Muszyca u psa (larwy much u psa) – na czym polega? Objawy i leczenie

chory na muszyce pies

Muszyca u psa, czyli choroba wywoływana przez larwy muchówek, atakuje tysiące czworonogów każdego roku. Najczęściej pojawia się u bezpańskich psów. Nie tylko wygląda bardzo nieestetyczne, ale stanowi również zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia pupila. Co należy zrobić, gdy znajdziesz larwy much u psa? I jak leczyć muszycę?

Muszyca u psa – na czym polega?

Muszyca u psa to choroba, która najczęściej występuje w krajach tropikalnych, subtropikalnych, ale również w krajach o klimacie umiarkowanym, w tym w Polsce. Powodują ją larwy much u psa, które żerują w jego ciele. Muchy składają jaja w pozostawionej na powierzchni skóry ranie.

Następnie jaja te przeistaczają się w robaki, które żywią się tkanką skórną czworonoga. Robaki produkują enzym uszkadzający skórę zwierzęcą. Ponadto, przebywając wewnątrz rany, powoduje ciągłą wilgotność.

W efekcie rana nie goi się. Larwy much u psa zaczynają się rozprzestrzeniać nie tylko na ranie, ale i na skórze, tym samym powodując ogromny ból i dyskomfort.

Przyczyny muszycy u psa może być kilka. Aby w ogóle rozwój choroby nastąpił, na skórze czworonoga musi być otwarta rana, umożliwiająca muchom przeniknięcie do tkanek skóry. Jeśli taka rana jest, to mucha w błyskawicznym tempie ją odnajduje, a następnie składa w niej jaja.

Warto dodać, że rana nie musi być wcale duża. Wystarczy, że jest ona niewielkich rozmiarów, spowodowana nadmiernym drapaniem, zadrapaniem np. źdźbłem trawy czy nawet lizaniem.

Larwy u psa najczęściej pojawiają się w ranach, które umiejscowione są tak, aby pies nie miał możliwości jej lizać, ponieważ ta zwykła i prosta czynność pielęgnacyjna pozwoliłaby pozbyć się złożonych jaj.

Na samym początku larwy w skórze psa są małe. Dopiero gdy zaczynają się żywić tkanką zwierzęcia, rosną. W tym samym czasie pogarsza się stan rany. A im szybciej rana rośnie i staje się widoczna, tym więcej much ma możliwość złożenia w niej jaj.

To z kolei prowadzi do jeszcze większych i poważniejszych obrażeń u zwierzęcia.

Nieleczona muszyca u psa może prowadzić nie tylko do pogorszenia stanu zdrowia psa, ale również do jego śmierci. Dzieje się tak, ponieważ larwy mogą docierać do narządów wewnętrznych, w tym mózgu.

Przeczytaj:  Krwiak małżowiny usznej u psa - objawy i leczenie

Larwy much u psa – objawy

Muszyca u psa objawia się przede wszystkim:

  • gorączką,
  • bólem,
  • biegunką,
  • brakiem apetytu,
  • wrzodami,
  • swędzeniem oraz nadmiernym drapaniem,
  • czyrakami

Ponadto, podczas sprawdzania skóry pupila, zobaczysz jaja albo larwy much u psa. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne przeglądanie sierści raz na jakiś czas. Szczególną uwagę zwróć na okolice uszu, środek grzbiety psa, a także inne obszary, których zwierzę nie dosięgnie językiem, bo to właśnie tam najczęściej bytują larwy.

Dzięki systematyczności możesz zauważyć larwy w skórze psa i podjąć odpowiednie kroki, zanim zaczną one uszkadzać tkanki czworonożnego przyjaciela i spowodują problemy zdrowotne.

Usuwanie larw z psa – jak to zrobić?

Jeśli zauważysz larwy w skórze psa, niezwłocznie zabierz pupila do kliniki weterynaryjnej, ponieważ muszyca u psa wymaga leczenia. Lekarz weterynarii dokładnie obejrzy psa i potwierdzi diagnozę, a następnie dokładnie wyczyści ranę oraz przepisze antybiotyk, który będziesz musiał podać czworonożnemu przyjacielowi.

Ranę możesz również wyczyścić samodzielnie. Pamiętaj jednak, że to bardzo bolesna czynność dla pupila. Dlatego przed jej wykonaniem, zaleca się założenie kagańca nawet psu, który nie jest agresywny.

Po prostu z bólu może ugryźć. Jak samodzielnie oczyścić ranę? W pierwszej kolejności musisz ostrożnie wyciąć sierść wokół rany, najlepiej za pomocą nożyczek. Zrób to, gdy pupil będzie zrelaksowany. Następnie rozpyl specjalny produkt w sprayu. Przepisze Ci go weterynarz.

Za pomocą pęsety usuń wszystkie robaki mango. Gdy masz pewność, że nie ma już żadnej larwy u psa, zdezynfekuj ranę specjalnym środkiem. Dobrze, aby pies nie lizał ani nie drapał ran.

Dlatego jeśli masz możliwości, załóż mu bandaż, a jeżeli nie to poproś lekarza weterynarii o kołnierz. Następnie zabierz czworonoga do weterynarza, aby przepisał Ci antybiotyk, który złagodzi ból.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.