Łzawiące oko u psa, czyli czym są zacieki pod oczami u psa

oczy psa

Zacieki pod oczami u psa to zmora wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół. Zazwyczaj są niegroźne, ale zdarza się, że wymagają interwencji lekarza weterynarii. Skąd bierze się ten nieestetyczny problem? Jak sobie z nim radzić i czym przebywać oczy osa?

Zacieki pod oczami u psa – czym są?

Wbrew pozorom zacieki pod oczami u psa nie są przypadłością spotykaną tylko i wyłącznie u psów o białej sierści. Co prawda, są one u nich najbardziej widoczne ze względu na jasny kolor futerka. Jednak łzawiące oko u psa to dolegliwość, która może spotkać wszystkie psiaki, niezależnie od koloru ich futerka.

Brudne zacieki pod oczami są wynikiem nadmiernego wydzielania się łez. Pod wpływem wilgoci, na skórze psa rozwijają się bakterie i drożdżaki, które zmieniają kolor sierści pod oczami. Na całe szczęście pojawienie się przebarwień, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia pupila.

Niestety zdarza się, że nieestetyczne zacieki pod oczami psa sygnalizują o zaburzeniach zdrowotnych u futrzanego przyjaciela. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, aby mógł on znaleźć źródło problemu i jednocześnie wyeliminować przyczynę poprzez leczenie farmakologiczne albo interwencję chirurgiczną.

Łzawiące oko u psa – o czym może świadczyć?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się łzawiące oko u psa. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego psu łzawią oczy? Okazuje się, że istnieje wiele powodów nadmiernego wydzielania łez. Niektóre z nich nie są groźne i nie stanowią zagrożenia dla życia pupila, inne wymagają konsultacji z weterynarzem. Brudne zacieki pod oczami u psa mogą pojawić się w wyniku:

  • Alergii – opuchlizna oczu i łzawiące oko u psa pojawia się u psów, które są uczulone na kurz oraz pyłki. Co więcej, przebarwienia pod oczami czworonoga są także wynikiem alergii pokarmowej. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, karmienie psa niewłaściwy niewłaściwymi produktami powoduje nie tylko nadmierny świąt, ale również prowadzi do nadmiernej produkcji łez,
  • Mechanicznych podrażnień – obfite łzawienie może pojawić się również w wyniku podrażnień, takich jak włosy, które wchodzą do oczu, drobinki piasku czy źle ukształtowane powieki, które pojawiają się głównie u spanieli oraz dogów niemieckich. Warto mieć na uwadze, że mechaniczne podrażnienia nie tylko powodują nadmierne łzawienie, ale stanowią zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Mogą przyczynić się do infekcji bakteryjnych, które wymagają wizyty u lekarza weterynarii i wdrożenia odpowiedniego leczenia,
  • Zapalenia spojówek – jednym z symptomów zapalenia spojówek jest łzawiące oko u psa oraz tworzenie się zacieków. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja weterynarza i leczenie,
  • Osłabienia organizmu – zdarza się, że psu łzawią oczy przy osłabieniu organizmu np. w czasie przeziębienia, poważnej choroby,
  • Niedrożności kanalików łzowych – dochodzi do nich w wyniku urazy lub zapalenia. Predyspozycje do tej przypadłości mają takie rasy, jak shih tzu i pekińczyki.
Przeczytaj:  Udar u psa - objawy i rozpoznanie. Liczy się czas!

Łzawienie i zacieki pojawiają się również u ciężarnych suk lub w trakcie cieczki, a  także psów, które przechodzą wymianę zębów.

Psu łzawią oczy – co robić?

Co robić, jeżeli psu łzawią oczy? Przede wszystkim obserwuj pupila i nie bagatelizuj problemu. Czasem zwykła dolegliwość, może przerodzić się w coś poważniejszego. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Przed wizytą postaraj się ustalić pierwotną przyczynę nadmiernego łzawienia u czworonożnego przyjaciela. Może byliście na plaży i podejrzewasz, że wpadł mu w oko piach?

A może pupil jest przeziębiony i łzawienie jest wynikiem osłabienia organizmu? Takie rzeczy są bardzo ważne. Przekaż jak najwięcej informacji weterynarzowi, aby pomóc mu w diagnozie. Sprawdź również, czy przypadkiem do oka nie dostał się jakiś paproch albo włos psa, który go podrażnia. Następnie udaj się do gabinetu weterynaryjnego, aby psa zbadał lekarz weterynarii.

W pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie zbada psa. Musi wykluczyć alergie, choroby oczu oraz stany zapalne. Zleci dokładne badanie krwi, aby móc wykluczyć ukryte choroby, których jeszcze nie zdiagnozowano u czworonoga. Musisz również pamiętać o odpowiedniej higienie oczu czworonoga

Czym przemywać oczy psa?

Zacieki u psa wymagają wizyty u weterynarza, aby lekarz weterynarii ustalił źródło problemu, a następnie wdrożył odpowiednie leczenie. Jeżeli łzawiące oko u psa jest wynikiem alergii, pomoże ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym lub zmiana diety. W przypadku zdiagnozowania niedrożności kanalików łzowych weterynarz może zasugerować chirurgiczne udrożnienie, które jest często jedynym wyjściem. Pomoc czworonogowi nie kończy się jednak na konsultacji z weterynarzem. Bardzo ważna jest również rola opiekuna. Musisz zadbać o codzienną higienę okolic oczu. W tym celu:

  • Przycinaj wchodzące w oczy włosy za pomocą specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcami,
  • Przemywaj oczy psa płatkami kosmetycznymi. Nie używaj ani papieru, waty, ani chusteczek higienicznych, ponieważ mogą pozostawić drobinki, które dodatkowo je podrażnią,
  • Oczy przemywaj letnią wodą albo specjalnym płynem dla psów. Pod żadnym pozorem nie stosuj do wody utlenionej, alkoholu, herbaty i środków wybielających. Wysuszają i niszczą włosy. Natomiast, gdy dostaną się do oka, powodują silne podrażnienie,
  • zakraplaj oczy pupilowi tylko tymi preparatami, które przepisał Ci weterynarz. Używając niesprawdzonych produktów, możesz wyrządzić jeszcze większą krzywdę zwierzakowi. Ponadto, nie zakraplaj oczu antybiotykami, jeżeli weterynarz Ci ich nie przepisał.
Przeczytaj:  Nietrzymanie moczu u psa - przyczyny i leczenie

Stosuj także profilaktykę już od pierwszych dni posiadania pieska. Codziennie obserwuj, czy pies nie łzawi lub nie wydziela się żadna wydzielina. Jeśli zauważysz łzawiące oko u psa, przemyj mu je wacikiem kosmetycznym nasączonym letnią wodą, a następnie dokładnie osusz.

Jeżeli łzawienie ustąpi, nie ma powodu do zmartwień. W przypadku, gdy się nasili lub pojawi się ropa, bezzwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Im szybciej zabierzesz psa do specjalisty, tym szybciej wdroży odpowiednie leczenie i zapanuje nad problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.