Najgorsze karmy dla psów – dowiedz się których nie kupować!

pies dostal karme od swojej pani

Wybór karmy dla psów jest ogromny. Na rynku istnieje wiele rodzajów, które różnią się od siebie składem, ceną oraz jakością.  Są karmy przeznaczone dla konkretnych ras, szczeniąt oraz psów dorosłych. Niestety nie wszystkie, a w tym najczęściej kupowane karmy dla psów, są warte uwagi. Jakich unikać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

7 najgorszych karm dla psów

Niezależnie od składu, każda firma chce pokazać swój produkt od najlepszej strony.  Zapewnia wysoką jakość, choć skład tak naprawdę jest tragiczny i nie dostarcza czworonogom tego, co potrzebują.

Dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić dobrą karmę od złej. Niestety najczęściej wybierane karmy dla psa to te, które są reklamowane, a niekoniecznie dobre.

Absolutnie nie sugeruj się opakowaniem czy hasłami reklamowymi typu „dobra karma”. Żaden producent nie przyzna się do tego, ze jego karma jest zła i nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych.

W pierwszej kolejności sprawdź skład. Musisz nauczyć się go analizować. Wystarczy, że zobaczysz, co kryje się na pierwszych pozycjach karmy, czyli te produkty, których jest najwięcej w karmie.

Na pierwszym miejscu powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego, bowiem są one najcenniejsze dla czworonogów. I właśnie od mięsa zaczynają swój skład najlepsze karmy dla psów.

Natomiast w tych gorszych, skład rozpoczyna się od zbóż czy innego składnika roślinnego np. kukurydzy, ryżu czy pszenicy. Niestety taka karma nie jest warta zakupu, ponieważ nie posiada wartości odżywczych.

Zboża bardzo często występują w karmach, bo są najtańszym surowcem. Dzięki temu karmy są dostępne w atrakcyjnej cenie. Niestety przy żywieniu psów tak bezwartościową karmą, u psa mogą pojawić się problemy zdrowotne takie jak otyłość, problemy z nerkami czy wątrobą. Skutkuje to utratą zdrowia i koniecznością leczenia czworonoga. A koszt leczenia jest ogromny.

Przeczytaj:  Tort urodzinowy dla psa - tort mięsny czy warzywny?

Najgorsze karmy dla psów to m.in.:

  • Pedigree,
  • Chappi,
  • Frolic,
  • Purina,
  • Royal Canin,
  • Hill’s,
  • Active Pet.

Karmy dla psów – jakie są?

Producentów karm dla psów jest naprawdę mnóstwo. A mnogość rodzajów, wcale nie ułatwi wyboru. Nie zawsze też najpopularniejsze i najczęściej kupowane karmy dla psów, to dobra decyzja. Posiłki dla czworonogów podzielone są:

Według grup wiekowych

Wiek psa to jedno z podstawowych kryterium podziału karmy. Na rynku dostępne są karmy dla: szczeniąt, psów dorosłych sów starszych. Karmy te różnią się od siebie składem. Szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe ze względu na formowanie się organizmy.

Zapotrzebowania energetycznego

Psy mają różne zapotrzebowanie energetycznie. Wiąże się to nie tylko z wiekiem, ale również i rasą. Niektóre rasy wymagają o wiele bardziej kalorycznych posiłków. na pólkach sklepowych dostępne są karmy dla psów aktywnych, które wzbogacono o dodatkowe kalorie.

Wielkości ras

Kolejny podział wiąże się z podziałem czworonogów na rasy. Małe rasy mają szybki metabolizm. W efekcie mogą one potrzebować więcej energii niż psy duże. warto wybierać dla nich karmy, które posiadają wysoką zawartość lekkostrawnego białka, odpowiednią kaloryczność. Ze względu na to, ze mają niewielkie szczęki, należy wybierać drobną karmę, która będzie łatwa do rozgryzienia.

Według chorób

Na rynku istnieją również karmy, dedykowane psom cierpiących na konkretne schodzenie. Są to m.in. karmy dla psów z otyłością, chorobą stawów, cukrzycą, alergią, chorobą wątroby, zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi. Podawanie karmy leczniczej należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który zbada psa, zdiagnozuje chorobę, a następnie dopasuje karmę.

Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla psów?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że zakup odpowiedniej karmy to nie lada, przed którym staje każdy właściciel czworonoga. Żywienie psa ma bardzo istotny wpływ na jego samopoczucie, zdrowie i życie. Zapewniając swojemu pupilowi odpowiedni pokarm, gwarantujesz mu nie tylko radość, ale przede wszystkim zdrowie.

Przeczytaj:  Zęby u psa - wszystko co musisz wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj karmy, musisz rozważyć kilka istotnych czynników:

  • Wiek psa – zawsze wybieraj karmę adekwatną do wieku pupila.
  • Choroby – w przypadku niektórych schorzeń, lekarz weterynarii może zalecić spożywanie karmy dedykowanej konkretnej choroby. Ma ona odpowiednio dobrane składniki.
  • Skład – to najważniejszy i najbardziej istotny czynnik. Najlepsze cechują się dużą ilością mięsa. Zaś najgorsze karmy dla psów to te, które są ubogie w mięso i na pierwszym miejscu posiadają zboże.
  • Metabolizm i tempo wzrostu – pamiętaj, że każdy pies, tak jak i człowiek, ma inny metabolizm oraz różne tempo wzrostu. Jego zapotrzebowanie na konkretne substancje pokarmowe może być różne. Uwzględnij to podczas zakupu

Najczęściej kupowane karmy dla psów

Najczęściej kupowane karmy dla psów to te, które można dostać w dyskontach oraz osiedlowych sklepach. Są łatwo dostępne, a do tego w atrakcyjnej cenie. Niestety zazwyczaj są to jednocześnie najgorsze karmy dla psów. Na etykiecie nie znajdziemy wielu wartościowych składników.

W związku z tym, wybierając karmę, pamiętaj:

  1. Najbardziej pożądanym składnikiem w karmie jest mięso, którego ilość powinna wynosić co najmniej 50%. Dlaczego jest tak ważne? Przede wszystkim mięso jest bogate w składniki odżywcze, które potrzebne są psu do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia. Te najgorsze karmy dla psów mają około 20% i bazują głównie na zbożu. Unikaj ich!
  2. Dobre karmy posiadają również olej rybi lub oleje pochodzenia roślinnego. Są one źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych (omga-3 i omega-6), które pełnią niezwykle istotną funkcję w trakcie wzrostu i rozwoju szczeniaków, a także prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu u dorosłych zwierzaków.
  3. W karmie dla psa powinny znaleźć się również warzywa i owoce, które stanowią cenne urozmaicenie diety.
  4. Unikaj karm, które na pierwszym miejscu mają zboża. Nie są one wartościowe dla pupila. Natomiast często dodawana do karm pszenica, może uczulić pupila.
  5. Unikaj karm, w których składzie znajdziesz sztuczne barwniki i aromaty oraz konserwanty.
Przeczytaj:  Witaminy dla psa - kiedy pies potrzebuje dodatkowej suplementacji

Polecamy, aby przed wyborem karmy, dokładnie przeczytać skład, a następnie wybrać tą, która będzie dla niego najodpowiedniejsza. Zdrowie ora dobre samopoczucie czworonoga jest bardzo ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.