Pielęgnacja psa, czyli psia sierść, uszy, zęby i pazury

pies głaskany przez człowieka

Opieka nad psem wiąże się z koniecznością pielęgnacji zwierzaka, w tym przede wszystkim jego sierści, pazurów, zębów i uszu. Jest to konieczne dla zdrowia i komfortu psa, jak i wygody właściciela, który z pewnością woli mieć w domu czystego czworonoga. W jaki sposób należy dbać o psa? Oto krótki poradnik, w którym poruszono najważniejsze kwestie dla każdego posiadacza czworonożnego przyjaciela.

Kąpiel i wyczesywanie psiej sierści

Każdy pies niezależnie od długości jego sierści wymaga regularnego wyczesywania. Dzięki temu zwierzaki lepiej się prezentują – ich sierść pozostaje błyszcząca, silna i zdrowa, a nie zmatowiona, jak ma to miejsce bez wyczesywania.

To ważne także pod kątem utrzymania porządku w mieszkaniu, ponieważ regularnie czesany pies nie gubi tak dużej ilości sierści. Zwierzęta z krótką sierścią powinno się czesać średnio raz w tygodniu, natomiast te z długą – nawet codziennie.

Poza czesaniem, dla utrzymania sierści w dobrej kondycji niezbędna jest także kąpiel. Jej częstotliwość jest różna i zależy głównie od aktywności psa. Najczęściej zwierzaki kąpie się po spacerach, na których miały one okazję wejść do kałuży pełnej błota albo ubrudzić się w zaroślach.

Co ważne, podczas kąpieli należy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów. Inne preparaty mogą zaszkodzić czworonogom, wywołując reakcje alergiczne, podrażnienia, a w najgorszych wypadkach nawet miejscowe łysienie.

Pielęgnacja pazurów, zębów i uszu psa

Jak obciąć psu pazury? Nie mając doświadczenia, zadanie to można zlecić weterynarzowi lub wybrać się do salonu pielęgnacji. Pazury można obciąć także w domu, wyposażając się w cążki obrane rozmiarem do wymiarów psa.

Niektórzy uważają, że psie pazury nie potrzebują obcinania, ponieważ w naturalny sposób ścierają się one przy kontakcie z podłożem. Należy jednak pamiętać, że piąty pazur, który nie dotyka ziemi, nie ma szansy się zetrzeć, a więc bezwzględnie musi być obcinany, aby nie wrastać boleśnie w miękkie tkanki psiej łapy.

Przeczytaj:  Pies ze schroniska - jak wychować psa ze schroniska

Czy psie zęby wymagają czyszczenia? Specjalne szczoteczki i pasty przeznaczone dla tych zwierzaków mogą pomóc przede wszystkim wtedy, gdy psu brzydko pachnie z pyska. W trosce o uzębienie warto podawać czworonogowi także przysmaki dentystyczne, które przyczyniają się do redukcji płytki nazębnej i usuwania kamienia.

Psu należy także czyścić uszy, jednak nigdy z pomocą tradycyjnych patyczków, które mogą zatykać jego przewód słuchowy. Wykorzystuje się do tego zwykle waciki nasączone preparatami weterynaryjnymi. Czystość psich uszu należy regularnie kontrolować, aby nie narażać zwierzaka na dolegliwości związane z zaniedbaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.