Minimalne wymiary kojca dla psa w 2023 roku

Jakie są minimalne wymiary kojca dla psa w 2022 roku? Kojec to idealne rozwiązanie, kiedy pies nie jest na stałe trzymany w domu, lecz na podwórku. W takim miejscu pies może przebywać, kiedy właściciela nie ma w domu lub gdy ten spodziewa się gości.

Należy wiedzieć, że kojec powinien być na tyle duży, by pies był w stanie nie tylko wypocząć w nim czy zjeść posiłek, ale też zaspokoić swoją potrzebę zabawy czy gryzienia. Ile wynoszą zatem minimalne wymiary kojca dla psa?

Trzymanie psa w kojcu a przepisy

O tym, jak powinien wyglądać kojec dla psa, czytamy w przepisach Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego:

Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Co ważne, niedopełnienie wymogów zawartych w ustawie, grozi opiekunowi wymierzeniem kary grzywny, aresztem lub mandatem do wysokości 1000 zł.

Odpowiednie zasady znajdują się także w Rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych.

Zgodnie z tymi przepisami:

Zwierząt nie utrzymuje się w mogącym wywołać stres sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu kołowego lub pieszego, obiektów przemysłowych lub gospodarczych, agregatów prądotwórczych oraz stacji.

Natomiast minimalne warunki życiowe obejmują między innymi utrzymywanie temperatury otoczenia zwierzęcia, wilgotności powietrza czy wentylacji, odpowiedniej do potrzeb danego gatunku, wieku, rasy, płci i stanu fizjologicznego psa.

Przeczytaj:  Pies skomli i piszczy - dlaczego tak robi? Wszystkie możliwe przyczyny

Jaki powinien być kojec dla psa?

Pies w kojcu powinien czuć się bezpieczny. Musi mieć zapewnione schronienie przed deszczem, słońcem i mrozem. W kojcu nie powinna zbierać się woda. Wskazane są też rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie czystości. Co ważne, wszystko to opisują przepisy prawa. O co powinien zadbać więc opiekun, który decyduje się na trzymanie psa w kojcu?

Przepisy – dokładnie ustawa o ochronie zwierząt – określają, jakie warunki musi spełniać kojec, w którym trzymany jest pies. Pierwsza kwestia to wymiar kojca dla psa, ponieważ na początek właściciel musi wybrać miejsce na budowę takiego schronienia i wygospodarować przestrzeń pod psią budę. 

Minimalna wielkość kojca dla psa określana jest odpowiednio z uwzględnieniem wielkości samego zwierzęcia i wynosi odpowiednio:

  • 9 metrów kwadratowych w przypadku psów mających poniżej 50 cm w kłębie,
  • 12 metrów kwadratowych w przypadku psów mających od 51 do 65 cm w kłębie,
  • 15 metrów kwadratowych w przypadku psów mających powyżej 65 cm w kłębie. 

Jeśli w jednym kojcu będą trzymane dwa psy, wymiary te należy powiększyć o 4 metry kwadratowe. Przykładowo, kojec dla owczarka niemieckiego powinien mieć co najmniej 12 metrów kwadratowych powierzchni, ale kojec dla dwóch owczarków już co najmniej 16 metrów kwadratowych.

To jednak niejedyne warunki, jakie musi spełniać takie schronienie. 

Kojec dla psa powinien być łatwy do utrzymania w czystości, z naturalnym podłożem. Betonowy fundament dopuszcza się jedynie pod budą. Konieczne jest zadbanie o system odprowadzania wody deszczowej, aby nie zalegała ona wewnątrz schronienia – to musi być stale czyste i suche. 

W kojcu powinna znaleźć się zadaszona buda z legowiskiem, a także miska na pokarm i miska na wodę. Schronienie należy także zadaszyć, jeśli nie znajduje się w cieniu.

Konieczne jest również wyznaczenie miejsca na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Chociaż zbudowany zgodnie z przepisami kojec wydaje się przytulnym schronieniem, to warto pamiętać, że pies nie powinien przebywać w nim całą dobę. Wskazane są przynajmniej dwa spacery dziennie. 

Przeczytaj:  Wycieczka w Bieszczady z psem - jak się przygotować?

Jak i z czego zbudować kojec dla psa?

Budowa kojca dla psa nie stanowi dużego wyzwania dla osób, które potrafią posługiwać się wkrętarką i innymi narzędziami. Kiedy opiekun ustali, jakie wymiary powinien mieć kojec dla jego psa, może przystąpić do zaprojektowania schronienia. Co będzie potrzebne?

Kojec dla psa własnej roboty najłatwiej jest stworzyć z siatki plecionej, zgrzewanej lub panelowej. Schronienie może mieć dowolny kształt – nie tylko kwadratu, ale też prostokąta czy wielokąta.

Należy uwzględnić w nim niewielkie betonowe fundamenty, które pozwolą zadbać o stabilność i trwałość ogrodzenia. Standardowa wysokość kojca to 180 cm, co warto uwzględnić podczas zakupów. 

Od czego zacząć? W rogach kojca należy zamontować słupki podporowe i naciągowe. Jeśli kojec jest duży, konieczne będą także słupki pośrednie. Następnie za pomocą klipsów siatkę zaczepia się do słupków i napina. Ogrodzenie musi być osadzone tuż przy ziemi, aby zwierzę nie było w stanie uciec z kojca, przeciskając się pod siatką. 

Zadaszenie kojca można wykonać z blachy lub pokrycia bitumicznego. W pierwszym przypadku konieczny będzie szkielet z ocynkowanych profili, a w drugim konstrukcja drewniana. Instalując furtkę do kojca, warto zadbać natomiast o to, aby otwierała się do wewnątrz, nie na zewnątrz. 

Jaka powinna być buda dla psa?

Przepisy określają nie tylko minimalne wymiary kojców dla psów, ale również wymiary i inne cechy psiej budy. Jej konstrukcja nie może być ani za mała, ani za duża. Zbyt mała nie pozwoli zwierzęciu swobodnie wypoczywać, natomiast zbyt duża uniemożliwi mu ogrzanie jej wnętrza ciepłem ciała. 

Otwór budy powinien mieć próg o wysokości co najmniej 5 cm, aby chronić wnętrze przed wodą i śniegiem. Od środka ściany konstrukcji muszą być zabezpieczone folią, przepuszczająca parę i ocieplone, na przykład styropianem.

Przeczytaj:  Jak zdominować psa? Dominacja psa i jej oznaki

Jeśli kojec, w którym jest buda, nie posiada zadaszenia, okap dachu budy musi zostać wysunięty na co najmniej 20 cm. Ściany zewnętrzne zaleca się zaimpregnować farbą olejną lub emulsyjną. 

Wybieg w kojcu dla psa

Poza budą pies musi mieć w kojcu także wybieg. Jego powierzchnia uzależniona jest od wymiarów samego kojca (minus powierzchnia budy). Wskazane jest, aby wybieg został ogrodzony siatką o oczkach 2 na 2 cm. Grubość siatki powinna wynosić około 2,5 mm. Natomiast furtka do kojca powinna mieć szerokość co najmniej 70 cm. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.