Niestrawność u psa – przyczyny, objawy i domowe sposoby leczenia

pies z niestrawnoscia

Niestrawność u psa objawia się tak samo, jak i u ludzi. Zwierzę odczuwa ból brzucha, do tego dochodzą wymioty oraz biegunka. Jak leczyć zatrucie pokarmowe u psa? I jakie domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

Niestrawność u psa – jakie są jej objawy?

Zaburzenia trawienia u psa to problem, który dotyczy wielu czworonogów. Przypadłość ta jest uciążliwa nie tylko dla pupila, ale również opiekunka. Niestrawność u psa objawia się przede wszystkim:

  • wzdęciami,
  • nudnościami,
  • zaparciami,
  • zgagą,
  • problemami z oddawaniem kału,
  • wzmożonym pragnieniem,
  • podkurczoną postawą ciała,
  • brakiem apetytu,
  • rozluźnionym stolcem,
  • apatią.

Przyczyny niestrawności u psa – jakie są?

Pies liże różne powierzchnie np. podłogę oraz je trawę. Może pojawić się również gorączka. Główną przyczyną zaburzeń ze stronu układu pokarmowego są błędy żywieniowe, które popełniają właściciele czworonogów. Niestrawność u psa pojawia się na skutek:

  • dokarmiania pupila resztkami ze stołu,
  • przekarmienia,
  • stosowania diety, która jest niedostosowana do potrzeb psa.

Problemy żołądkowe mogą pojawić się także, gdy pies zje coś, co znalazł na spacerze. Niestety opiekun nie zawsze zdąży wyjąć mu np. kość z buzi. Zdarza się, że niestrawność to również symptom poważnych chorób takich hak wrzody żołądka, jelit, a także i nowotworów. Dlatego powtarzające się problemy ze strony układu trawiennego wymagają wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Niestrawność u psa – domowe sposoby aby uniknąć problemu

Niestrawność u psa to bardzo uciążliwy problem. Powoduje dyskomfort, związany nie tylko z bólem brzucha, ale również innymi symptomami. Jeśli zaobserwujesz problemy żołądkowe u pupila, to w pierwszej kolejności przyjrzyj się jego diecie.

Przeczytaj:  Nowotwór u psa - objawy i leczenie raka

Zastanów się, czy aby na pewno dieta jest odpowiednio zbilansowana? A może pies coś zjadł podczas spaceru lub resztki z obiadu? Aby uniknąć zaburzeń ze strony układu pokarmowego, przede wszystkim:

Nie dokarmiaj psa

Wielu opiekunów dokarmia pupile resztkami ze stołu. Przecież mało kto oprze się tym słodkim oczkom. Niestety dokarmianie psa niesie za sobą konsekwencje i możesz wyrządzić krzywdę czworonogowi. Niektóre ludzkie produkty stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia pupila np. czekolada, czosnek, rodzynki. Ponadto, tłuste i przyprawione dania mogą skutkować zatruciem, które będzie wymagało interwencji lekarza weterynarii.

Stosuj lekkostrawną dietę

Jedną z głównych przyczyn niestrawności jest nieodpowiednia karma. Niektóre psy mają wrażliwe żołądki i wymagają podawania specjalistycznej karmy.

Nie przekarmiaj psa

Niestrawność u psa może wywołać zarówno dokarmianie, jak i przekarmianie psa. Zbyt duże porcje mogą wywołać wzdęcia, ból brzucha, wymioty oraz biegunkę. Staraj się podawać mu niewielkie porcje w podobnych odstępach czasy. Dzięki temu przewód pokarmowy będzie lepiej funkcjonował.

Udaj się do gabinetu weterynaryjnego

Problemy żołądkowe u psa powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Pod żadnym pozorem nie lecz pupila na własną rękę, zwłaszcza wtedy, gdy jego stan pogarsza się lub trwa zbyt długo. Nawet przy niewielkich dolegliwościach, należy skorzystać z porady weterynarza. Nie musisz od razu jechać do kliniki.

Wystarczy, że zadzwonisz, powiesz, co dolega Twojemu psu oraz jaką przyczynę podejrzewasz, np. pies zjadł na spacerze smakołyk lub coś ze stołu. W razie konieczności lekarz zaleci, abyś przyjechał z czworonogiem do gabinetu weterynaryjnego, by go obejrzał.

Ból brzucha u psa – domowe sposoby leczenia

Ból brzucha u psa jest bardzo uciążliwy zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Pupil odczuwa dyskomfort. Do tego towarzysza mu inne objawy takie jak gazy, wymioty czy rozluźniony stolec. Co w takiej sytuacji robić? Przede wszystkim:

  • Cały czas obserwuj psa. Sprawdzaj, czy objawy się nasilają, czy nie pojawiają się inne symptomy np. gorączka,
  • Zadbaj oto, aby pies miał dostęp do świeżej wody. W ten sposób się nie odwodni. Co więcej, woda jest przydatna do usuwania zalegających treści w żołądku,
  • pod żadnym pozorem nie podawaj mu żadnego jedzenia ludzkiego! Niech spożywa tylko i wyłącznie karmę,
  • Zadbaj oto, aby pupil miał ciszę i spokój. Ze względu na odczuwany ból, pies będzie chciał dużo spać. Nie zakłócaj mu snu. jeśli w domu są dzieci, poproś, aby nie przeszkadzały pupilowi. Niech się wyśpi,
  • Przy biegunce możesz podać psu węgiel leczniczy. Warto zadzwonić do kliniki weterynaryjnej, aby podali Ci dawkę, która pies może przyjąć,
  • Dostosuj spacery do stanu pupila. Zamiast długich wycieczek wybierz krótki spacer, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i wróć do domu. Zbyt długie chodzenie dodatkowo go osłabi.
Przeczytaj:  Choroby wątroby u psa - powiększona wątroba, marskość, zapalenie i jej niewydolność u psów

Niestrawność u psa może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Jeśli powtarza się lub trwa zbyt długo, towarzyszą jej inne niepokojące symptomy, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Może okazać się, że pupil cierpi na wrzody żołądka lub nowotwór przewodu pokarmowego.

Weterynarz przeprowadzi z Tobą wywiad, dokładnie zbada pupila, a w razie konieczności zleci odpowiednie badania, w tym gastroskopię, która jest niezbędna do zdiagnozowania przyczyny problemów ze strony układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.