Pierwsza cieczka u psa – objawy, zachowanie oraz ile trwa

pierwsza-cieczka-u-psa

Cieczka, czyli ruja u każdego psa może objawiać się nieco inaczej. Z reguły jej symptomy są jednak bardzo zbliżone. Zanim u suczki wystąpi pierwsza cieczka, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ten stan organizmu, z jakim zachowaniem się wiąże i jak postępować z pieskiem w tym wymagającym okresie. Zatem w jaki sposób przebiega ruja u psa i kiedy pojawia się po raz pierwszy?

Czym jest i jak wygląda cieczka u psa?

Cieczka u psa nazywana jest także rują czy gonieniem. To jeden z etapów cyklu rozrodczego, występujący najczęściej regularnie, dwa razy do roku, choć odpowiedź na pytanie, ile razy suka ma cieczkę nie jest jednoznaczna – częstotliwość rui różni się w zależności od indywidualnych cech psa. 

Cieczka wiąże się z wydzielaniem feromonów płciowych, które przyciągają samców. To w tym czasie suczka jest dla psów najbardziej atrakcyjna. Okres w cyklu rozrodczym czworonogów trwa około trzech tygodni, ale wpływ na jego długość ma też waga zwierzęcia czy jego stan zdrowia. 

Okres cieczki to jedyny czas, kiedy suczka jest zdolna do rozrodu. Warto więc uważnie jej pilnować. Ponieważ ruja to również czas intensywnych zmian hormonalnych, pupil może stać się także nadwrażliwy, nieposłuszny czy nawet agresywny, co należy mieć na uwadze.

Pierwsza cieczka u psa pojawia się najczęściej między 6. a 12. miesiącem życia zwierzęcia. Tu również duże znaczenie mają różne czynniki, takie jak indywidualne cechy suczki czy jej wzrost (osiągnięcie docelowych rozmiarów). U mniejszych piesków ruja może pojawić się po raz pierwszy dopiero po 20 – 24 miesiącu życia

Przeczytaj:  Test Campbella - 5 prób psiego charakteru

Kiedy brak pierwszej cieczki powinien zaniepokoić właściciela psa? Na wystąpienie pierwszej rui wpływa wiele czynników – występuje ona dopiero wtedy, kiedy zwierzę osiąga dojrzałość płciową. Dopiero po ukończeniu przez psa 2. roku życia opiekun może zacząć martwić się o stan zdrowia pupila. Warto wtedy zabrać suczkę do weterynarza.

Pierwsza cieczka u suki – zachowanie

Pierwsza-cieczka-u-suki-zachowanie

Cieczka u psa daje zarówno objawy fizyczne, jak i objawy psychiczne – jej symptomem jest też zmiana zachowania zależna od indywidualnych cech suki. Po czym rozpoznać, że suczka ma cieczkę?

Objawy cieczki u psa to między innymi:

  • krwista wydzielina w okolicach dróg rodnych,
  • obrzęk sromu i jego przekrwienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • nadpobudliwość,
  • rozdrażnienie,
  • częste podnoszenie ogona – jest charakterystycznym objawem cieczki.

Z uwagi na szczególną wrażliwość pieska w tym okresie, warto uzbroić się w cierpliwość i traktować zwierzę z dużą dozą wyrozumiałości.

Wskazane jest zapewnienie jej szczególnej opieki i nieoszczędzanie jej pieszczot. 

Co ile pies ma cieczkę?

Odpowiedź na pytanie, co ile suczka ma cieczkę, nie jest jednoznaczna. Z reguły, cieczka u psa występuje co 6 – 7 miesięcy. W przypadku większych ras okres ten często wydłuża się nawet do roku.

Natomiast w przypadku ras mniejszych cieczka może pojawiać się nawet co 4 miesiące. 

Zatem osoby, które zastanawiają się, ile razy w roku suczka ma cieczkę, powinny pamiętać, że częściej występuje ona u małych psów (nawet trzy razy w roku), a rzadziej u psów dużych (zwykle raz, maksymalnie dwa razy w roku).

Jak długo trwa cieczka u psa?

Okres trwania rui nie powinien przekraczać 3 – 4 tygodni. Jeśli cieczka przedłuża się lub nie pojawia przez dłuższy czas, zaleca się odwiedzić weterynarza. 

Należy mieć świadomość, że suczki mogą przechodzić też tak zwaną cichą ruję. Wtedy opiekun nie zauważa żadnych zewnętrznych objawów, takich jak krwawienie czy zmiana zachowania. Mimo to może dojść do zapłodnienia.  

Jak rozpoznać koniec cieczki?

Kiedy ruja u suczki się kończy, następuje tak zwana faza porujowa. Jest to czas, w którym nadal może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, a poziom hormonów nadal pozostaje wysoki (zwłaszcza progesteronu, który służy wspieraniu rozwoju ewentualnego płodu).

Przeczytaj:  Dawkowanie CBD dla małego psa — w jaki sposób obliczyć proporcje?

Koniec cieczki można rozpoznać po takich objawach jak:

  • zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy – inna barwa,
  • zmiana ilości wydzieliny (zależna od rasy psa),
  • zanik obrzęku sromu,
  • zmiana zachowania, a właściwie powrót do „normalnego” zachowania,
  • zmniejszenie zainteresowania suczki samcami i odwrotnie. 

Objawy cieczki ustępują z reguły w ciągu 1 – 5 dni. Do kolejnej rui trwa u suczki okres bezrujowy. W tym czasie pies nie może zajść w ciąże, a poziom hormonów w organizmie zwierzęcia pozostaje stabilny.

Etapy cieczki:

Każdy właściciel suczki powinien wiedzieć, że cieczka u psa dzieli się na kilka etapów:

Proestrus

To wstępna faza cieczki, inaczej okres przedrujowy. Proestrus trwa zwykle od 7 dni od momentu wystąpienia krwawienia. Czasami wydłuża się do maksymalnie 17 dni. To w tym czasie w organizmie suczki zachodzą widoczne zmiany.

Objawy towarzyszące tej zasadniczej fazie rui to:

  • wypadanie sierści, 
  • obrzęk sromu,
  • nieznaczne krwawienia w okolicach pochwy.

W czasie Proestrus zmienia się też zachowanie suczki. Staje się ona mniej posłuszna, rozdrażniona, nadmiernie aktywna. Nierzadko zdarza się, że w tym okresie suczki uciekają opiekunom w trakcie spacerów.

Zwierzę ma też mniejszy apetyt, a większe pragnienie. Rozsiewa trop zapachowy, który wabi i wzbudza zainteresowanie samców z okolicy. W tym czasie suczka nie dopuszcza do siebie psów i jest w tym agresywna – jest zbyt wcześnie na kopulację.

Estrus

To faza zasadnicza cieczki, czyli ruja właściwa. W tym czasie ma miejsce owulacja, a macica psa jest gotowa na przyjęcie zarodka. Wydzielina z pochwy suczki zmienia się z krwistej na mleczną lub różową. Ten etap trwa zwykle około 9 dni. Występuje bardzo duże prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Diestrus

To okres porujowy, którego celem jest podtrzymanie ciąży, jeśli doszło do zapłodnienia. Faza trwa maksymalnie 5 dni. W organizmie zwierzęcia zwiększa się produkcja progesteronu i ciałek żółtych. Ciało zmierza bowiem do przygotowania błony macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. 

Przeczytaj:  Sterylizacja psa - kompendium wiedzy

Jeśli w tym czasie nie doszło do zapłodnienia, zachowanie suki powinno wrócić do normy. Wysoki poziom hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży nie ulega jednak obniżeniu. 

Anestrus

To okres bezrujowy, czyli etap pomiędzy następnymi cieczkami. Jest to faza, w trakcie której układ rozrodczy suczki musi zregenerować się przed kolejną cieczką. 

Jak opiekować się psem podczas cieczki? Najlepiej skoncentrować jej uwagę na zabawie i unikać miejsc uczęszczanych przez inne psy. Jeżeli pies w czasie cieczki bawi się w ogrodzie, bezpieczniej nie zostawiać go bez opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.