Narkoza u psa – fakty i mity

pies pod narkoza

Narkoza u psa jest konieczna przy wielu zabiegach. Wielu właścicieli czworonogów obawia się znieczulenia, często nawet bardziej niż samej operacji. Na całe szczęście nie potrzebnie. Jakie są powikłania po narkozie u psa? I kiedy pies musi zostać uśpiony? Przedstawiamy fakty i mity o narkozie.

Narkoza u psa – na czym polega?

Narkoza u psa, czyli znieczulenie ogólne, polega na wprowadzeniu zwierzaka w stan, charakteryzujący się utrata przytomności, bezbolesnością tkanek oraz zwiotczeniem mięśni. Umożliwia to przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, a także wielu operacji weterynaryjnych, których przeprowadzenie bez podania znieczulenia, nie byłoby możliwe. W trakcie zabiegu chirurgicznego na sali obecny jest cały czas anestezjolog. Jego zadaniem jest kontrolowanie parametrów fizjologicznych czworonoga za pomocą pulsyksometru. Narkoza u psa składa się z czterech etapów:

  1. Premedykacja farmakologiczna – czyli przygotowanie pacjenta do podania środka znieczulającego. Podawane są m.in. leki uspokajające, aby zmniejszyć stres. Dzięki temu można spokojnie założyć psu wenflon, który jest niezbędny podczas operacji czy zabiegu.
  2. Wprowadzenie – to okres od podania leku anestetycznego do uśnięcia czworonoga. Anestezjolog może zastosować znieczulenie wziewne, infuzyjne lub indukcję mieszaną.
  3. Podtrzymanie – polega na podaniu zwierzęciu kolejnej porcji leków, które utrzymają go w stanie uśpienia.
  4. Wybudzenie – zazwyczaj pacjenci wybudzają się sami po podaniu specjalnych substancji. W razie konieczności interweniuje weterynarz.

Narkoza u psa – prawda

Nie ma wątpliwości, że narkoza u psa wywołuje ogromny strach u właściciela czworonogów. Niektórzy opiekunowie bardziej boją się znieczulenia ogólnego niż samej operacji. To wszystko wynika ze zbyt małej informacji na temat uśpienia psa i wierzenia w powielane od lat mity. Istnieje kilka prawdziwych informacji, które z pewnością Cię uspokoją i pomogą przygotować Ci się do podania narkozy pupilowi:

Przeczytaj:  Psy z zespołem downa - czy naszych pupili dotyczą choroby genetyczne?

1. Znieczulenie ogólne wymaga poddania się głodówce

Każdy pies, który ma mieć znieczulenie ogólne, musi zostać poddany głodówce. To jedna z najistotniejszych zasad! Duże i średnie rasy psów nie powinny jeść 12 godzin przed zabiegiem, natomiast małe psy około 8 godzin. W przypadku pacjentów pediatrycznym, pokarm nie powinien być podawany poniżej 2 godzin lub wcale. Natomiast wodę należy podać najpóźniej 3 godziny przed uśpieniem.

Głodówkę stosuje się, ponieważ po podaniu leków anestetycznych następuje zwiotczenie mięśni przewodu pokarmowego. W efekcie treść pokarmowa może się ulewać i trafić do dróg oddechowych, czego rezultatem jest zalanie płuc. Ponadto, niektóre leki mogą prowadzić do wymiotów, a te do zachłyśnięcia. Nie warto ryzykować.

2. Narkoza u psa wymaga badania klinicznego i badania krwi

Znieczulenie ogólne wymaga badania klinicznego, które stanowi wstępną kwalifikację psa do podania mu narkozy. Uzupełnia ją badanie krwi, w tym  próby wątrobowe oraz nerkowe, które są niezwykle istotne dla anestezjologa.  Innym, również bardzo ważnym wskaźnikiem jest poziom krwinek czerwonych. Jakiekolwiek odstępstwa od normy mogą prowadzić do powikłań, dlatego te badania są niezbędne. Na ich podstawie można zakwalifikować psa do znieczulenia lub zdyskwalifikować.

3. Warto wykonać u psa badanie kardiologiczne

Poza podstawowymi badaniami, warto wykonać również echo serca oraz EKG. Zwłaszcza u starszych czworonogów, przedstawicieli ras predysponowanyych oraz tych, u których stwierdzono nieprawidłowość osłuchową.

4. Po wybudzeniu pies może się dziwnie zachowywać

Po narkozie zwierzę ma prawo do dziwnego zachowania. Może zwymiotować, oddać bezwładnie mocz i kał czy mieć chwiejny chód. To naturalne, ponieważ leki znieczulające powodują działania niepożądane. Utrzymują się one od kilku do nawet kilkunastu godzin po wybudzeniu ze znieczulenia. Nie musisz się martwić.

Narkoza u psa – mity

Zapewne nie raz trafiłeś na informacje na temat znieczulenia narkozy. Niektóre  z nich na pewno Cię porządnie wystraszyły. Wiele z nich to mity. A wśród nich:

Przeczytaj:  Alergia u psa - rodzaje, objawy i leczenie psich alergii

1. Podczas narkozy zwierzę odczuwa ból

Niektórzy opiekunowie spotkali się z mitem, że mimo narkozy, pies będzie odczuwam ból. Nic bardziej mylnego! Znieczulenie sprawia, że mięśnie wiotczeją, a świadomość i odruchy są zniesione, tak samo, jak i ból.

2. Znieczulenie jest w 100% bezpieczne

Niestety jest to mit. Narkoza u psa niesie za sobą ryzyko. Leki anestetyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na układ oddechowy, a także sercowo-naczyniowy. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie badań przed podaniem pacjenta znieczuleniu. To pozwala na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się wszelkich powikłań.

3. Do znieczulenia wykorzystuje się te same leki anestetyczne

To kolejny powielany mit. Znieczulenie jest zawsze indywidualnie dobierane do zwierzęcia przez anestezjologa. Dobiera je na podstawie m.in.

  • wieku pacjenta,
  • leków, które przyjmuje,
  • aktualnych badań krwi i serca,
  • chorób współistniejących.

W przypadku pacjentów pediatrycznych zostanie podane inne znieczulenie, niż u pacjenta geriatrycznego.

4. Nie można podać znieczulenia zwierzętom chorym i starym

O tym, czy zwierzę będzie znieczulone, decyduje anestezjolog na podstawie przeprowadzonych badań. Ani wiek, ani choroba nie muszą być przyczyną zdyskwalifikowania do narkozy. W razie wątpliwości pupil zostanie poddany dodatkowym badaniom, aby ewentualnie podać dodatkowe leki.

5. Narkoza u psa prowadzi do długotrwałych zmian w zachowaniu

Narkoza u psa powoduje zmiany w zachowaniu pupila tylko i wyłącznie przez kilkanaście godzin po wybudzeniu ze znieczulenia. Później czworonóg wraca do normalnego stanu. Nie staje się apatyczny, bardziej strachliwy czy agresywny.

6. Po narkozie należy od razu nakarmić psa

Nic bardziej mylnego! Pies po narkozie nie powinien spożywać pokarmów przez co najmniej 6 godzin. W związku ze zwiotczeniem mięśni przełyku, istnieje ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.

Zachowanie psa po narkozie – czego się spodziewać?

Zachowanie psa po narkozie może być różne. Zaraz po wybudzeniu, pupil może czuć się dziwnie, co z pewnością zaobserwujesz. Pies po narkozie może:

  • piszczeć,
  • skomleć,
  • wpatrywać się w jeden punkt, – będzie wyglądał tak, jakby ktoś go zahipnotyzował,
  • mieć chwiejny krok – podczas chodzenia pies może dziwnie chodzić, chwiejąc się. Nie panikuj. To naturalne
Przeczytaj:  Jak często szczeniak robi kupy?

Lekarz weterynarii na pewno poinformuje Cię o tych wszystkich nietypowych zachowaniach. Powie również na co zwrócić uwagę oraz jakie symptomy wymagają niezwłocznej interwencji weterynarza.

Powikłania po narkozie u psa – czy mogą wystąpić?

Stosowanie leków anestetycznych, tak jak i innych, niesie za sobą ryzyko powikłań. Skutki uboczne zazwyczaj utrzymują się od kilku do kilkunastu godzin. Może pojawić się biegunka oraz wymioty. Pies będzie chodził chwiejnym chodem, a  także wpatrywał się w jeden punkt. Do tego dochodzi ospałość oraz otumanienie. Jednak to nie powód do paniki! Działania niepożądane ustępują maksymalnie po 24 godzinach. Gdyby się utrzymywały dłużej, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Powikłania po narkozie to również :

  • obciążenie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego,
  • obciążenie narządów metabolizujących leki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.