Pies czy suka – jak rozpoznać płeć psa?

pies i suka

Decydując się na czworonożnego przyjaciela, większość właścicieli wybiera konkretną płeć. Niektórzy wolą psy, inni suczki. To kwestia indywidualnych upodobań. A co w przypadku, gdy Twoja suczka urodzi gromadę szczeniąt albo z najdziesz zwierzę i nie wiesz, jakiej jest psy? Jak odróżnić psa od suczki?  I jak rozpoznać płeć szczeniaka?

Pies czy suka – jak rozpoznać?

Płeć psa dla wielu przyszłych opiekunów ma ogromne znaczenie przy wyborze czworonoga. Niektóre osoby nie chcą suki w obawie oto, że zajdzie w ciąże. Nie każdy czuje się na siłach, aby objąć ochroną oraz opieką suszkę w okresie cieczki. Kupując psa z hodowli, a nawet adoptując że schroniska, wiesz, czy jest to pies, czy suka. Niestety zdarzają się sytuacje, gdzie płeć nie jest potwierdzona. Ma to miejsce, gdy Twoja suczka urodzi szczenięta lub, gdy znajdziesz młodego psa na ulicy i postanowisz go przygarnąć. Co wtedy? Jak rozpoznać płeć psa? Wbrew pozorom to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy psy są młode. Wymagają sprawnego oka. O wiele łatwiej jest w przypadku starszych czworonogów. Płeć rozpoznasz:

1. Znając budowę ciała psa i suki

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz poznać budowę narządów płciowych. U dorosłego psa narządy płciowe są widoczne gołym okiem. U szczeniaków nie. Różnice w budowie zaraz po urodzeniu są niewielkie. Rozpozna je jedynie wprawne oko. U psa w dolnej części brzucha znajduje się prącie okryte napletkiem, a także jądra w mosznie, umiejscowione między udami. Natomiast suki mają wargi sromowe tuż  pod odbytem.

2. Poprzez sposób siusiania

Jednym z najlepszych sposobów na rozpoznanie płci jest sprawdzenie, w jaki sposób zwierzę załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Warto jednak dodać, że dotyczy to psów starszych, a nie szczeniąt. Młode psy siusiają przez pewien okres tak samo, niezależnie od płci. Psy podczas siusiania podnoszą nogę. Natomiast suki kucają. Pamiętaj jedna, że jest to powszechnie przyjęta norma, ale znajdą się wyjątki od reguły. Niektórzy właściciele zauważyli, że ich suczka również podnosi nogę. Ponadto, samce zaczynają podnosić łapę dopiero wtedy, gdy rozpoczyna się u nich dojrzewanie płciowe, nie wcześniej.

Przeczytaj:  Psi nos - co jeżeli pies ma zimny, ciepły, mokry lub suchy nos?

3. Poprzez zachowanie

Warto dodać, że sposób siusiania to nie jedyna cecha, która odróżnia psa od suki. Również ich zachowanie może Ci wiele zdradzić. Suczki posiadają więcej damskich cech. Są bardziej towarzyskie, dzięki czemu odnajdują się wśród ludzi, a do tego łagodne i przyjazne. Do tego szybciej się uczą i są grzeczniejsze. Natomiast samce częściej bywają agresywne, skłonne do różnych wybryków, a do tego ciekawe wszystkiego, co ich otacza. Oczywiście nie jest to sztywna zasada i można spotkać się z wyjątkami od tej reguły, ponieważ na cechy charakteru ma wpływ nie tylko płeć psa, ale również sposób jego wychowania, a także geny. Zdarza się, że to pies jest bardziej usłuchany, a suka agresywna.

4. Różnice w wyglądzie

Jak odróżnić psa od suczki w przypadku konkretnej rasy? Jeżeli porównasz samca i samicę tej samej rasy, zauważysz kilka różnic w wyglądzie, które są charakterystyczne dla danej płci. Warto przeczytać charakterystykę rasy, gdzie będą informacje na ten temat. Samce są z reguły większe oraz silniejsze od samic. U przedstawicieli ras dużych różnica wagi to nawet 10 kilogramów. Ponadto, samce są często wyższe od suk, nawet o kilka centymetrów.

Jak rozpoznać płeć szczeniaka?

W przypadku dorosłych psów wystarczy chwila obserwacji, aby wiedzieć, czy jest to pies, czy suka. Można to zobaczyć nie tylko gołym okiem, ale również podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Samce podczas oddawania moczu podnoszą nogę, a suczki kucają. Niestety taka informacja nie jest przydatna w przypadku chęci poznania płci szczeniaka. Co ciekawe, samce załatwiają się bez podnoszenia nogi nawet, gdy mają kilka miesięcy! Odruch ten pojawia się dopiero, gdy zwierzę dorasta, a ma to miejsce w okolicach 4 miesiąca, bardzo rzadko wcześniej.

Określenie płci zwierzaka w pierwszych tygodniach to nie lada wyzwanie, ponieważ psy zachowują się i wyglądają podobnie, a narządy płciowe nie są widoczne. Aby odróżnić psa od suczki, należy ostrożnie obrócić zwierzę brzuchem do góry. Następnie poszukaj malutkiego, okrągłego zgrubienia tuż pod mostkiem, czyli pępka. U przedstawicieli płci męskiej zauważysz kilka centymetrów niżej okrągłą wypustkę, czyli penisa, który jest oddalony od odbytu. Natomiast brzuch u suczek jest płaski, a niewielkie zgrubienia znajdują się tuż nad odbytem.

Przeczytaj:  Jak uchronić psa przed zatrutymi przynętami?

Warto porównać kilka młodych psiaków, aby zdobyć umiejętność rozpoznawania. Pamiętaj również o tym, aby psie maluszki podnosić bardzo delikatnie. Nie bierz ich na ręce, nie przekładaj z miejsca na miejsce ani nie głaszcz. Wyjątek stanowi sytuacja, która tego wymaga. Zanim dotkniesz szczeniaka musisz upewnić się, że suka nie zareaguje w agresywny sposób. Matka może tak się zachować, ponieważ broni swoje dzieci. Najlepiej poczekać aż suka się oddali np. pójdzie na spacer i dopiero wtedy sprawdzić płeć psa.

Płeć psa – jak wybrać?

Jeżeli zdecydujesz kupić lub zaadoptować czworonoga, musisz przeanalizować kilka ważnych aspektów, które będą miały ogromne znaczenie przy wyborze konkretnego psiaka. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć wielkość futrzanego przyjaciela. Zależy to od warunków mieszkaniowych. Jeśli masz duży dom, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać psa rasy olbrzymiej czy dużej.

W niewielkich mieszkankach lepiej sprawdzą się małe rasy np. Yorkshire terrier. Po drugie, nie bez znaczenia jest rasa czworonoga, która charakteryzuje się innymi cechami. Niektóre potrzebują dużej dawki ruchu, miejsca, inne są stworzone do rodzin z dziećmi, a jeszcze inne odnajdą się tylko w domku z ogródkiem. Kolejnym czynnikiem jest również płeć psa. Okazuje się, że psy i suczki znacznie mogą się różnić i mieć inne charaktery. W takim razie wybrać samca czy samicę? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Niezależnie, czy będzie to pies, czy suka, to i tak wiąże się to z obowiązkami oraz ogromną odpowiedzialnością. Płeć będzie Ci łatwiej wybrać, mając określone oczekiwania w stosunku do pupila. Jeżeli zależy Ci na obrońcy domu, doskonale sprawdzi się samiec, który posiada takie cechy jak pewność siebie, odwaga, gotowość do walki oraz stanowczość. To także dobry towarzysz do codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzy. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy suczka sąsiada będzie miała cieczkę, odezwie się natura samca. Pies może zachowywać się zupełnie inaczej, uciekać z domu, nawet, gdy wcześniej nigdy tego nie robił. W takiej sytuacji musisz bacznie obserwować czworonoga i nie spuszczać go z oczu.

Przeczytaj:  Agresja u psa - przeczytaj dlaczego pies jest agresywny

Natomiast suczka będzie idealnym kandydatem do domu z dziećmi, ponieważ cechuje ją wrażliwość, opiekuńczość. To z kolei sprawia, że nawiązuje ona głęboką więź ze wszystkimi domownikami. W porównaniu z psem ma zdecydowanie łagodniejszą naturę, dzięki czemu łatwiej ją wychować i nauczyć stosowania się do zasad, które panują w domu. Należy jednak pamiętać, że suczka ma 2 razy w roku cieczkę. W tym okresie wymaga szczególnej opieki. Jeżeli nie chcesz małych piesków, musisz dobrze zabezpieczyć samicę przed jej adoratorami. A ich będzie naprawdę mnóstwo. Opieka nad suczką w tym okresie wymaga od Ciebie dużo czasu i cierpliwości. Warto kupić specjalne majtki ochronne, zapobiegające pokryciu suczki. Nie wolno również puszczać jej bez smyczy. Najlepszym sposobem jest sterylizacja suczki. Oczywiście wtedy, gdy nie planujesz, aby samica była kiedykolwiek w ciąży. Ostateczna decyzja, którą płeć wybierzesz, zależy do Ciebie. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie przemyśl. Spisz wszystkie wady i zalety, oparte na podanych przez nas informacjach.

Musisz również pamiętać o tym, ze czasami zdarzają się wyjątki od reguły, na co niestety nie masz wpływu. Charakter czworonoga zależy nie tylko od płci, ale także od genów i wychowania psa. Najważniejsze, aby być świadomym decyzji o zakupie lub adopcji psa, pokochać go i poświecić czas na wpojenie mu zasad. Wtedy niezależnie jaką rasę, płeć wybierzesz, będziesz na pewno szczęśliwym opiekunem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.