Pies ciągnie na smyczy – jak oduczyć psa gdy nic nie pomaga?

pies na smyczy w parku

Pies ciągnie na smyczy, co robić? To pytanie, które zadaje sobie nie jeden właściciel czworonoga. Niestety problem ten jest jednym z najpowszechniejszych i wymaga odpowiedniej techniki. Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Czworonóg, który trzymany jest na smyczy ma ograniczoną swobodę oraz możliwości reakcji na różne bodźcie. Ma świadomość, że nie ma jak uciec, dlatego przyjmuje postawę obronną. Zaobserwujesz to, gdy przejdziesz z nim obok innego czworonoga.

Twój pupil zapewne stanie się bardziej pobudzony i zainteresowany osobnikiem tego samego gatunku. Psy wychodząc na spacer, chcą powąchać, poznać nowy teren, obsikać drzewo. To zrozumiałe, że pies ciągnie smycz. W ten sposób chce dostać się do zamierzonego celu. Może nim być np. kamień, który pies chce powąchać, bo wyczuje jakiś zapach.

Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy Ty jako opiekun, nie potrafisz się skomunikować ze swoim pupilem i źle reagujesz na niepożądane zachowanie. Zanim dowiesz się, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, musisz zdać sobie sprawę, że pies ciągnie na smyczy z kilku powodów:

  • Z niecierpliwości oraz chęci wyrażania swoich emocji – przykład stanowi ekscytacja samym wyjściem na spacer,
  • Fascynacją otaczającego świata – czworonogi są bardzo ciekawe świata, pragną go poznawać. Bardzo często problem ten wiąże się z sytuacją, gdy pupil wychodzi na spacer zbyt rzadko albo na krótko,
  • Niedostosowania tempa spaceru – aktywne psy wymagają szybszego tempa. Jeśli ich opiekun idzie wolniej, pies ciągnie smycz, aby przyśpieszyć,
  • Braku więzi z opiekunek – w sytuacji, gdy między czworonogiem, a Tobą nie ma mocnej więzi, pupil będzie wolał eksplorować otoczenie. Ty nie będziesz mieć dla niego znaczenia,
  • Nagłej fascynacji różnymi obiektami – pies ciągnie na smyczy, gdy zafascynuje się nagłymi obiektami. Może to być inny człowiek, pies, a także dźwięk lub nowy zapach,
  • Zbyt małą aktywnością fizyczną – czworonogi, które mają zbyt mało ruchu, są tym sfrustrowane. W efekcie ciągną smycz podczas wyjścia na spacer,
  • Brakiem nauki posłuszeństwa – pies ciągnie na spacerze również wtedy, nie został nauczony prawidłowego zachowania. Jeśli Ty go nie nauczysz, pupil sam z siebie nie będzie potrafił zachować się odpowiednio.
Przeczytaj:  Jak duże powinno być legowisko dla psa?

Pies ciągnie na spacerze – co zrobić w tej sytuacji?

Jeśli pies ciągnie na spacerze, musisz oduczyć go tej czynności. Większość opiekunów robi wiele błędów podczas szkolenia. Przede wszystkim nie potrafi komunikować się z czworonogiem, która jest niezwykle istotna. Przez to właściciele nie są w stanie wyjaśnić psu, czego od niego oczekują.

Psy to bardzo mądre zwierzęta, które bardzo szybko się uczą nowych rzeczy oraz pożądanych zachowań. Wystarczy tylko im pokazać, jak mają się zachowywać, a także utrwalić. łatwiej nauczyć szczenięta, ale również i dorosłego psa będziesz w stanie nauczyć prawidłowego chodzenia na smyczy. Jeśli pies ciągnie na smyczy, nie możesz mu na to pozwolić.

Jednak twoje zachowanie nie powinno sprowadzać się do podnoszenia głosu, krzyczenia psa, a  tym bardziej jego karcenia. Taka metoda jest nieskuteczna. W takim razie co robić, gdy pies ciągnie na spacerze? Przede wszystkim stosuj się do kilku zasad:

  1. Skup się na tym, aby kształtować u pupila dopuszczalne zachowanie, a nie na tym, żeby nie ciągnął smyczy.
  2. Popracuj na d samokontrolą zwierzęcia. To, ze pies ciągnie smycz jest często wynikiem braku kontroli nad emocjami pupila czy też jego nadmiernym pobudzeniem.
  3. Pies ciągnie smycz, ponieważ mu na to pozwalasz. Czworonóg uważa, ze aby dostać się w wybrane miejsce, musi ciągnąć z całych sił. Musisz zdać sobie sprawę, że świat dla psa jest pełen zapachów, które odgrywają niezwykle istotną rolę w poznawaniu go. W związku z tym pracuj z pupilem nad chodzeniem na luźnej smyczy.
  4. Pamiętaj, że oduczanie psa ciągnięcia na smyczy to proces długotrwały, który wymaga od Ciebie czasu, zaangażowania, cierpliwości i konsekwencji.

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Jeżeli zdecydujesz się na szczeniaka, zacznij szkolenie od samego początku. Im szybciej, tym lepiej. Zrobisz to w kilku krokach:

  1. Zapoznaj pupila ze smyczą. Pozwól mu ją obwąchać. następnie załóż ją w domu i przejdź się z pupilem najpierw od jednego pokoju do drugiego. W tym czasie cały czas tłumacz pupilowi, że smycz nie jest zabawką i nie można jej gryźć.
  2. Na początku pupil może próbować pozbyć się smyczy. Pod żadnym pozorem nie karć go za to! To naturalne. Cały czas tłumacz mu, że smycz nie zrobi ,mu żadnej krzywdy. Gdy się do niej przekona, nie będzie jej gryzł, daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka. Dzięki temu pupil będzie wiedział, że dobrze robi. A w ten sposób utrwalisz pożądane zachowanie.
  3. Gdy zwierzę się uspokoi, czas na wyjście na dwór. Pamiętaj, aby zachować cierpliwość. Gdy zrobi coś źle, nie karć go ani nie podnoś głosu. Za każdym razem tłumacz, wyjaśniaj.
  4. Pies ciągnie na smyczy albo odmawia chodzenia na niej. W tej drugiej sytuacji poproś psa, aby za Tobą poszedł. Jeśli to zrobi, podaj mu smakołyk jako nagrodę oraz pochwal.
  5. Jeśli pies ciągnie na smyczy, daj mu jasną komendę i powiedz „nie wolno’. Nie luzuj smyczy.
  6. Pamiętaj, aby być konsekwentnym w swoich działaniach i nie ulegać pupilowi. Nauka chodzenia na smyczy to proces identyczny, jak w przypadku nauki komendy „siad” i innych. gdy odpuścicie, odpuści czworonóg.
Przeczytaj:  Co może i czego nie może jeść pies?

Pamiętaj, że nauczenie pupila skupiania uwagi na Tobie oraz reagowania na Twoje polecenia. Za każdym razem, gdy zareaguje na to, co do niego mówisz, pochwa go w postaci dobrego słowa, pogłaskania, a także podania mu ulubionego smakołyku.

Pies ciągnie na smyczy i nic na to nie pomaga!

Nie zawsze sposoby na to, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, są skuteczne. Może zdarzyć się, że pupil nie reaguje. Warto wtedy zastosować pomoce, które oduczą pupila ciągnąć. Należy do nich:

  • Klasyczna obroża przeciw ciągnięciu,
  • Elektroniczna obroża przeciwko ciągnięciu – cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają bowiem na kontrolowanie pupila podczas chodzenia na smyczy. Obrożę zakłada się czworonogowi na szyję, natomiast między smyczą a obrożą przypina się jednostkę, reagującą na każde pociągnięcie. Jeżeli pies ciągnie smycz, to będzie słuchać dźwięk, wibracje oraz impuls elektrostatyczny, co ma stanowić upomnienie, że czworonóg źle robi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.