Pchły u psa – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pchły u psa

pies drapie sie za uchem

Pchła psia to jeden z pasożytów zewnętrznych, który  bytuje i żeruje na czworonogach. Podrażnia ich skórę, a nawet przyczynia się do alergii, w tym atopowego zapalenia skóry. Pchły u psa gryzą nie tylko pupili, ale także i człowieka. Jak wygląda pchła psia? I jak zwalczyć pchły u psa?

Jak wyglądają pchły u psa?

Pchła psia zaliczana jest do bezskrzydłowych owadów. Osiąga wielkość od  1 do 6 milimetrów. Początkowo ma barwę szarobiałą, a po napiciu krwi zmienia na brunatnoczerwone. Pchły u psa zostawiają odchody o ciemnej barwie w postaci zauważalnych, czarnych kropek. Pchły żywią się krwią swojego żywiciela za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Są w stanie wypić nawet 20-krotność swojej wagi. Ich cechą charakterystyczną jest skoczność. Co ciekawe, potrafią skakać nawet do półtora metra! W efekcie przeskakują z jednego czworonoga na drugiego.

Cykl rozwojowy tych pasożytów zewnętrznych uzależniony jest od temperatury. Im jest ona wyższa, tym cały cykl jest krótszy. Jeżeli jaja pcheł u psa są składane, gdy temperatura osiąga około 20 stopni Celsjusza, to przeobrażają się one do postaci dorosłej w ciągu 40 dni. Jeśli temperatura jest wyższa niż 30 stopni Celsjusza, to poczwarki staną się osobnikami dorosłymi nawet w ciągu 16 dni! Samica jest w stanie złożyć w ciągu dnia od 20 do aż 50 jaj.

Składa je nie tylko na sierści psa, ale również w jego otoczeniu np. na dywanach, wykładzinach, posłaniu pupila, a także i w szczelinach kanap. Z jaj powstają larwy, które przeobrażają się w poczwarki, a  te z kolei w dorosłe pchły.

Co ciekawe, jeżeli poczwarka bytuje w niesprzyjających warunkach środowiskowych, czeka na ich poprawę i zamienia się w dorosłego osobnika dopiero po kilu miesiącach. Dorosła pchła psia żywi się krwią żywiciela codziennie. Może bez niej przeżyć zaledwie kilka dni. Pchły bytują nie tylko na skórze psa, ale również w jego środowisku np. na legowisku. Natomiast na czworonoga skaczą wtedy, gdy chcą się pożywić.

Przeczytaj:  Psia kupa - co może nam powiedzieć o zdrowiu naszego pupila?

Pchły u psa – jakie są objawy?

Pchły u psa występują przez cały rok. Nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią, a nawet zima, gdy temperatura jest ujemna. Pchły u szczeniaka, jak i u dorosłego psa mogą, ale nie muszą dawać objawów, ponieważ każdy czworonóg reaguje inaczej na pasożyty.  U większości psia pchła spowoduje sporty dyskomfort, w efekcie zwierzę będzie się:

  • napadowo drapało,
  • podgryzało się,
  • pojękiwało,
  • okazywało niepokój.

Może jednak okazać się, że pchły u psa nie dadzą o sobie znać. Dlatego należy systematycznie i dokładnie przeglądać sierść oraz skórę czworonoga. Pamiętaj, aby szukać nie tylko samych pasożytów, ale również ich odchodów. Odchody zauważysz gołym okiem. To małe, czarne kuleczki.

Pchły u psa – jak rozpoznać ich bytność?

Psia pchła bardzo dobrze się kamufluje, więc nie zawsze opiekun jest w stanie ją zobaczyć. Zwłaszcza jeżeli czworonóg ma gęsta, długą sierść. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne przeczesywanie futra pupila, przede wszystkim w newralgicznych miejscach, takich jak szyja, brzuszek czy nasada ogona. W przypadku, gdy na grzebieniu znajdziesz malutkie, ciemne kuleczki, to pies ma pchły.

Aby się upewnić, zbierz grudki na ligninę albo wacik kosmetyczny, a następnie wylej kilka kropli wody. Jeśli grudki zmienią barwę na czerwonobrunatną, to znaczy, że są to pasożyty. Warto również sprawdzić legowisko psa, ponieważ pchły bytują nie tylko na zwierzęciu, ale również i jego pobliskim środowisku. Możesz znaleźć odchody, larwy czy poczwarki.

Jaja pcheł u psa – jak je rozpoznać?

Pchły bardzo szybko się rozmnażają. Samica jest w stanie złożyć do 50 jaj dziennie. Co więcej, spadają one z psa, a więc leżą na wykładzinie, dywanie,  legowisku czy też innych tekstyliach w mieszkaniu w oczekiwaniu na odpowiednią temperaturę. Następnie się wykluwają. Jeżeli przykładowo na psie jest 10  pcheł, to dziennie mogą złożyć one aż 500 jaj, które przeobrażą się w dorosłe osobniki. W związku  tym bardzo łatwo może dojść do inwazji pcheł, której opanowanie jest bardzo trudnym wyzwaniem. Ponadto, pchły u psa mogą wywołać przykre konsekwencje, takie jak:

  • wyłysienie oraz rany – psia pchła powoduje świąd, co sprawia, że pies nadmiernie się drapie i gryzie. To z kolei może doprowadzić do miejscowych wyłysień, a także uszkodzenia ciągłości skóry. Jeżeli na ciele czworonoga pojawi się rana, może dojść do zakażenia grzybicznego lub bakteryjnego. W efekcie skończy się na wizycie w gabinecie weterynaryjnym i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
  • alergiczne pchle zapalenie skóry – psia pchła może również spowodować alergiczne zapalenie skóry (APZS). Dzieje się tak, ponieważ ślina pasożyta jest silnym alergenem, a wiele czworonogów jest na niego po prostu uczulona. Gdy pchła ugryzie pupila, może wywołać zmiany skórne, będące symptomem alergii. Najczęściej pojawiają się one na brzuchu, bokach ciała, na głowie, a także okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zdarza się, ze zaobserwujesz je również na małżowinach usznych albo kończynach. Na początku zmiany pojawiają się w postaci grudek i krostek. Wraz z upływem czasu pojawia się łojotokowe zapalenie skóry. W efekcie pupil odczuwa ogromny dyskomfort oraz świąd. Drapie się, podgryza, jeszcze bardziej uszkadzając skórę. Bardzo często pojawiają się wtedy otwarte rany oraz nadżerki. Pamiętaj, że alergiczne pchle zapalenie skóry wymaga interwencji lekarza weterynarii i leczenia,
  • anemia – psia pchła żywi się krwią swojego żywiciela. Jeśli dojdzie do inwazji pasożytów wewnętrznych, może dojść do niedokrwistości. Do głównych objawów zalicza się apatię, senność oraz blade spojówki i dziąsła. Najczęściej anemię powodują pchły u szczeniaka lub u starszych osobników. W przypadku niedokrwistości konieczna jest wizyta w klinice weterynaryjnej. Weterynarz wdroży odpowiednie leczenie. Może zalecić podanie żelaza, preparatów wzmacniających np. witamin z grupy B, a w skrajnych przypadkach transfuzję krwi.
  • tasiemczyca – pchły u psa są pośrednimi żywicielami dla psiego tasiemca. W związku z tym istnieje duża szansa na to, że psia pchła zarazi czworonoga właśnie tym gatunkiem tasiemca. Warto zabezpieczać swojego pupila nie tylko przed pasożytami zewnętrznymi, ale tez przed wewnętrznymi.
Przeczytaj:  Ile kosztuje uśpienie psa w 2022 roku? 

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Jak odpchlić psa? To pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel czworonoga, u którego wykryto inwazję pcheł. Najskuteczniejsze sposoby na pchły u psa to:

  • Krople na skórę – preparat aplikuje się na wysokości karku albo zadu. należy odgarnąć sierść, aby była widoczna skóra i następnie wylać krople bezpośrednio na skórę. Pchły umierają w ciągu kilku sekund. jeżeli zastosujesz u pupila krople, pamiętaj, aby nie kąpać go przez około 2-3 dni oraz nie wychodzić z nim na dwór podczas ulewy. Czas działania preparatu zależy od producenta. Zazwyczaj działają one od 1 do 3 miesięcy.
  • Tabletki do połknięcia – jeśli zastanawiasz się, co na pchły u psa się sprawdzi, postaw na tabletki do połknięcia. Dostępne są one w postaci smakołyków, które pupile bardzo chętnie zjadają. Pasożyty giną w ciągu kilku godzin od podania pupilowi tabletki. Jedna dawka preparatu pozwala nie tylko pozbyć się inwazji pcheł, ale daje również ochronę przed nimi przez 1-3 miesiące. Tak, jak w przypadku kropli, czas działania zależy od producenta.
  • Obroża przeciwpchelna – skuteczne sposoby na pchły u psa to nie tylko krople i tabletki, ale również specjalna obroża. Chroni przed nimi, a dodatkowo działa leczniczo w przypadku, gdy pasożyty bytują już na zwierzęciu. Pchły umierają maksymalnie do dwóch dni od momentu założenia pupilowi obroży. Długość działania wynosi nawet do 8 miesięcy.
  • Szampon na pchły – należy go stosować tylko i wyłącznie po konsultacji z weterynarzem.

Domowe sposoby na pchły u szczeniaka

Domowe sposoby na pchły u psa takie jak myciu podłogi wodą z octem lub stosowanie olejków eterycznych na skórę psa, nie są skuteczne. Co prawda, odstraszają pchły. Jeśli jednak bytują one już na skórze psa, sposoby te nie zdadzą egzaminu. W takim razie co na pchły u psa? Wśród domowych sposobów sprawdzi się tylko i wyłącznie profilaktyka. W tym przypadku ważne jest regularne czesanie psa i sprawdzanie czy nie bytują na nim pchły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.