Pekińczyk – dla kogo?

pekińczyk
Kto może pomyśleć o zakupie pekińczyka, a kto powinien poszukać innej rasy?

Doskonały kompan seniorów i domatorów

Pekińczyk to rasa psów, która już wieki temu towarzyszyła władcom ziem, królom, cesarzom i z majestatyczną dumą dopełniała ich szlachetny wizerunek.

Pekińczyk najbardziej ceni sobie towarzystwo innych psów, szczególnie tych podobnych sobie. Niemniej jednak przywiązuje się do swojego właściciela. Bardzo dobrze adaptuje się w domach osób, które kupują tę rasę świadomie, mając na uwadze wszystkie jej charakterystyczne cechy. Pekińczyki są świetnym wyborem w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, które szukają towarzystwa, lecz nie mogą biegać z psiakiem po parku. Pekińczyk nie wymaga też domu z ogrodem. W zupełności wystarczy mu niewielkie mieszkanie.

Pies rasy pekińczyk nie dla każdego

Charakterystyczna budowa ciała pekińczyka sprawia, że pies ten z reguły chodzi, kołysząc się lekko na boki. Nie należy do sprinterów i preferuje raczej spokojne rozrywki. Biegania nie ułatwiają mu krótkie, zakrzywione nóżki, miewa też problemy z chodzeniem po schodach. Jeżeli więc mieszkasz na 4 piętrze, musisz się liczyć  z tym, że psiaka tej rasy trzeba będzie wynosić na spacery, a potem wnosić z powrotem na górę.

Pekińczyk to pies, który uwielbia o sobie decydować i zwykle stara się być samodzielny. Jego charakter oraz stosunek do człowieka przypomina nieco zachowanie kota. Pekińczyk sam ustala, kiedy chce być głaskany i ma ochotę na zabawę. Nie przekonasz go do swojego pomysłu, jeśli sam nie jest do niego przekonany.

Pekińczyk należy do jednostek stacjonarnych. Nie sprawdzi się w domach, w których króluje aktywność fizyczna. Nie nadaje się na rowerowe wycieczki, piesze wędrówki i spacery w deszczu. Preferuje bierny wypoczynek na kanapie, a przed napotkaną kałużą może oczekiwać, że zostanie kulturalnie przeniesiony.

Przeczytaj:  Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Nie kupuj pekińczyka, gdy zależy Ci na strażniku domowych dóbr. Bardzo lubi gości i ucieszy się nawet z tych nieproszonych, włamujących się przez okno.

Pekińczyk to nie jest pies dla dzieci. Nie rozumie ich ruchliwości, energii, nie chce poddawać się ich woli.

Opieka nad pekińczykiem nie jest bardzo wymagająca. Sprawdź, co je https://blog.piesotto.pl/co-jedza-pekinczyki/, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i pielęgnacji oczu. Duże, wyłupiaste gałki oczne muszą być przemywane, w celu zachowania wysokiej higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.