Mocznica u psa – jak zbić mocznik? Objawy i rokowania

pies u weterynarza

Niewydolność nerek należy do najczęstszy schorzeń układu moczowego u psów. Chorują na nie psy w różnym wieku, jednak najczęściej diagnozowana jest mocznica u starszego psa. Dzieje się tak, ponieważ w początkowym stadium choroba nie daje o sobie znać, więc ciężko ją zdiagnozować. W późniejszym czasie prowadzi do wielu niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet i życia czworonoga zmian, a mianowicie mocznicy. Czym jest mocznica u psa?

Mocznica u psa – czym jest?

Choroby nerek u czworonogów polegają na upośledzeniu funkcjonowania tego narządu. Jedną z nich jest mocznica u psa, która znana jest również jako przewlekła niewydolność nerek.

Do niewydolności nerek dochodzi wtedy, gdy zniszczeniu uległo co najmniej 75% nefronów w nerce. Mocznica u psa to problem, z  którym boryka się wielu czworonogów.

Głównymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby, są:

 • wiek – wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia schorzenia,
 • rasa – mocznica u psa pojawia się częściej u ras predysponowanych m.in. u beagli, berneńskich psów pasterskich, bullterierów, owczarków niemieckich, cocker spanielów, dalmatyńczyków, golden retrieverów, pudli, rottweilerów, shih tzu, sznaucerów miniaturowych oraz dobermanów,
 • choroby nowotworowe,
 • zatrucia – niewydolność nerek mogą wywołać również zatrucia m.in. zakazanymi pokarmami takimi jak czekolada, rodzynku lub winogrona, glikolem etylenowym, niektórymi roślinami czy lekami.
 • przebyte lub obecne choroby – niektóry z przebytych chorób mogą zostawić ślad na nerkach, co wiąże się z uszkodzeniami i prowadzi do niewydolności. Co więcej, mocznica u starszych psów może być wynikiem innych przewlekłych chorób np. cukrzycy
 • długotrwałe przyjmowanie leków.
Przeczytaj:  Zwichnięcie rzepki u psa - przyczyny, objawy, leczenie i operacja

Niestety schorzenie jest nieuleczalne, a leczenie jej polega na zapewnieniu zwierzęciu maksymalnego komfortu i przedłużeniu życia.

Mocznica u psa – jakie są jej objawy?

W wielu przypadkach choroby nerek nie dają o sobie znać. W efekcie można je bardzo łatwo przegapić. Zazwyczaj pierwsze, zauważalne symptomy pojawiają się wtedy, gdy nefrony zniszczone są w 75%  i więcej.

Pierwsze objawy związane są z reakcją organizmu na zatrucie toksynami i produktami ubocznymi procesów przemiany materii. Niewydolność sprawia, że nerki nie pracują, a więc nie oczyszczają krwi. Taka nieoczyszczona krew krąży po organizmie czworonoga i powoli wyniszcza go. Organizm przestaje prawidłowo funkcjonować.

Mocznica u psa objawia się przede wszystkim:

 • częstym oddawaniem moczu,
 • występowaniem wymiotów,
 • występowaniem biegunki,
 • osłabieniem,
 • wzmożonym pragnieniem,
 • krwią obecną w moczu,
 • brakiem apetytu,
 • spadkiem masy ciała,
 • nieprzyjemnym zapachem z pyska,
 • problemami z koordynacją ruchów, a w skrajnych przypadkach jej brakiem,
 • apatią.

Natomiast w badaniach wyjdzie podwyższony mocznik u psa. W związku z  tym, że objawy dają o sobie późno znać, najczęściej diagnozowana jest mocznica u psa starszego.

Mocznica u psa – rokowania

Zanim lekarz weterynarii postawi diagnozę, przeprowadzi z Tobą bardzo dokładny wywiad. Następnie zleci szczegółowe badania m.in. badania krwi, moczu oraz USG nerek. W przypadku niewydolności nerek w badaniu wyjdzie wysoki poziom mocznika u psa. W związku z  tym należy zbić podwyższony mocznik u psa. Może również zlecić biopsję oraz rentgen.

Mocznica u psów jest niestety nieuleczalna. Leczenie polega przede wszystkim na zahamowaniu objawów, a także zapewnienie czworonogowi jak największego komfortu. Dlatego im szybciej lekarz wykryje chorobę, tym większa szansa na jej spowolnienie, a tym samym przedłużenie życia pupila.

W leczeniu niewydolności nerek stosuje się także leki przeciwwymiotne, ponieważ wysoki poziom mocznika u psa powoduje mdłości. Podwyższony poziom mocznika u psa może spowodować ból. Dlatego lekarz weterynarii zaleci leki przeciwbólowe.

Przeczytaj:  Pies nie sika - jakie są przyczyny nie oddawania moczu przez psa?

Do tego leki, które mają wychwycić fosfor oraz podnieść poziom potasu. Zdarza się, ze lekarz zaleci leki obniżające ciśnienie, zwiększające poziom czerwonych krwinek w organizmie, a także wspomagających apetyt.

Pamiętaj, że psy różnie przechodzą chorobę. Dlatego leczenie jest zawsze indywidualne i dobierane do pacjenta na podstawie wszystkich potrzebnych badań.

Mocznica u psa – jak wygląda ostatnie stadium choroby?

Jeżeli mocznica u psa jest już w ostatnim stadium, konieczne będą dializy. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednio zbilansowana dieta czworonoga. Wybór karmy musi być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Dopasuje on sposób żywienia do stanu zdrowia pupila. Bardzo ważna jest także regularna kontrola, co sprowadza się do częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Ponadto należy systematycznie wykonywać badanie m.in. sprawdzić enzymy wątrobowe, mocznik u psa, fosfor, wapń, kreatyninę.

Mocznik we krwi u psa – co oznacza?

Poziom mocznika odgrywa znaczącą rolę w przypadku diagnozowania niewydolności nerek. Powstaje on w wątrobie jako produkt uboczny przemian białkowych. Następnie zostaje on wydalony przez nerki razem z moczem. Niestety, gdy praca nerek jest upośledzona, krew nie jest dostatecznie filtrowana.

W efekcie w organizmie człowieka pojawia się coraz wyższe stężenie mocznika. W związku z  tym mocznica u psa zostanie potwierdzona, jeżeli w badaniach laboratoryjnych wyjdzie podwyższony mocznik we krwi psa oraz wysokie stężenie kreatyniny.

Wysoki mocznik u psa – jak zbić mocznik u psa?

Wysoki poziom mocznika u psa stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia czworonoga. Dlatego trzeba go zbić. Dlatego trzeb usunąć mocznik, razem z kreatyniną z organizmu czworonoga. Mocznik u psa usuwa się za poprzez podanie odpowiednich płynów dożylnych. Jednak mocznica u psa wymaga również innych, ważnych działań.

Przede wszystkim:

 • Zapewnij pupilowi odpowiednie warunki życia,
 • Zadbaj oto, aby przyjmował wysokiej jakości karmę. Ustal to z lekarzem weterynarii, który na podstawie oceny stanu zdrowia, zaleci Ci konkretne pożywienie,
 • Systematycznie wykonuj badania kontrole,
 • Kontroluj stan zdrowia pupila, regularnie odwiedzając gabinet weterynaryjny.
Przeczytaj:  Wysunięte prącie u psa - co oznacza i jak leczyć?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj, aby zapytać oto lekarza weterynarii. Co prawda mocznica u psa jest nieuleczalna, ale dzięki wdrożeniu leczenia i dbania o pupila, można spowolnić postępowanie choroby. Tym samym zapewnisz psu dobre i dłuższe życie.

One thought on “Mocznica u psa – jak zbić mocznik? Objawy i rokowania

 1. Dzień dobry, podwyższony mocznik u psa najlepiej wykryją badania krwi naszego pupila. Warto więc ze zwierzakiem regularnie odwiedzać weterynarza, żeby móc wykryć kłopoty z nerkami w porę, zanim będzie za późno. Choroby nerek są bardzo groźne i czasem nieuleczalne, ale jeśli weterynarz zdiagnozuje niewydolność w porę, mamy szanse na przedłużenie życia naszego pieska o wiele lat 🙂 wysoki mocznik u psa powodować toksyny, np. metale ciężkie, czasem leki podawane psu, różne infekcje bakteryjne itd. i na koniec, warto systematycznie badać krew psu po 5 lub 6 roku życia 🙂 powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.