Paszport dla psa – jak i gdzie wyrobić? Czas trwania i koszt

pies na tle globusa

Hotele zarówno w Polsce, jak i za granicą, dostosowują się do potrzeb klientów, umożliwiając pobyt z psem. Podróż za granicę wymaga jednak posiadania odpowiednich dokumentów, takich jak paszport dla psa, który jest tak ważny, jak dowód osobisty dla człowieka. Jak wygląda wyrobienie paszportu dla psa? I ile kosztuje psi paszport?

Jak wyrobić paszport dla psa?

Zastanawiasz się, po co psu paszport? Paszport dla psa to bardzo istotny dokument, który tak jak w przypadku ludzi, identyfikuje zwierzę. Psi paszport zawiera bardzo ważne informacje na temat zwierzęcia:

  • umiejscowienie tatuażu lub transpondera, wraz z data jego naniesienia/wszczepienia i kod alfanumeryczny zawarty w identyfikatorze,
  • szczegółowe dane dotyczące psa, takie jak: imię, płeć, rasa, data urodzin oraz umaszczenie. W rubryce umieszcza się również znaki szczególne, a także osobliwe cechy czworonoga,
  • informacje o stanie zdrowia psa, w tym historia chorób,
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie
  • imię i nazwisko opiekuna oraz jego dane kontaktowe,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny,
  • data pobrania próbki krwi do badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie,
  • inne istotne informacje dotyczące stanu zdrowia czworonoga

Ponadto, psi paszport uprawnia czworonożnego przyjaciela do przekroczenia granicy państw członkowskich Unii Europejskiej, a także innych, takich jak: Andora, Islandia, Monako, Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein oraz Watykan. Lista wszystkich państw, a także bardziej szczegółowe informacje na temat przewożenia psów znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Psi paszport to zastępca Międzynarodowej Książeczki o Zdrowiu Psa i Kota.

Wyrabia się go jednorazowo i w przeciwieństwie do paszportu dla ludzi, nie trzeba go wymieniać co kilka alt, ponieważ obowiązuje przez całe życie psa. Jako opiekun musisz tylko pilnować, aby została wprowadzona data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a także ewentualnej aktualizacji danych.

Przeczytaj:  Czym i jak karmić psa, aby był zdrowy?

Warto jednak pamiętać, że paszport dla psa nie zawsze wystarcza do przekroczenia granic kraju. Każde Państwo posiada własne przepisy, które regulują podróż z pupilem. Przed planowaną wycieczką koniecznie zapoznaj się z zasadami. Znajdziesz je m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, a także na stronie ambasady danego kraju.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa można wyrobić tylko i wyłącznie u uprawnionych lekarzy. W związku z tym musisz znaleźć odpowiednią placówkę weterynaryjną, która umożliwia wyrobienie paszportu dla psa. w tym celu wystarczy wejśc na stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynarynej. Znajdziesz tam listę wszystkich lekarzy, którzy są upoważnieni do wystawienia paszportów dla zwierząt domowych.

Lista jest podzielona według województw, aby ułatwić szukanie. Następnie należy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego, w którym zostaną podjęte następne kroki, takie jak zaczipowanie oraz zaszczepienie czworonożnego przyjaciela. W sytuacji, gdy pupil był już zaczipowany, nie znakuje się go ponownie. Warto zaznaczyć, że od 3 lipca 2011 do identyfikacji zwierząt stosuje się mikrochipy.

Wcześniej stosowano tatuaż na pachwinie i uchu. Jeśli ten sposób znakowania posiada Twój pupil, chipowanie go nie jest konieczne. Natomiast pies musi być zaczipowany jeżeli do tej pory nie był w żaden sposób znakowany oraz nie posiada numeru identyfikacyjnego. Chip umieszczany jest na karku psa za pomocą specjalnej strzykawki.

Bardzo istotne jest to, aby pupil został zaczipowany i miał nadany numer identyfikacyjny, zanim zaszczepisz go na wściekliznę. Jeśli szczepienie odbyło się pierwsze, może zostać za nieważne. Pamiętaj również, że u psów, które szczepiono na wściekliznę po raz pierwszy, szczepienie obowiązuje dopiero po okresie 21 dni od jej podania! Jeśli jest to kolejne szczepienie, szczepionka ważna jest od razu.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa? Wbrew pozorom wyrobienie paszportu dla psa jest nieskomplikowanym i dość szybkim procesem. Jeżeli odpowiednio się zorganizujesz, jesteś w stanie uzyskać dokument identyfikujący dla pupila nawet w ciągu jednego dnia! To z pewnością ucieszy tych, którzy załatwiają wszystko na ostatnią chwilę lub w przypadku nieplanowanej podróży.

Przeczytaj:  Opieka nad zwierzętami: dlaczego to ma znaczenie i kto to robi?

Tak szybki proces wyrobienia jest możliwy w sytuacji, gdy Twój czworonożnym przyjaciel jest już zaczipowany oraz zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Wtedy wyrobienie paszportu dla psa ogranicza się do wpisania danych w dokumencie przez lekarza weterynarii. Warto jednak załatwić to nieco wcześniej.

Pamiętaj również, że w sytuacji, gdy wybierasz się do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, paszport dla psa musi zostać zalegalizowany. W tym celu musisz uszykować pełną dokumentację, czyli psi paszport, dane identyfikacyjne czworonoga, dokumenty poświadczające stan zdrowia pupila oraz wypełniony wniosek o legalizację paszportu do siedziby Powiatowego Inspektoraty Weterynarii.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Wyrobienie paszportu dla psa, tak jak w przypadku dokumenty dla ludzi, kosztuje. Cena jaką trzeba wydać za psi paszport to 100 złotych, po ile obejmuje ona tylko i wyłącznie wyrobienie samego dokumentu. Na koszt składa się opłata manipulacyjna, która wynosi 30 złotych. natomiast 70 złotych to wynagrodzenie dla upoważnionego do wystawienia dokumentu lekarza weterynarii.

Pamiętaj, że cena nie wlicza kosztów związanych ze znakowaniem czworonoga oraz obowiązkowych szczepień. Jeśli twój futrzany przyjaciel nie był ani szczepiony, ani czipowany, musisz liczyć się z większą kwotą. Wczepienie mikrochipa to koszt rzędu 70-100 złotych. Natomiast szczepienie przeciwko wściekliźnie kosztuje około 30-40 złotych.

W sytuacji, gdy wybierasz się do państwa, które nie jest członkiem Unii europejskiej, musisz ponieść dodatkowe koszty związane z legalizacją paszportu u Powiatowego lekarza Weterynarii. taka usługa wynosi 26 złotych. Ostatecznie cena za wyrobienie paszportu dla psa niezachipowanego i niezaszczepionego, to wydatek w wysokości ponad 200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.