Yorkshire terrier to jedna z najchętniej wybieranych ras psów w Polsce. Nic dziwnego. Psy te są malutkie. Jednak wbrew pozorom, yorki mają silne charaktery. To teriery, więc chcą rządzić. Co więcej, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Jak kąpać i czym czesać yorka?
Pielęgnacja Yorka – jak powinna wyglądać?
Yorkshire terrier to rasa, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Ludzie chętnie biorą pieski, głównie ze względu na ich rozmiar oraz wygląd. Są malutkie, więc nadają się zarówno do domu, jak i do bloku. Do tego są przesłodkie i zwyczajnie modne.
Niestety niewiele opiekunów zdaje sobie sprawę, że yorki są o wiele bardziej wymagające. Po pierwsze, są to teriery, a więc psy, które mają charakter przywódcy. Lubią rządzić.
Po drugie, pielęgnacja yorka nie należy do łatwych zadań. Pomimo tego, że psy tej rasy są niewielkie, opieka nad nimi wymaga regularnego dbania o sierść, która bardziej przypomina ludzkie włosy niż sierść czworonoga. Bardzo ważne jest kąpanie oraz czesanie.
Nie tylko ze względu na estetyczny wygląd, ale również i o zdrowie. W końcu czysty i zadbany pies to okaz zdrowia. Pielęgnacja yorka składa się z kilku etapów
- Kąpanie yorka
- Suszenie yorka
- Czesanie yorka
- Obcinanie pazurów
- Czyszczenie uszu
- Strzyżenie
Jak często kąpać yorka?
Jakiekolwiek błędy i zaniedbania w pielęgnacji wpływają niekorzystnie nie tylko na wygląd pupila, ale także i jego zdrowie. Pierwszym etapem w dbaniu o sierść czworonożnego przyjaciela jest kąpanie. Jak często kąpać yorka? Czworonogów nie kąpie się codziennie, a zazwyczaj co 2-3 miesiące lub, gdy się mocno ubrudzą np. podczas zabawy na dworze.
Natomiast Yorkshire terriery można kąpać nawet raz w tygodniu, choć spokojnie ten etap można wykonywać raz na miesiąc. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych.
Do kąpieli używa się tylko i wyłącznie specjalnych psich kosmetyków: szampon nawilżający, a także odżywkę przeznaczoną dla ras długowłosych. Preparaty ty zarówno czyszczą, jak i odżywiają włos futrzanego przyjaciela.
Dzięki temu kompleksowo dbasz o jego włos. Pod żadnym pozorem nie kąp psa w ludzkich specyfikach! Mogą one podrażnić sierść pupila, wywołać świąd czy alergie, a także wysuszyć i zniszczyć. Najlepiej kup szampon z odżywką dedykowany yorkom. Świetnie sprawdzą się produkty, które zawierają odżywkę keratynową, ułatwiającą rozczesywanie włosa.
Jak kąpać yorka?
Pierwsze kąpanie yorka powinno odbyć się w okolicy 10 tygodnia. Przede wszystkim musisz zadbać oto, aby pierwszy kontakt z wodą był dla pupila relaksującym i miłym doświadczeniem – dzięki temu unikniesz problemów z kąpaniem w przyszłości.
W związku z tym przygotuj całą ceremonię. W wannie, brodziku czy misce połóż gumowy ręcznik lub matę, aby piesek się nie ślizgał. Woda powinna być ciepła, ale niegorąca. Do kąpieli użyj tylko specjalnych kosmetyków. Nałóż szampon na sierść psa i wmasuj dokładnie oraz spłucz. Preparat usunie brud oraz zanieczyszczenia.
Ponownie nałóż niewielką ilość szamponu lub odżywki, która nada połysk i miękkość. Podczas kąpieli nie targaj włosów. Przesuwaj subtelnie dłońmi z góry do dołu. Następnie dokładnie spłucz specyfik. Jeśli źle spłuczesz, to resztki środków, które zostaną na skórze psa, mogą przyczynić się do podrażnienia lub przesuszenia skóry.
Uważaj, tylko aby nie nalać wody do uszu ani pyszczka pupila. Po kąpieli yorka należy go wysuszyć. Użyj do tego ręcznika, za pomocą którego odciśniesz nadmiar wody. Pamiętaj, aby nie pocierać nim psa! W ten sposób sprawisz, że powstaną kołtuny, które potem ciężko rozczesać. Świetnie sprawdzi się również suszarka do włosów.
Wybierz wtedy mały model i dodatkowo ustaw delikatne suszenie, aby nie oparzyć niechcący pupila. Podczas suszenia psa, cały czas musisz rozczesywać my włosy, aby się nie poplątały. Dzięki temu zapewnisz mu piękny wygląd!
Na rynku istnieją również specjalne balsamy, które nakłada się po kąpieli. Ułatwiają rozczesywanie i dodatkowo dodają blasku sierści. Odżywiają one włos.
Czesanie yorka – jak powinno przebiegać?
Odpowiednia pielęgnacja yorka gwarantuje piękną oraz błyszczącą sierść na długo. Dlatego trzymanie się zasad higieny jest niezwykle istotne. Bardzo ważną częścią dbania o pupila jest czesanie. Jak i czym czesać yorka?
Okazuje się, że nie tylko po kąpieli, ale codziennie! Dzięki szczotkowaniu nie tylko rozczeszesz włosy swojego czworonożnego przyjaciela, ale przede wszystkim usuniesz z sierści wszelkie zabrudzenia, zanieczyszczenia, a także martwy włos. To jednak nie wszystkie zalety czesania.
Szczotkowanie pobudza krążenie i zapewnia wietrzenie skóry. W ten sposób stymuluje porost włosów. Nie wszystkie psy lubią, gdy się je czesze. Dlatego czesanie yorka rozpocznij już od pierwszych dni. Przyzwyczajaj go powoli, aby potem nie mieć problemów.
Pamiętaj o tym, aby nagrodzić psa za każdym razem, gdy da się spokojnie szczotkować. W ten sposób utrwalisz w nim pożądane zachowanie. Pielęgnacje najlepiej zacząć, gdy pies jest zrelaksowany i wybiegany np. po długim spacerze. Będzie wtedy nieco spokojniejszy. Szczotkuj go bardzo delikatnie, aby go nie zrazić.
Jeśli nie będzie się kręcił, a spokojnie leżał, to cały czas go chwal dobrym słowem.
Czym czesać yorka?
Czesanie yorka wymaga stosowania się do kilku zasad, które ułatwią cały proces pielęgnacyjny. Przede wszystkim:
- Kup odpowiednią szczotkę do czesania psa, która musi być dostosowana do struktury włosa pupila. Jej zadaniem jest dogłębne rozczesywanie sierści, ale bez jednoczesnego wyrywania zdrowych włosów. Sierść yorków wykazuje skłonności do elektryzowania się, dlatego warto wybrać szczotki antystatyczne. Świetnie sprawdzi się szczotka tzw. pudlówka średniej wielkości wraz z miękkimi igłami oraz grzebieniem. Grzebień powinien być z jednej strony węższy, a z drugiej szerszy. Najlepiej, aby rozstaw zębów w grzebieniu miał długość około 2,5 centymetrów. Unikaj szczotek, których igły zakończone są kuleczkami.
- Nie szczotkuj sierści yorka na sucho. Nie oznacza to, że musisz go przed czesaniem wykąpać. Wystarczy, aby użyć preparatu, ułatwiającego szczotkowanie.
Nie śpiesz się. Czesanie yorka do bardzo ważny etap pielęgnacji, który wymaga zaangażowania i dokładności.