Mocznica u psa – jak zbić mocznik? Objawy i rokowania

pies u weterynarza

Niewydolność nerek należy do najczęstszy schorzeń układu moczowego u psów. Chorują na nie psy w różnym wieku, jednak najczęściej diagnozowana jest mocznica u starszego psa. Dzieje się tak, ponieważ w początkowym stadium choroba nie daje o sobie znać, więc ciężko ją zdiagnozować. W późniejszym czasie prowadzi do wielu niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet i życia czworonoga zmian, a mianowicie mocznicy. Czym jest mocznica u psa?

Mocznica u psa – czym jest?

Choroby nerek u czworonogów polegają na upośledzeniu funkcjonowania tego narządu. Jedną z nich jest mocznica u psa, która znana jest również jako przewlekła niewydolność nerek.

Do niewydolności nerek dochodzi wtedy, gdy zniszczeniu uległo co najmniej 75% nefronów w nerce. Mocznica u psa to problem, z  którym boryka się wielu czworonogów.

Głównymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby, są:

  • wiek – wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia schorzenia,
  • rasa – mocznica u psa pojawia się częściej u ras predysponowanych m.in. u beagli, berneńskich psów pasterskich, bullterierów, owczarków niemieckich, cocker spanielów, dalmatyńczyków, golden retrieverów, pudli, rottweilerów, shih tzu, sznaucerów miniaturowych oraz dobermanów,
  • choroby nowotworowe,
  • zatrucia – niewydolność nerek mogą wywołać również zatrucia m.in. zakazanymi pokarmami takimi jak czekolada, rodzynku lub winogrona, glikolem etylenowym, niektórymi roślinami czy lekami.
  • przebyte lub obecne choroby – niektóry z przebytych chorób mogą zostawić ślad na nerkach, co wiąże się z uszkodzeniami i prowadzi do niewydolności. Co więcej, mocznica u starszych psów może być wynikiem innych przewlekłych chorób np. cukrzycy
  • długotrwałe przyjmowanie leków.
Przeczytaj:  Grzybica u psa - objawy, leczenie, leczenie domowe

Niestety schorzenie jest nieuleczalne, a leczenie jej polega na zapewnieniu zwierzęciu maksymalnego komfortu i przedłużeniu życia.

Mocznica u psa – jakie są jej objawy?

W wielu przypadkach choroby nerek nie dają o sobie znać. W efekcie można je bardzo łatwo przegapić. Zazwyczaj pierwsze, zauważalne symptomy pojawiają się wtedy, gdy nefrony zniszczone są w 75%  i więcej.

Pierwsze objawy związane są z reakcją organizmu na zatrucie toksynami i produktami ubocznymi procesów przemiany materii. Niewydolność sprawia, że nerki nie pracują, a więc nie oczyszczają krwi. Taka nieoczyszczona krew krąży po organizmie czworonoga i powoli wyniszcza go. Organizm przestaje prawidłowo funkcjonować.

Mocznica u psa objawia się przede wszystkim:

  • częstym oddawaniem moczu,
  • występowaniem wymiotów,
  • występowaniem biegunki,
  • osłabieniem,
  • wzmożonym pragnieniem,
  • krwią obecną w moczu,
  • brakiem apetytu,
  • spadkiem masy ciała,
  • nieprzyjemnym zapachem z pyska,
  • problemami z koordynacją ruchów, a w skrajnych przypadkach jej brakiem,
  • apatią.

Natomiast w badaniach wyjdzie podwyższony mocznik u psa. W związku z  tym, że objawy dają o sobie późno znać, najczęściej diagnozowana jest mocznica u psa starszego.

Mocznica u psa – rokowania

Zanim lekarz weterynarii postawi diagnozę, przeprowadzi z Tobą bardzo dokładny wywiad. Następnie zleci szczegółowe badania m.in. badania krwi, moczu oraz USG nerek. W przypadku niewydolności nerek w badaniu wyjdzie wysoki poziom mocznika u psa. W związku z  tym należy zbić podwyższony mocznik u psa. Może również zlecić biopsję oraz rentgen.

Mocznica u psów jest niestety nieuleczalna. Leczenie polega przede wszystkim na zahamowaniu objawów, a także zapewnienie czworonogowi jak największego komfortu. Dlatego im szybciej lekarz wykryje chorobę, tym większa szansa na jej spowolnienie, a tym samym przedłużenie życia pupila.

W leczeniu niewydolności nerek stosuje się także leki przeciwwymiotne, ponieważ wysoki poziom mocznika u psa powoduje mdłości. Podwyższony poziom mocznika u psa może spowodować ból. Dlatego lekarz weterynarii zaleci leki przeciwbólowe.

Przeczytaj:  Apatia u psa - dlaczego pies jest osowiały i smutny? Przyczyny i objawy

Do tego leki, które mają wychwycić fosfor oraz podnieść poziom potasu. Zdarza się, ze lekarz zaleci leki obniżające ciśnienie, zwiększające poziom czerwonych krwinek w organizmie, a także wspomagających apetyt.

Pamiętaj, że psy różnie przechodzą chorobę. Dlatego leczenie jest zawsze indywidualne i dobierane do pacjenta na podstawie wszystkich potrzebnych badań.

Mocznica u psa – jak wygląda ostatnie stadium choroby?

Jeżeli mocznica u psa jest już w ostatnim stadium, konieczne będą dializy. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednio zbilansowana dieta czworonoga. Wybór karmy musi być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Dopasuje on sposób żywienia do stanu zdrowia pupila. Bardzo ważna jest także regularna kontrola, co sprowadza się do częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Ponadto należy systematycznie wykonywać badanie m.in. sprawdzić enzymy wątrobowe, mocznik u psa, fosfor, wapń, kreatyninę.

Mocznik we krwi u psa – co oznacza?

Poziom mocznika odgrywa znaczącą rolę w przypadku diagnozowania niewydolności nerek. Powstaje on w wątrobie jako produkt uboczny przemian białkowych. Następnie zostaje on wydalony przez nerki razem z moczem. Niestety, gdy praca nerek jest upośledzona, krew nie jest dostatecznie filtrowana.

W efekcie w organizmie człowieka pojawia się coraz wyższe stężenie mocznika. W związku z  tym mocznica u psa zostanie potwierdzona, jeżeli w badaniach laboratoryjnych wyjdzie podwyższony mocznik we krwi psa oraz wysokie stężenie kreatyniny.

Wysoki mocznik u psa – jak zbić mocznik u psa?

Wysoki poziom mocznika u psa stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia czworonoga. Dlatego trzeba go zbić. Dlatego trzeb usunąć mocznik, razem z kreatyniną z organizmu czworonoga. Mocznik u psa usuwa się za poprzez podanie odpowiednich płynów dożylnych. Jednak mocznica u psa wymaga również innych, ważnych działań.

Przede wszystkim:

  • Zapewnij pupilowi odpowiednie warunki życia,
  • Zadbaj oto, aby przyjmował wysokiej jakości karmę. Ustal to z lekarzem weterynarii, który na podstawie oceny stanu zdrowia, zaleci Ci konkretne pożywienie,
  • Systematycznie wykonuj badania kontrole,
  • Kontroluj stan zdrowia pupila, regularnie odwiedzając gabinet weterynaryjny.
Przeczytaj:  Nużyca u psa - na czym polega? Objawy i leczenie

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj, aby zapytać oto lekarza weterynarii. Co prawda mocznica u psa jest nieuleczalna, ale dzięki wdrożeniu leczenia i dbania o pupila, można spowolnić postępowanie choroby. Tym samym zapewnisz psu dobre i dłuższe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.