Nietrzymanie moczu u psa – przyczyny i leczenie

pies popuszcza mocz

Nietrzymanie moczu przez psa to problem, który dotyczy nie tylko szczeniąt, ale również starszych czworonogów bez względu na płeć. Popuszczanie moczu u psa może mieć związek z wiekiem, ale również i być oznaką problemów zdrowotnych. Co robić, kiedy pies nie trzyma moczu?

Niekontrolowane oddawanie moczu u psa – kiedy może następować?

Nietrzymanie moczu u psa nie ma związku z sytuacją, w której pupil załatwi się, ponieważ z nim nie wyszedłeś na dwór. Nie można zaliczyć również załatwienia swojej potrzeby w domu, jeżeli czworonóg nie został nauczony czystości. Nietrzymanie moczu przez psa to problem na tle zdrowotnym albo behawioralnym. Na całe szczęście w łatwy sposób można odróżnić, czy popuszczanie  moczu u psa to objaw choroby, czy wiąże się z psychiką czworonoga.

Jeśli pies popuszcza krople moczu, gdy wrócisz z pracy, w trakcie zabawy czy też ze strachu, to przyczyna ma podłoże behawioralne. Takie schorzenie określa się jako emocjonalne nietrzymanie moczu i jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz zleci badania, wykluczające problemy anatomiczne związane z budową pęcherza moczowego, pochwy, gruczołu krokowego czy cewki moczowej.

Jeżeli wszystko jest w normie i lekarz potwierdzi pies popuszcza moc w wyniku emocji, warto udać się do psiego behawiorysty. Popracuje on nad zwierzęciem, aby przestało reagować w niepożądany sposób podczas przypływu pozytywnych emocji, takich jak radość. Jeżeli niekontrolowane oddawanie moczu u psa wynika z poczucia strachu i stresy, należy znaleźć źródło lęku i wyeliminować.

Pies popuszcza krople moczu – jak traktować psa?

Niekontrolowane oddawanie moczu wymaga również stosowania pewnych zasad. Bardzo ważne jest Twoje zachowanie. W sytuacji, gdy pies popuszcza krople moczu, pod żadnym pozorem:

  • Nie stosuj kar. W ten sposób tylko i wyłącznie wzmocnisz poziom jego stresu, wywołasz strach. W takiej sytuacji nagradzaj pupila za każdym razem, gdy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na dworze. Jeśli załatwi się w domu, ignoruj to. To dokładnie taka sama nauka czystości, jak w przypadku szkolenia szczeniąt,
  • Unikaj bardzo emocjonalnych powitań po powrocie do domu. Najważniejsza zasadą jest przyzwyczajenie pupila, że wychodzenie i powrót do domu to naturalne zjawisko. Twój powrót nie powinien być niczym nadzwyczajnym. Jak wejdziesz do mieszkania, nie witaj się z psem. Poczekaj aż emocje opadną i dopiero wtedy go pogłaskać. Pamiętaj, aby dać mu ulubiony smakołyk za każdym razem, gdy pupil nie będzie wykazywał ogromnej radości podczas Twojego powrotu,
  • Nie nachylaj się bezpośrednio nad psem. W ten sposób możesz wywołać u niego lęk. W efekcie pies popuszcza krople moczu. W bardzo podobny sposób działa przybliżanie twarzy do pyska pupila. U człowieka taki gest jest oznaką okazania czułości, miłości. Natomiast czworonogi odczytują jako zagrożenie oraz wrogość,
  • Nie wypracowuj uległych postaw u psa. Jeżeli twój pupil kładzie się na plecach, to oznacza, że oddaje Ci uległość,. W takiej sytuacji nie głaszcz go, ponieważ możesz go wystraszyć.
Przeczytaj:  Zwichnięcie rzepki u psa - przyczyny, objawy, leczenie i operacja

Jeśli problem nie ustaje, pogłębia się lub towarzyszą inne objawy np. krew w moczu, problemy z poruszaniem się, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W zależności od przyczyny problemu lekarz weterynarz może:

  • podać uzupełniającą terapię hormonalną,
  • podjąć się operacji korygująca nieprawidłowy kształt cewki moczowej, pochwy, prostaty lub pęcherza moczowego,
  • wykonać kastrację u psów, które cierpią z powodu przerostu prostaty,
  • w przypadku bakteryjnego zapalenia cewki lub pęcherza moczowego przepisze antybiotyk.

Stary pies nie trzyma moczu – co zrobić w tej sytuacji?

Wielu opiekunów czworonogów uważa, że jeśli stary pies popuszcza mocz, to jest no normalne zjawisko, które przychodzi wraz z wiekiem. Takie myślenie jest błędne. W sytuacji, gdy pupil od początku był uczony czystości w domu i nagle zacznie załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu, to może wskazywać na problemy zdrowotne. Zwłaszcza, jeżeli pies jest wykastrowany, spokojny i nie miał ani nie ma problemów behawioralnych.

Nietrzymanie moczu u psa wymaga wtedy konsultacji z lekarzem weterynarii. Przyczyną mogą być schorzenia kręgosłupa, stawów, problemy neurologiczne, kamienie w pęcherzu oraz cewce moczowe, a nawet i nowotwór. Dlatego jeśli pies popuszcza krople moczu, pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tego! Obserwuj czworonożnego przyjaciela przez kilka dni.

Jeżeli problem nie ustąpi, pojedź do gabinetu weterynaryjnego. Im szybciej lekarz znajdzie źródło nietrzymania moczu u psa, tym szybciej wdroży leczenie, a tym samym zapewni pupilowi maksymalny komfort życia. Pamiętaj również o tym, aby nie leczyć psa na własną rękę. Nie podawaj mu żadnych lekarstw, ponieważ możesz zaszkodzić zwierzęciu. Nie ograniczaj mu również dostępu do wody!

Nietrzymanie moczu u suk

Należy pamiętać, że każde posterylizacyjne nietrzymanie moczu wymaga konsultacji z weterynarzem. Musi on wykluczyć inne choroby układy moczowego. W tym celu wykona badanie krwi, badanie moczu, a także USG jamy brzusznej. Po postawionej diagnozie wdroży odpowiednie leczenie. Polega ono na podawaniu doustnych leków, w wielu przypadkach już do końca życia czworonoga. Samo leczenie jest nieinwazyjne i nie powoduje dyskomfortu ani zwierzęcia, ani opiekuna.

Przeczytaj:  Żółtaczka u psa - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Nietrzymanie moczu u suk – przyczyny

Należy pamiętać, że każde posterylizacyjne nietrzymanie moczu wymaga konsultacji z weterynarzem. Musi on wykluczyć inne choroby układy moczowego. W tym celu wykona badanie krwi, badanie moczu, a także USG jamy brzusznej. Po postawionej diagnozie wdroży odpowiednie leczenie. Polega ono na podawaniu doustnych leków, w wielu przypadkach już do końca życia czworonoga. Samo leczenie jest nieinwazyjne i nie powoduje dyskomfortu ani zwierzęcia, ani opiekuna.

Nietrzymanie moczu u suk jest częstym zjawiskiem po sterylizacji. Występuje częściej niż  w przypadku psów po kastracji. Ma to związek z tym, że kastracja u psa wykonywana jest w celu zapobiegania popuszczania moczu. To z kolei jest wynikiem m.in. pobudzeniem seksualnym czy zaznaczeniem swojej pozycji w stadzie w sytuacji, gdy w domu pojawia się nowy czworonóg, a także i dziecko. Dzieje się tak, ponieważ niewykastrowane psy chcą oznaczyć swój teren.

Zdarza się jednak, że nietrzymanie moczu u psa wynika z problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji zauważysz, ze pies popuszcza krople moczu zaraz po jego oddaniu lub w moczu znajduje się krew. Jeśli zaobserwujesz te symptomy, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego, aby lekarz weterynarii zbadał czworonoga. Na podstawie badań postawi diagnozę. W przypadku problemów z prostatą, najprawdopodobniej zaleci kastrację.

Natomiast u suk nietrzymanie moczy bardzo często zdarza się po wykonaniu zabiegu sterylizacji, a nie przed. Ma to związek ze spadkiem poziomu hormonów. Szacuje się, że 20% suk dużych ras nie radzi sobie ze zmianą hormonów, stąd pojawia się problem. ustępuje on po kilku dniach, a nawet i tygodniach po wykonaniu zabiegu. Co więcej, po zabiegu zmienia się ułożenie pęcherza oraz cewki moczowej. To z kolei  zwiększa szansę wystąpienia nietrzymania moczu. Na wystąpienie problemu wpływa:

  • rasa – do ras predysponowanych zalicza się m.in. owczarka niemieckiego, boksera, pudla, jamnika, dobermana, owczarka collie, owczarka staroangielskiego, seter irlandzkiego
  • masa ciała – ryzyko zwiększa się u suk, które osiągają wagę co najmniej 30 kilogramów,
  • otyłość – suki z nadwagą mają większe szanse na pojawienie się nietrzymania moczu,
  • wiek – narażone na wystąpienie problemu są przede wszystkim stare suki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.