jest uczulony na dany składnik i niestety będzie trzeba na stałe usunąć go z jadłospisu futrzanego przyjaciela.