Modzele u psa – czym właściwie są i jak je leczyć?

pies z modzelami

Modzele u psa to nic innego, jak niepokojące zmiany skórne, które pojawiają się na łokciach pupila. Choć potrafią one wywołaj niepokój u opiekunów futrzanych przyjaciół, to na szczęście większość przypadków nie stanowi zagrożenia ani dla zdrowia, a tym bardziej dla życia psa. Mimo to modzel u psa wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, ponieważ bagatelizowanie zmian może prowadzić do stanu zapalnego. Jak leczyć modzele u psa?

Modzele u psa – czym są?

Modzel u psa to niegroźna zmiana skórna w postaci zgrubienia, które powstaje w miejscu narażonym na przewlekły uścisk, czyli w okolicy stawów łokciowych, a o wiele rzadziej w okolicy  stawów kolanowych. W miejscu, w którym występuje zmiana, skóra zaczyna twardnieć, łuszczy się, traci włos, a także zmienia kolor.

W niektórych przypadkach można zaobserwować również modzele ropne u psa. Zmiany zalicza się do uszkodzeń mechanicznych, które powstają wskutek nadmiernego tarcia, przede wszystkim wtedy, gdy pies leży, wstaje lub się kładzie. Podczas leżenia czworonożny przyjaciel cały ciężar swojego ciała opiera właśnie na łokciach. natomiast w trakcie zmieniania pozycji, trze nimi po podłożu. Na całe szczęście, nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia czworonoga, o ile nie są bagatelizowane.

Modzel u psa występuje najczęściej u dużych i masywnych raz psów. Co wcale nie oznacza, że nie występuje również u małych psów. Natomiast zmiany bardzo rzadko występują u psów ras miniaturowych oraz średnich. Na występowanie zmian wpływa nie tylko wielkość czworonoga, ale także rodzaj legowiska, na jakim wypoczywa oraz śpi pupil. Jeśli jest ono zbyt twarde, to sprzyja tworzeniu się uciążliwych zmian skórnych.

Warto zaznaczyć, że modzel u psa nie daje żadnych innych objawów. Nie pojawia się ani gorączka, ani biegunka. Modzele ropne u psa nie mają też wpływu na apetyt czworonoga czy sposób poruszania się, choć czworonóg może odczuwać dyskomfort podczas chodzenia. Jedynym symptomem są zmiany skórne. Do czynników sprzyjających powstawaniu modzeli, zalicza się głównie:

  • nadwagę oraz otyłość,
  • niedożywienie,
  • częste leżenie na twardej powierzchni,
  • długotrwałe leżenie związane z chorobami ortopedycznymi,
  • niedoczynność tarczycy
  • twarde legowisko.
Przeczytaj:  Zapalenie ucha u psa - czym się objawia? Domowe sposoby na leczenie

Wśród ras predysponowanych wymienia się: dogi niemieckie, bernardyny, nowofunlandy, boksery, owczarki szetlandzkie, jamniki.

Modzele u psa – jak leczyć?

Modzel u psa to zmiana skórna, która nie zagraża ani zdrowiu, ani życiu psa. Jednak to nie oznacza, że zmiany skórne można bagatelizować. Pod żadnym pozorem! Modzele wymagają odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, aby nie doszło do poważniejszych problemów, takich jak wystąpienie stanów zapalnych czy zakażeń bakteryjnych, które będą wymagały wdrożenia antybiotykoterapii. W przypadku pojawienia się zmian należy je oczyszczać środkiem dezynfekującym np. Rivanolem, a także regularnie złuszczać martwy naskórek i nawilżać.

Pamiętaj, aby stosować specjalistyczne produkty, dzięki którym modzele znikną. Obowiązkowa jest również wizyta w klinice weterynaryjnej. Nie tylko po to, aby wdrożyć leczenie, ale również po to, aby wykluczyć inne choroby m.in. grzybicę, którą psy mogą zarazić zarówno inne zwierzęta, jak i ludzi. Ponadto, zdarza się, że modzele u psa mają charakter zaawansowany, co z kolei prowadzi do wtórnych zakażeń. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Podczas wizyty w klinice weterynaryjnej lekarz weterynarz dokładnie obejrzy czworonoga, a także zleci wykonanie wymazu, posiewy i antybiogramu w badaniu mikrobiologicznym. Dzięki temu będzie mógł zastosować ukierunkowane leczenie. Najprawdopodobniej zaleci stosowanie maści, która zawiera witaminę A.

Dobrze sprawdzają się produkty z witaminą E, kwasami omega-3, lanoliną, kolagenem oraz mocznikiem, ponieważ zmiękczają i natłuszczają skórę, a do tego zwiększają elastyczność skóry. Jeśli są to modzele ropne u psa, to lekarz poda antybiotyk i leki przeciwzapalne, aby wyleczyć stan zapalny. Konieczna będzie również dezynfekcja zmian, a nawet i założenie opatrunku. W skrajnych przypadkach zmiany skórne są na tyle zaawansowane, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Profilaktyka modzeli u psa – co robić?

Modzele u psa mają charakter nawracający, co oznacza, że mogą się odnawiać. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka opiera się przede wszystkim na:

  • zakupie odpowiedniego posłania dla psa – posłanie powinno być miękkie, aby chroniło skórę czworonoga przed podrażnieniami,
  • oduczaniu pupila spania na twardym podłożu – jeżeli Twój pupil kładzie się głównie na twardej powierzchni np. na betonie lub twardym klepisku, zachęcaj go do leżenia w legowisku. Niestety twarde podłoże powoduje pojawienie się modzeli.
Przeczytaj:  Katar u psa - objawy na które musisz zwrócić uwagę!

Zaleca się także stosowanie suplementów, które poprawiają kondycję skóry i sierści. Pamiętaj, że leczenie to długotrwały proces. Modzele da się wyleczyć, jednakże potrzeba na to czasu i bycia konsekwentnym. Należy systematycznie smarować zmiany zaleconą maścią, a w przypadku leków podawać je zgodnie z zaleceniem weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.