Niewydolność nerek u psa – kompletny poradnik

weterynarz bada psa

Choroby nerek u psa są w wielu przypadkach zbyt  późno diagnozowane. Dzieje się tak, ponieważ niewydolność nerek u psa objawia się zazwyczaj wtedy, gdy nerki utraciły około 75% wydolności. Jak rozpoznać chore nerki u psa? I jak długo żyje pies z niewydolnością?

Choroby nerek u psa

Nerki pełnią niezwykle istotną rolę nie tylko u człowieka, ale również u czworonogów. Tak samo jak ludzie, psy posiadają dwie nerki, które położone są na poziomie odcinka lędźwiowego. Chroni je warstwa tłuszczu. Za pomocą nefronów (komórek filtracyjnych), nerki oczyszczają krew oczyszczania krwi ze szkodliwych substancji.

Ich działanie polega na odfiltrowaniu z krwi toksycznych produktów metabolizmu białek m.in. amoniaku oraz kreatyniny, a także innych substancji, które zostają wydalone wraz z moczem. Jednak to nie wszystkie funkcje, jakie pełnią nerki. Narządy te również:

  • są odpowiedzialne za gospodarkę wodno-elektrolitową,
  • są odpowiedzialne za produkcję hormonów,
  • utrzymują równowagę stosunku kwasowo-zasadowego,
  • regulują ciśnienie krwi.

W sytuacji, gdy nefrony obumierają, są zniszczone, mamy do czynienia m.in. z urazami oraz nowotworami. natomiast niewydolność nerek u psa występuje wtedy, gdy jest zniszczonych aż 75% nefronów w nerce.

Zapalenie nerek u psa

Zapalenie nerek u psa to choroba, która może przerodzić się w niewydolność nerek. Dość częstym przypadkiem jest kłębuszkowe zapalenie nerek u psa. Choroba rozwija się w wyniku przewlekłych chorób bakteryjnych, które toczą się poza nerkami. Przyczyniają się one do tworzenia we krwi kompleksów białkowych, odkładających się w nerkach. To właśnie w nich zapoczątkowany jest proces zapalny.

Przeczytaj:  Modzele u psa - czym właściwie są i jak je leczyć?

Przyczyny niewydolności nerek u psów

Chore nerki u psa to problem, który dość często występuje u psów. Niestety zarówno chroniczna, jak i ostra niewydolność daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy jest zniszczonych aż 75% nefronów. Przyczyny niewydolności nerek u psa to m.in.:

  • rasa – niektóre rasy wykazują predyspozycje do choroby. Wśród nich jest m.in. doberman, owczarek niebiecki, samojed, Golden Retriever, berneński pies pasterski, bull terier, pudel, rottweiler, sznaucer miniaturowy, cocker spaniel, lhasa apso, angielski foxhound, shar pei, shih tzu, norweski elkhund, cairn terier, chow-chow, alaskan malamut, west highland,
  • wiem – im pies jest satrszy, tym liczna nefronów zmniejsza się. W efekcie zwiększa się ryzyko choroby nerek u psa.

Niewydolność nerek u psa może pojawić się w formie:

  • ostrej niewydolności nerek – występuje nagle
  • przewlekłej niewydolności nerek – zwana również chroniczną, której postępowanie trwa długo, a pierwsze objawy są praktycznie niezauważalne,

Niewydolność nerek u psa – jakie są objawy?

Niewydolność nerek u psa jest dość trudna do rozpoznania, ponieważ objawy schorzenia nie dają o sobie znać zbyt szybko. Dlatego niezwykle istotna jest obserwacja pupila i natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii, gdy tylko podejrzewasz, że pies może cierpieć z powodu niewydolności. Do głównych objawów zalicza się:

  • wzrost pragnienia,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • spadek apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • brzydki zapach z pyska,
  • wymioty oraz biegunka,
  • brak koordynacji ruchów,
  • apatia,
  • osłabienie.

Symptomy to nic innego jak reakcja organizmu na zatrucie toksynami oraz produktami ubocznymi procesów metabolicznych.

Zachowanie psa chorego na nerki – jak wygląda?

Chore nerki u psa często rozpoczynają się, nie dając żadnych objawów. Na samym początku pies zachowuje się normalnie. Z czasem można zauważyć kilka zmian. Najczęściej pojawia się niechęć do jedzenia, ale za to wzmożone pragnienie. Pupil pije więcej niż do tej pory. Oddaje również więcej moczu. Może zdarzyć się, że załatwi swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Pojawiają się także wymioty oraz biegunka. Niewydolność nerek u psa osłabia czworonoga. Pamiętaj jednak, że gorsze samopoczucie pupila narasta stopniowo. Możesz również zaobserwować, że zwierzę je trawę. Sierśc robi się matowa. natomiast skóra mniej elastyczna.

Przeczytaj:  Zapalenie pęcherza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność nerek u psa a drgawki

Ostra niewydolność nerek u psa charakteryzuje się nagłymi objawami. Poza wymiotami, biegunką, osłabieniem, pojawia się owrzodzenie jamy ustnej i języka, a także drgawki. Taki stan to zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia czworonoga. Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila symptomy, koniecznie zgłoś się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.

Niewydolność nerek u psa – jakie są rokowania?

Niewydolność nerek u psa jest chorobą nieuleczalną. Jej leczenie polega na zmniejszeniu objawów, a także spowolnieniu procesu postępowania choroby. Przy przewlekłej niewydolności nerek, lekarz weterynarii zaleci odpowiednio zbilansowaną dietę oraz leki. Sposób żywienia odgrywa kluczową rolę. Musisz stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Karma musi być dostosowana do stanu zdrowia psa, a jej wybór zawsze skonsultowany z weterynarzem.

Pies będzie musiał być pod stałą obserwacją weterynarza. Może zdarzyć się, że konieczna będzie dializa. Natomiast ostra niewydolność nerek u psa, wbrew pozorom, jest łatwiejsza do wyleczenia. Jednak warunkiem jest szybkie wykrycie choroby nerek u psa. Niezależnie od rodzaju niewydolności, bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarza.

W przypadku, gdy zaobserwujesz znaczne pogorszenie stanu pupila, niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej. Zdarza się, że niewydolność nerek u psa przeradza się w mocznicę. Pamiętaj również o regularnych badaniach. Przewlekła niewydolność nerek u psa jest niestety nieodwracalna. Natomiast rokowanie uzależnione jest przede wszystkim od opieki lekarza weterynarii, a także zaangażowania opiekuna czworonoga. Jeżeli będziesz stosować się do zaleceń lekarza i zadbasz o właściwa opiekę, to pupil będzie mógł cieszyć się długim życiem.

Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek?

Zdiagnozowanie choroby nerek u psa to nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności lekarz weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Zapyta o wszystkie objawy. Pamiętaj, aby udzielić mu jak najwięcej rzetelnych informacji. Następnie dokładnie zbada zwierzę, zmierzy mu ciśnienie krwi. Zleci również analizę krwi, która pozwoli na określenie stężenia substancji zawierających azot, poziom mocznika, kreatyniny oraz fosforanów. Lekarze mogą zalecić badanie USG nerek, biopsje oraz rentgen nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.