Rola zdrowych olejów na bazie naturalnych składników jest nieoceniona w diecie człowieka. Wspierają Twój organizm wielokierunkowo i pozwalają uporać się z wieloma dolegliwościami. Czy wiedziałeś, że są równie istotnym elementem żywienia Twojego pupila?
Niezależnie od tego, czy Twoim kompanem jest pies czy kot, warto zadbać o jego zdrowie. Wykorzystaj potencjał, jaki drzemie zarówno w oleju z łososia, jak również tranie. Co warto wiedzieć o ich właściwościach? Sprawdź!
Olej z łososia dla zwierząt – poznaj jego potencjał prozdrowotny
Jednym z naturalnych olejów, którym warto się zainteresować jest olej z łososia dla psów i kotów. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bardzo istotnym składnikiem diety zarówno Twojej, jak i Twojego czworonoga. W praktyce mowa o kwasie DHA (kwasie dokozaheksaenowym), jak również kwasie EPA (kwasie eikozapentaenowym). Musisz wiedzieć, że zwierzęce organizmy nie są w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego też to Twoja w tym rola, aby dostarczać im je wraz z pożywieniem.
Nienasycone kwasy tłuszczowe wyróżniają się działaniem o szerokim spektrum. Pamiętaj o tym, że są bardzo dużym wsparciem dla układu immunologicznego – zarówno psa, jak i kota. Dzięki temu będą lepiej radzić sobie ze zwalczaniem infekcji, jak również stanów zapalnych. Nie bez znaczenia pozostaje więc wkład oleju z łososia w łagodzeniu tych rozwijających się w obrębie stawów – jest to szczególnie istotne w przypadku starszych czworonogów, jak również tych, u których zdiagnozowano artretyzm.
Regularne podawaniu psom i kotom oleju z łososia to także krótka droga do wsparcia pracy ich serca – wszystko dzięki właściwościom redukującym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto warto podkreślić jego rolę w rozwoju, jak również działaniu układu nerwowego. Podawaj go pupilowi zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi szczenię, kocię czy też starsze zwierzęta.
Co ważne, podawanie dobrej klasy oleju z łososia czworonogowi przyczynia się także do wsparcia jego narządu wzroku – zarówno jego prawidłowej pracy, jak również przeciwdziałania schorzeń w jego obrębie.
Nie bez znaczenia jest także jego wpływ na kondycję zwierzęcej sierści. Jeśli staje się ona szorstka, pozbawiona blasku i przesuszona, to może być to jasny sygnał, że w diecie Twojego pupila brakuje nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z łososia jest niezwykle pomocny w pokryciu dziennego zapotrzebowania na nie.
Pamiętaj jednak o tym, aby przed podaniem go psu czy też kotu skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Tran dla psa i kota – jego właściwości
Kolejnym produktem wartym uwagi jest tran dla psów i kotów. Wszystko za sprawą jego właściwości prozdrowotnych, które zamknięte są w małej buteleczce. Pamiętaj o tym, że tran to olej ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego – nie można go mylić z olejem z wątroby rekina, choć wielu osobom wciąż się to zdarza.
Co ważne, tran dla zwierząt to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3. W dobrej klasy produktach znajdziesz wysoką zawartość kwasów DHA i EPA, które działają wielokierunkowo – począwszy od wsparcia odporności czworonogów, ich układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, jak również narządu wzroku.
Co więcej – w tranie możesz liczyć na wysoką zawartość witaminy A, jak również D. Musisz wiedzieć, że podobnie jak kwasy NNKT, muszą być one dostarczane organizmowi zwierzaka z zewnątrz, ponieważ nie jest on w stanie wyprodukować ich odpowiedniej ilości.
Prawidłowy poziom witaminy D pozwala myśleć o utrzymaniu równowagi wapnia, jak również fosforu. Jest to niezwykle istotna kwestia – to właśnie dzięki niej Twój pupil będzie miał zdrowe kości, mięśnie i stawy. Ponadto niedobór “witaminy słońca” bardzo często przyczynia się do osłabienia zębów, które stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest także jej wpływ na gospodarkę hormonalną, jak również układ immunologiczny.
Gdy kupujesz tran dla siebie, dzieci lub innych członków swojej rodziny z pewnością zwracasz uwagę na jego skład. Podobnie postępuj w przypadku produktu przeznaczonego dla swojego pupila. Co więcej – nie musisz stawiać na inny. Dobrej klasy trany dedykowane ludziom można z powodzeniem podawać zwierzętom. Zwróć jednak uwagę na ich jakość, w tym m.in. skład, wskaźnik TOTOX czy też pochodzenie. Powinny być one również pozbawione zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich i pestycydów.
Zdrowe oleje dla zwierząt – jak je stosować?
W jaki sposób należy podawać zdrowy olej swoim czworonogom? W praktyce wystarczy, że odmierzysz kilka kropel pipetą i dodasz go do mokrej karmy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skropić nim tą suchą – upewnij się jednak, że każdy chrupek jest dokładnie pokryty olejem. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zwierzak nie ominie ani odrobiny.
Jaka dawka oleju dla psa i kota? Wszystko zależy od jego wagi. Dla pewności i bezpieczeństwa skonsultuj się ze swoim weterynarzem – specjalista nie tylko doradzi w kwestii dawkowania, ale również odpowie na pytanie, czy Twój zwierzak może bez przeszkód przyjmować olej z łososia czy też tran.