Psie łapki posiadają poduszki, które pełnią bardzo ważne funkcje. Wbrew pozorom opuszka nadgarstkowa u psa nie jest niezniszczalna, a delikatna. Ze względu na ciągły kontakt z różnymi powierzchniami, narażona jest na przetarcia oraz skaleczenia. Co robić, gdy jest rozcięty opuszek u psa? I jak zrobić opatrunek dla psa na łapę?
Oderwana poduszka u psa – kiedy to się może zdarzyć?
Poduszki, które znajdują się na spodnie psich łap, spełniają wiele funkcji. Amortyzują kości i stawy podczas każdego biegu i skoku psiaka, a także chronią przed urazami i kontuzjami. Z kolei zimą izolują łapy oraz organizm pupila przed chłodem. Natomiast latem odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury ciała.
Dzieje się tak, ponieważ opuszka nadgarstkowa u psa wyposażona jest w gruczoły potowe, poprzez które organizm futrzanego przyjaciela oddaje nadmiar ciepła, a także zapobiega ślizganiu się po śliskim podłożu. I choć poduszki pełnią tyle istotnych funkcji, to są bardzo delikatne, a tym samym podatne na urazy.
Pupil może ją podrażnić, stąpając na gorący asfalt, chodząc po chodniku, na którym rozsypano sól czy podczas biegania, gdy zahaczy się o kawałek szkła, przedmiot o ostrych krawędziach czy kamień. Skaleczony lub rozcięty opuszek u psa boli i sprawia, że zwierzę odczuwa dyskomfort. Głęboka rana dodatkowo powoduje silne krwawienie.
Pęknięta poduszka u psa
Pęknięta poduszka u psa to problem, z którym spotkał się nie jeden opiekun futrzanego przyjaciela. Uszkodzenie spodu łapki objawia się:
- kulawizną,
- niechęcią do kontaktu z podłożem,
- zaczerwienieniem,
- krwawieniem lub ropą,
- raną lub pęknięciem,
- wylizywanie łapki w okolicy palców,
- piszczenie, warczenie lub wyrywanie łapki, gdy chcesz ją obejrzeć.
Rozcięta poduszka u psa
Na chodnikach, trawnikach, w lesie czy na łące na pupila czyha wiele pułapek, które mogą spowodować zranienie. Są to m.in. kawałki szkła, ostre kamienie oraz przedmioty o ostrych krawędziach. Gdy zwierzę na nie nadepnie, może rozciąć poduszeczkę. Rozcięta poduszka u psa wymaga błyskawicznej, ale i przemyślanej interwencji.
Przede wszystkim nie panikuj, złap głęboki oddech i oceń sytuację i zareaguj odpowiednio. Jeśli zaczniesz się stresować, przeniesiesz lęk na pupila. Następnie dokładnie przejrzyj ranę i zobaczy, czy nie utkwił w niej gwóźdź, kawałek szkła czy też inny przedmiot. Jeżeli rana krwawi, musisz zastosować ucisk. Wystarczy, że przytrzymasz krwawiące miejsce palcem, najlepiej przez gazik.
Po upływie około 5 minut zobaczy, czy rana nadal krwawi. Jeżeli tak, dalej uciskaj. Sprawdź po 2-3 minutach. W przypadku, gdy krwawienie nie ustaje, zabierz psa do lekarza weterynarii. Prawdopodobnie rana będzie wymagała interwencji chirurgicznej. Nie zwlekaj zbyt długo, ponieważ bagatelizowanie problemu, może doprowadzić do powstania zakażenia
Opatrunek dla psa na łapę – jak go zrobić?
Zraniona opuszka nadgarstkowa u psa wymaga opatrunku. W przypadku małej niezbyt głębokiej rany, z której praktycznie nie sączy się krew, należy dokładnie oczyścić ranę, a następnie przemyć ją za pomocą preparatu antyseptycznego.
Świetnie sprawdzi się u octenisept, który warto mieć w domowej i psiej apteczce. Pod żadnym pozorem nie stosuj płynów na bazie alkoholu, ponieważ spowoduje jeszcze większy ból, a do tego przedłuży czas gojenia się rany. Na odkażoną i oczyszczoną ranę można również nałożyć maść, która przyśpieszy gojenie. Do wyboru masz całkiem sporo środków zarówno aptecznych, jak i weterynaryjnych.
Dobrze, aby mieć taką maść w domu w zapasie. Następnie przygotuj opatrunek dla psa na łapę np. jałowy gazik, który nałożysz na ranę, a następnie owiń łapkę bandażem. Natomiast rozcięta poduszka u psa, której towarzyszy silne krwawienie, wymaga szybkiej interwencji i skontaktowania się z lekarzem weterynarii.
Weterynarz dokładnie obejrzy ranę i udzieli psu pomocy. Niekiedy rana jest na tyle głęboka, że wymaga interwencji chirurgicznej.
Weterynarz ją dokładnie zdezynfekuje i oczyści. Jeśli Tobie się to uda przed wizytą w klinice, to koniecznie to zrób. Pamiętaj również o uciskaniu rany, aby zatrzymać krwawienie. Następnie weterynarz zszyje oraz opatrzy łapkę i zabandażuje za pomocą bandaża dzianego, oraz zabezpieczy plastrem.
Można jeszcze dodatkowo założyć psi but na opatrunek. Twoim zadaniem jest pilnowanie pupila, aby nie próbował zdjąć opatrunku. Warto zastanowić się nad kołnierzem, aby pupil nie zdjął sobie opatrunku, nie lizał ran ani nie uszkodziło sobie szwów.
Musisz również odpowiednio dbać o ranę. Przede wszystkim zmieniaj opatrunek codziennie oraz sprawdzaj postępy w gojeniu rany. Jeśli wszystko goi się prawidłowo, zakładaj opatrunek aż do wygojenia, żeby futrzany przyjaciel nie lizał niezagojonej rany.
W sytuacji, gdy zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy, natychmiast zabierz zwierzę do gabinetu weterynaryjnego. W tym czasie ogranicz również spacery do minimum, aby pupil nie musiał zbyt długo chodzić.
Pamiętaj, że poza leczeniem powstałej już rany, niezwykle ważna jest profilaktyka. Regularnie sprawdzaj poduszki u psa, czy nie ma na nich żadnych obtarć. Minimalizuj również kontakt z czynnikami, które mogą uszkodzić opuszki.