Nadpobudliwy pies to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Niezależnie, czy jest to szczeniak, czy dorosły pies, należy rozpocząć naukę, która pozwoli mu panować nad swoimi emocjami. Jak uspokoić psa?
Nadpobudliwy pies – jak poznać problem?
Nadpobudliwość to pojęcie, które jest bardzo szerokie. W rozumieniu właścicieli pies nadpobudliwy jest na tyle aktywny, że nawet intensywny wysiłek fizyczny nie jest w stanie go uspokoić. Do tego dochodzi szczekanie, skakanie na opiekuna lub gości, nakręcanie się i bieganie.
Pupil reaguje również mocniej na niektóre bodźce np. odgłosy na klatce, szczekanie innych psów. To wszystko prowadzi do tego, że czworonóg nie potrafi opanować swoich emocji ani się wyciszyć. Najczęściej sytuacja ma miejsce:
- Gdy pupil wita się z opiekunem, który wraca do domu po kilkugodzinnej nieobecności. Taka sytuacja wiąże się z ekscytacją psa oraz dużą ilością bodźców w krótkim czasie. Psy to bardzo towarzyskie zwierzęta, które nie lubią samotności. W momencie, gdy wchodzisz do mieszkania, pupil wariuje z radości. Cieszy się, że wróciłeś i nie musi już być sam. Powrót właściciela to dla niego ogromne wydarzenie. Pies nie potrafi zapanować nad euforią i w efekcie skacze, popisuje się, biega. Często bierze do buzi różne przedmioty np. buty. Jak uspokoić podekscytowanego psa? Najlepiej go ignoruj do momentu, aż się uspokoi. Dopiero wtedy się z nim przywitaj,
- Podczas zabawy. Wiele psów wykazuje nadpobudliwość podczas zabawy np. aportowania. Biegnie po zabawkę, ale nie chce Ci jej oddać. Ustala własne zasady, wykluczając Ciebie z zabawy,
- Braku zaspokojenia podstawowych potrzeb. Jako opiekun powinieneś zapewnić pupilowi nie tylko jedzenie, spacery i miejsce do spania, ale również kontakt z Tobą, innymi ludźmi oraz psami. Pies powinien mieć możliwość poznawania świata, eksploracji terenu, węszenia, żucia oraz gryzienia. Jeśli mu tego nie zagwarantujesz, nie wyładuje swojej energii i może stać się niespokojny,
- W przypadku pojawienia się nowej osoby, zwierzęcia lub przedmiotu w domu – pies może być nadpobudliwy wtedy, gdy dostanie nową zabawkę, w domu pojawią się goście lub przyjdzie znajomy z innym psem. To naturalne. Pupil jest zainteresowany nowym obiektem. Należy jednak pamiętać, że zbyt duży entuzjazm nie jest wskazany,
- W wyniku poczucia niebezpieczeństwa – niektóre pnie czują się bezpiecznie. Tym samym jest w trybie czuwania, czego efektem jest zmęczenie i nadaktywność.
Nadpobudliwy szczeniak – co zrobić, aby był spokojniejszy?
Nadpobudliwy szczeniak nie powinien nikogo dziwić. Zbyt wiele emocji wiąże się z ciekawością oraz chęcią poznania świata. Szczenięta są bardzo ciekawe otaczającego świata. Chcą go poznać. To wynika z ich fizjologii. Młody pies w domu ma zazwyczaj przyzwolenie na skakanie na domowników i gości, bieganie itd.
Niestety takie zachowanie szybko się utrwala w pamięci pupila, a z u[pływem czasu staje się bardzo nachalne i może przeszkadzać. W związku z tym nadpobudliwy szczeniak powinien być od razu wyciszany i uspokajany, aby w przyszłości nie mieć problemów z brakiem umiejętności opanowania emocji. Jak uspokoić szczeniaka? Przede wszystkim:
1. Ustal zasady
Nadpobudliwy szczeniak to początkowo nie problem. Niestety jeśli nie nauczysz go panowania nad emocjami, to wraz z upływem, czasu stanie się to dla Ciebie bardzo uciążliwe.
Dlatego rozpocznij trening z pupilem już od pierwszych dni w Twoim domu. Pies musi znać granicę, stosować się do reguł, które panują w Twoim domu. Jeżeli skacze na Ciebie lub gości, gryzie czy ciągnie za nogawkę, musisz dać mu jasny komunikat, że takie zachowanie jest niepożądane.
Pod żadnym pozorem nie karć go, a tym bardziej nie bij! To tylko zepsuje Twoją więź i może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. Za każdym razem powiedz głośno i stanowczo „nie wolno” lub „nie” i przerwać zabawę, dopóki szczeniak się nie uspokoi.
Pamiętaj, aby być konsekwentny! Tylko w taki sposób osiągniesz sukces. Jeśli pupil zachowa się dobrze, nagrodź go pochwałą oraz ulubionym smakołykiem.
2. Kup mu zabawki i gryzaki
Nie wiesz, jak uspokoić szczeniaka? Zadbaj oto, aby miał kilka zabawek. Zapewnią mu rozrywkę, gdy nie będziesz miał czasu na wspólną zabawę, a dodatkowo zaspokoją potrzebę gryzienia. Idealnie sprawdzą się piłeczki, pluszaki oraz szarpaki. Przy okazji zobacz: jak zrobić zabawkę DIY dla psa!
Jak uspokoić i wyciszyć psa? Sprawdzone sposoby
Zastanawiasz się, jak wyciszyć psa i czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Wymaga to jednak od Ciebie sporo cierpliwości. Treningi z pupilem to żmudny proces, który wymaga systematyczności.
Ponadto, efekty nie zawsze są widoczne od razu. Oczywiście to, jak uspokoić nadpobudliwego psa zależy od jego temperamentu oraz twojego zaangażowania. Musisz dać z siebie 100%. Tylko wtedy osiągniesz sukces. W takim razie jak wyciszyć psa? Oto najskuteczniejsze sposoby:
1. Zabieraj pupila na długie spacery
Pamiętaj, że pies potrzebuje ruchu. Do tego musi mieć czas na węszenie, poznawanie terenu. Nie ograniczaj się do krótkich spacerów, które pozwolą tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych.
Niech jeden spacer będzie dłuższy i trwa co najmniej 30 minut. Daj mu się wybiegać. Możesz rzucać mu ulubioną zabawkę, tym samym odbywając trening z aportowania. Za każde przyniesienie Ci zabawki, nagradzaj go pochwałą oraz ulubionym smakołykiem. Utrwalisz w nim pożądane zachowania.
2. Pozwól na socjalizację z innymi psami
Pupil powinien się bawić nie tylko z Tobą i innymi domownikami, ale również osobnikami swojego gatunku. Nie utrudniaj mu kontaktu z innymi czworonogami. Jeśli masz wśród bliskich znajomych osobę, która również posiada zwierzę, umówcie się na wspólne wyjścia np. raz w tygodniu. Niech pupile się ze sobą pobawią.
W ten sposób nadpobudliwy pies wyciszy się. Oczywiście w przypadku, gdy jeden z nich będzie zbyt nachalny lub będzie źle reagował na drugiego.
3. Baw się z pupilem w domu
Baw się z psem nie tylko podczas spaceru, ale również w domu. Dostosuj rodzaj zabaw do przestrzeni domowej. Możesz wykorzystać piłeczki, sznury do przeciągania. Jeśli mieszkasz w domu i masz dużo miejsca, możesz również bawić się w rzuty piłką.
4. Kup psu zabawki
Naucz również pupila samodzielnej zabawy. Kup mu zabawki np. piłeczki, kostkę. Doskonale sprawdza się zabawki edukacyjne, takie jak maty węchowe oraz puzzle do przesuwania. Wpływają m.in. na rozwój logicznego myślenia, uczą koncentracji, a także cierpliwości.
5. Wykonaj mu masaż
To doskonałe rozwiązanie dla psiaków, które sa prawdziwymi pieszczochami. Masaż wykonuje się, gdy pies odpoczywa. Staraj się masować go w tych miejscach, które lubi m.in. na brzuszku, w okolicy czołowej, szyi oraz podbródek.
6. Zapewnij mu komfortowy sen w bezpiecznym miejscu
Aby pies się wyciszył i odstresował, powinien mieć zapewniony komfortowy sen. Miejsce do spania powinno być wygodne i dostosowane do rozmiarów pupila.
Ponadto należy umieścić je w miejscu, które gwarantuje mu prywatność, ale jednocześnie umożliwia obserwację pomieszczenia. Pamiętaj, aby nie budzić psa, gdy śpi, bo możesz sprawić, ze stanie się niespokojny i rozdrażniony.
7. Pozwól mu węszyć
Wychodząc na spacer z psem, pozwól mu na węszenie. To naturalna czynność, która leży w naturze czworonogów. W porównaniu do ludzkiego nosa psi jest o wiele bardziej czuły na zapachy.
Dlatego zmysł węchu jest tak istotny dla czworonoga. Podczas węszenia pupil koncentruje się, a jednocześnie wycisza. Węszenie możesz mu również zapewnić w domu. Wystarczy, że kupisz specjalną matę edukacyjną z psimi przekąskami.
8. Pozwól mu na gryzienie i żucie
Potrzeba gryzienia i żucia jest naturalna, tak jak i potrzeba węszenia. I to nie tylko u szczeniąt, ale również i dorosłych psów. Dlatego zadbaj oto, ab y pies mógł ją zaspokajać i to najlepiej codziennie. Świetnie spiszą się tutaj zabawki do gryzienia. Pies może się nimi bawić zarówno w domu, jak i na dworze.
Innym sposobem jest podawanie naturalnych przekąsek do gryzienia, o ile są bezpiecznie. Nie wolno podawać psom kości. Mają ostre krawędzie, które mogłyby uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Uspokojenie nadpobudliwego psa to długi proces – nie poddawaj się!
Nadpobudliwy pies, niezależnie czy szczeniak, czy dorosły osobnik, wymaga odpowiedniej tresury. Treningi należy rozpocząć już od pierwszych dni, gdy pies pojawi się w Twoim domu.
Najłatwiej pracuje się ze szczeniakiem, ponieważ szybciej przyswaja wiedzę. Jeśli jednak pies jest starszy, nie zniechęcaj się. Jego też można nauczyć podstawowych zasad oraz norm. Nad pupilem zapanujesz tylko wtedy, gdy szkolenie będzie regularne, a Ty konsekwentny i zaangażowany.
Na samym początku musisz ustalić zasady. Następnie wyznaczyć granice. Jasno określ, co pupil może, a czego nie. Nie ustalaj tego samemu, a w porozumieniu z resztą domowników. Jeżeli pies skacze na domowników, to reagować musisz nie tylko Ty, a wszyscy. Każdy musi zakomunikować, że takie zachowanie jest niedopuszczalne.
W takiej sytuacji bardzo ważne jest odwrócenie uwagi pupila i skupienie jej na innej czynności czy też przedmiocie. Najlepiej sprawdzi się podanie psu ulubionej zabawki. Pamiętaj, że wymaga to cierpliwości i efekty mogą być dopiero zauważalne po kilku dniach, a nawet i tygodniach nauki.
Cały proces wymaga od Ciebie dużo cierpliwości. Jednak prędzej czy później, zwierzę zrozumie, jakie zachowanie jest akceptowalne, a jakie nie. Jeśli nie wiesz, jak uspokoić podekscytowanego psa, a przedstawione metody nie działają, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Weterynarz zbada pupila i wykluczy ewentualne schorzenia. Co ciekawe, niektórzy lekarze weterynarii mogą zalecić podawanie psu karmy z tryptofanem. Stosowanie takiej diety jest pomocne w terapii nadpobudliwego pupila. Może również zalecić leki uspokajające dla psów. Jednak jest to ostateczność.
Warto również poprosić o pomoc behawiorystę.