Małe rasy psów – poznaj nasze TOP 10

male psy

Rasy małych psów są chętnie wybierane z kilku powodów. Oczywiście już na pierwszy rzut oka zachwycają swoim wyglądem. Dorosłe osobniki malutkich ras wyglądają niemal identycznie jak szczeniaczki. Jednak nie tylko ich wygląd jest zaletą. Małe psy odnajdą się w niewielkich mieszkaniach. Dzięki temu ludzie, którzy marzą o posiadaniu czworonożnego przyjaciela, a nie mając byt dużego metrażu, mogą pozwolić sobie na posiadanie zwierzaczka. Ponadto, małego pieska można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie z uwagi na ich niewielkie rozmiary, które wynoszą zazwyczaj od 20 do 35 centymetrów

Mały pies, mały problem?

Niestety dużo osób błędnie zakłada, że skoro pies jest mały, to kłopot jest również mały. W efekcie bardzo często rezygnują z procesu wychowania malucha i szkolenia. Niezależnie, jakiej wielkości jest pies, musi być wyszkolony. Poza tym, istnieje takie zjawisko jak syndrom małego psa. Brak szkolenia z posłuszeństwa, jasno określonych zasad, ustalenia granic, pokazania maluszkowi, co można, a czego nie.

Jeśli to zbagatelizujesz, to Twój mały pies stanie się całkiem sporym terrorystą. Wymusi wszystko szczekaniem, skakaniem, a nawet i gryzieniem. Może pojawić się w nim agresja czy też nadmierna lękliwość. Dlatego, gdy tylko maluch trafi do Twojego domu, od razu rozpocznij naukę. Naucz go podstawowych komend. Pamiętaj, aby za każdym razem, gdy zwierzę wykona dobrze Twoje polecenie, nagrodzić go ulubionym przysmakiem, dobrym słowem i pogłaskaniem. w ten sposób pupil chętniej będzie powtarzał pożądane zachowania.

U ras psów małych ogromne znaczenie ma zapewnienie im odpowiedniej dawki aktywności. Większość ras potrzebuje znacznie więcej ruchu niż zwykły spacer wokół bloku. Poza załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych, zwierzę musi spożytkować energię, wybiegać się, zaspokoić swoje naturalne potrzeby węszenia i tropienia. W przeciwnym razie mogą przejawiać różne, niepożądane zachowania.

Rasy psów małych – problemy zdrowotne

Małe psy, tak jak i przedstawiciele większych ras, chorują. Są to zazwyczaj nieco inne choroby. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • syndrom brachycefaliczny – dotyczy psów ras brachycefalicznych. Są to psiaki, które mają krótkie kufy, spłaszczone pyski m.in. buldogi francuskie, pekińczycy oraz mopsy. Ze względu na spłaszczony pyszczek, mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Ponadto, źle znoszą wysokie temperatury, a podczas snu chrapią,
  • zapaść tchawicy – schorzenie najczęściej występuje właśnie o ras małych psów. Następuje wtedy, gdy pierścienie zachowujące kształt tchawicy pupila osłabną i zacznie się spłaszczać. To z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem,
  • choroba Legga-Calvego-Perthesa – choroba ta dotyka praktycznie wszystkie mały rasy czworonogów. Najczęściej pojawia się w okresie od 4 do 12 miesiąca życia.
  • zaburzenia homeostazy organizmu – rasy psów małych niestety nie radzą sobie z ekstremalnymi temperaturami. Wystawienie ich na bardzo zimną pogodę może obniżyć temperaturę ich ciała. Dlatego warto zainwestować w specjalne ubranka dla psów.

Małe psy rasy do mieszkania

Niewielki metraż mieszkania często przeszkadza w wzięciu psa. niestety rasy psów średnich i olbrzymich nie będą dobrze się czuły, w tak małych pomieszczeniach. Na całe szczęście istnieją rasy psów małych, które świetnie zaadoptują się do zżycia w mieszkaniu w bloku.

Takich ras jest całkiem sporo, więc bez problemu znajdziesz czworonoga, który skradnie Twoje serce! Pamiętaj tylko, aby poza miejscem zamieszkania, zwrócić uwagę, czy dana rasa jest odpowiednia dla rodzin i jak znosi samotność. niestety dość sporo pupili nie radzi sobie z samotnością. Oto małe psy rasy do mieszkania.

Przeczytaj:  Zęby u psa - wszystko co musisz wiedzieć

Shih tzu

Nie ma wątpliwości, że chcąc kupić psa do mieszkania, człowiek skupia się przede wszystkim na mniejszych rasach. Niewielki pupil będzie miał sporo miejsca do zabawy i leniuchowania. Jedną z najczęściej wybieranych ras małych psów do domu jest Shit tzu. Nie ma się co dziwić. Nie dość, że są niewielkich rozmiarów, to są zdrowe, długowieczne i całkiem inteligentne.

Doskonale sprawdza się dla całej rodziny. Choć jako szczeniak wymaga częstych, regularnych spacerów, tak jako dorosły osobnik potrzebuje ich znacznie mniej. Należą do psów niezależnych, jednak mimo tego potrzebują opiekuna. Są bardzo oddane i wierne. Pragną spędzać dużo czasu ze swoim ukochanym człowiekiem, bawiąc się z nim.

Lubią głaskanie oraz przytulanie, choć czasami potrzebują chwili spokoju. Ze względu na to, że szybko przywiązują się do człowieka, nie mają skłonności do ucieczek. Na spacerach są bardzo spokojne, choć to wcale nie objawia się posłuszeństwem.

shih tzu

Shih tzu są bardzo towarzyskimi psami i uwielbiają kontakt z domownikami. Uwielbiają wspólne zabawy i pieszczotki. To także rasa, która sprawdzi się w relacjach z maluszkami. Posiadając te małe, słodkie pieski, musisz zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności, ponieważ wszelkie harce są dla nich sposobem na rozładowanie energii, a jednocześnie na budowanie więzi z właścicielem.

Bardzo szybko uczą się nowych komend, więc trening z nimi to czysta przyjemność. Warto pamiętać, że są one łakome, więc konieczne wydziela się im jedzenia, aby uniknąć nadwagi, która może doprowadzić do otyłości i szeregu przykrych konsekwencji.

Ponadto, niezwykle istotna jest ich pielęgnacja, ponieważ mają długi i gęsty włos okrywowy. Włosy należy rozczesywać codziennie, używając do tego specjalnego grzebienia albo szczotki z metalowymi zębami. musisz dokładnie oglądać pupila, aby zobaczyć, czy nie tworzą mu się kołtuny, zwłaszcza w okresie linienia.

Dla ułatwienia rozczesywania możesz kupić specjalną odżywkę. Bardzo istotne jest także regulowanie długości sierści. przycinaj ją w okolicach łap i pod ogonem. warto również delikatnie strzyc grzywkę, aby nie opadała na oczka. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, wystarczy znaleźć psiego groomera.

Jack Russel Terrier

Małe rasy psów do mieszkania to z pewnością przedstawiciele rasy Jack Russel Terrier. Warto mieć jednak na uwadze, że są to psy, które wymagają dużej aktywności. Dlatego dobrze byłoby, ab y ich właściciele uprawiali sport. Będą idealnym towarzyszem podczas biegania, bowiem przebycie kilku kilometrów nie stanowi dla niego wyzwania.

To sprawia, że jest to idealny mały pies do domu z ogródkiem! Musisz jednak pamiętać, że psiakom nie wystarczy zwykły spacer wokół bloku. Przynajmniej jeden musi zaspokoić ich potrzeby i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Jack Russel Terrier

Możesz go zabrać na długi spacer do lasu i tam porzucać ulubioną zabawkę. Poza aktywnością fizyczną, spędzicie wspólnie czas, zbudujecie więź, a do tego naruszysz psiaka kilku nowych sztuczek. Tym bardziej że uwielbiają wykonywać różne ćwiczenia! Za każde wykonane zadanie nagradzaj go przysmakami. Jack Russel Terrier są także przyjazne, towarzyskie i chętne do zabawy zarówno z osobami dorosłymi, jak i dziećmi.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier to słodkie, małe pieski, które wbrew pozorom nie są takie urocze. To b bardzo żywe psiaki, które są niezwykle charakterne. dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia, aby od samego początku wiedziały, co mogą, a czego nie. W przeciwnym razie potrafią wejść człowiekowi na głowę. Także nie ulegaj jego urokowi!

Przeczytaj:  Warczenie psa - jak reagować gdy pies warczy?

Musisz wymusić na nim posłuszeństwo. Psy tej rasy świetnie się sprawdzą w bloku. Musisz jednak mieć świadomość, że lubią one szczekać i to bez powodu. Dlatego już od pierwszych dni zadbaj oto, aby nie szczekały, gdy nie trzeba.

Yorkshire Terrier

Mimo, że są one zadziorne, to jeśli będziesz konsekwentny, to spokojnie szkolenie zakończy się sukcesem! Yorkshire Terrier jest łagodny i potrafi dogadać się zarówno z osobami dorosłymi, jak i dziećmi. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym, dlatego należy zabierać go na nieco dłuższe spacery. Choć spokojnie możesz go wziąć na ręce, to pamiętaj, że ma nogi i wymaga ruchu! Wymaga również prawidłowej, systematycznej pielęgnacji.

Chihuahua

Kolejna rasa idealna do mieszkania w bloku to Chihuahua. Co ciekawe, to jedyna rasa, która można nauczyć korzystania z podkładów higienicznych oraz kuwety! Oczywiście nie wolno rezygnować ze spacerów, ponieważ piesek potrzebuje codziennej dawki ruchu, a nie tylko załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Pies idealnie sprawdzi się również do mieszkania, gdzie są dzieci, bardzo je lubi i chętnie się z nimi bawi. najlepiej sprawdzi się tam, gdzie dzieci są troszkę starsze i wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z czworonogiem, aby nie zrobić mu krzywdy. Psy tej rasy są bardzo oddane, szybko przywiązują się do właściciela.

Chihuahua

Dzięki temu zyskasz cudownego przyjaciela i wiernego kompana na lata! Jeśli zostawiasz psa samego, pamiętaj, aby zostawić mu rożne gryzaki. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pogryzionych mebli czy garderoby. Psy tej rasy sprawdzą się także podczas podróży. Z powodzeniem możesz zabrać pupila na wspólne wakacje. Najważniejsze, aby przyzwyczajać go do wyjazdów już od samego początku.

Małe psy dla dziecka

Zastanawiasz się, jakie małych psy dla dziecka będą najlepszym rozwiązaniem? Wbrew pozorom nie każda rasa się sprawdzi. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy rasy psów małych, które są przyjazne dla rodzin.

Bichon frise

Bichon frise to rasa, która doskonale nada się, gdy masz w domu dzieci, ponieważ są one pozbawione agresji. Ten śnieżnobiały czworonóg pochodzi z Teneryfy. Na samym początku pełnił rolę psiaka salonowego i ozdobnego. Co prawda, w Polsce nie jest jeszcze tak popularny, ale szybko zyskuje na popularności. Jest bardzo sympatyczny, wesoły i żywiołowy. Do dzieci podchodzi delikatnie, a do tego ma sporo cierpliwości.

Bichon frise

Oczywiście należy cały czas obserwować malucha i pupila. W końcu pies to tylko zwierzę! Jeśli nauczysz dziecko właściwego obchodzenia się z czworonogiem, to staną się prawdziwymi przyjaciółmi. Nie należą też do ras bardzo małych, więc nawet mniejsze dziecko nie powinno im przypadkiem zrobić krzywdy.

Co jeszcze niezwykle istotne, bichony zaliczane są do ras hipoalergicznych, ponieważ nie mają one typowej sierści. Dzięki temu nie gubią jej. Do z pewnością ważne dla osób, które chcą psiaka, ale obawiają się, że może uczulić.

Buldog francuski

Buldożki francuskie od wielu lat są chętnie wybieranymi czworonogami. Nic dziwnego! Są urocze, a do tego niezwykle przyjazne. Bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Psy tej rasy są typowymi kanapowcami. uwielbiają spędzać czas na pieszczotach razem ze swoimi bliskimi.

Przeczytaj:  Czym NIE karmić psa? Lista produktów szkodliwych dla psa

Dlatego też nie sprawdzi się u rodzin, które są bardzo aktywne. Należą one do ras brachycefalicznych, przez co źle znoszą upały i szybko się męczą fizycznie. Są inteligentne i zawsze chętnie do zabawy, o ile oferowana zabawa jest dla niego atrakcyjna.

Buldog francuski

Coton de tulear

Coton de tulear to z pewnością mały pies dla dziecka. ta śnieżnobiała rasa pojawiła się na Madagaskarze w XIX wieku. Przedstawiciele tej rasy są bardzo wesołe oraz towarzyskie. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Cechują się łagodnym usposobieniem, dzięki czemu idealnie nadadzą się do domu z maluchami. Ponadto, pieski tej rasy są inteligentne i bardzo chętnie się uczą.

Coton de tulear

Boston Terrier

Boston Terrier, który swoim wyglądem przypomina nieco buldoga francuskiego, to kolejna propozycja dla rodzin. rasa ta powstała w XI wieku w Stanach Zjednoczonych. Na początku był to pies do towarzystwa oraz wykorzystywany do walk. łapał również szczury. Przedstawiciele tej rasy najlepiej sprawdzą się w rodzinach, gdzie dzieci są już troszkę starsze.

Dobrze byłoby, gdyby rodzina była średnio aktywna. Jest on energiczny, dlatego musi spożytkować swoją energię podczas codziennych, nieco dłuższych spacerów. Warto mieć na uwadze, że źle znosi samotność, a więc odradza się go osobom, które spędzają wiele czasu poza domem.

Boston Terrier

Maltańczyk

Wybierając pieska dla dziecka, warto rozważyć maltańczyka. To jedna z najstarszych ras psów, która od dawna cieszy się uznaniem. A w ostatnim czasie zyskała na popularności. Maltańczyki należą do ras radosnych, przyjaznych, a jednocześnie są bardzo inteligentne. Są podatne na szkolenie, dlatego warto rozpocząć naukę już od samego początku. Bardzo szybko się uczą i odróżniają, co jest zakazane, a co dozwolone.

maltanczyk

Ze względu na łagodne usposobienie świetnie sprawdzą się w mieszkaniu, gdzie są dzieci. Uwielbiają pieszczoty, a także wspólne zabawy są na tyle małe, że z powodzeniem możecie bawić się w rzucanie piłki w domu. Są serdeczne, towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Zyskasz prawdziwego przyjaciela rodziny! Warto mieć na uwadze, że źle znoszą samotność. Nie są polecane tym rodzinom, które często spędzają czas poza domem, ponieważ potrzebują dużo miłości oraz uwagi od swoich opiekunów.

West Highland White Terrier

Jeśli szukasz idealnego kompana dla rodzin z dziećmi, rozważ zakup West Highland White Terrier. T pies, który idealnie sprawdzi się u rodzin, w której są starsze czy młodsze dzieci. należy do przyjaznych i łagodnych pupili, a dodatkowo jest dość cierpliwy. uwielbia zabawę, więc jeśli masz dziecko w takim wieku, aby mogło swobodnie bawić się z psem, to stworzą niezwykle zgrany duet! Warto jednak pamiętać, że psy tej rasy są pamiętliwe. Pamiętają takie wydarzenia jak szczypanie ich czy szarpanie.

Dlatego od samego początku obserwuj relację między psem a maluchem. Od samego początku należy wskazać dzieciom, jakie zachowanie wobec futrzanego przyjaciela jest właściwe, a czego nie wolno robić. Dzięki temu stworzy się między nimi prawdziwa więź i przyjazna relacja.

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier to bardzo żywiołowy pies, któremu nie wystarczą zwykłe spacery wokół bloku, by załatwić potrzeby fizjologiczne. Potrzebują znacznie więcej, aby spożytkować całą swoją energię. Możesz wybrać się z nim np. do lasu i tam rzucać piłkę, a jednocześnie szkolić czy uczyć nowych komend oraz sztuczek.

Ze względu na żywiołowość są to idealne małe psy do domu z ogródkiem. Tam mogą harcować razem z dzieckiem i dobrze się przy tym bawić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.