Pies liże łapy – dlaczego to robi? Przyczyny i profilaktyka

pies oblizuje sie

Lizanie łap, tak i drapanie się, to naturalne zjawisko. Problem zaczyna się wtedy, gdy pies się drapie i gryzie łapy zbyt często. Przyczyna może mieć podłoże behawioralne lub świadczyć o problemach zdrowotnych. Dlaczego pies liże łapy i co należy zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego pies liże łapy?

Twój pies gryzie łapy i nadmiernie je liże? Nie bagatelizuj tego! O ile powtarza czynność raz na jakiś czas, o tyle nie ma się czym martwić. Jeśli jednak robi to nagminnie, to może oznaczać, ze dzieje się coś złego. Dlaczego pies liże łapy? Powodów jest naprawdę wiele.

Niektóre z nich są widoczne od zewnątrz m.in. zaczerwieniona skóra, krostki i rany. Inne są niezauważalne gołym okiem, ponieważ dzieją się wewnątrz organizmu czworonoga. Co więcej, lizanie łap może pojawić się nagle i w błyskawicznym tempie zwiększyć swoją intensywność. Przyczyną takich dolegliwości mogą być:

1. Podrażnienie

W trakcie spaceru pies ma kontakt z wieloma czynnikami, które mogą spowodować podrażnienia na skórze. W okresie letnim może to być nagrzany asfalt. Natomiast zimą wszelkie podrażnienia wywołuje sól na chodnikach i ulicach,

2. Uraz

Zastanawiasz się, dlaczego pies liże łapy? Okazuje się, że przyczyną może być uraz, któremu sprawia czworonogowi ból i dyskomfort. Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje i liże łapy, najprawdopodobniej nadwyrężył sobie łapkę. Takie sytuacje mogą mieć miejsce podczas zabawy czy niewłaściwym stąpnięciu.

Pies kuleje i liże łapy także w sytuacji, gdy cierpi on na zwyrodnienia stawów. Pojawić się może również obrzęk. W takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja u lekarza weterynarii. Może okazać się, że uraz powstał poprzez źdźbło trawy. Dokładnie obejrzyj łapki czworonoga i zobacz, co mu dokucza.

3. Alergia

Jeśli pies się drapie i gryzie łapy, może to świadczyć o alergii. Może to być alergia pokarmowa, ale także alergia na pyłki, środki chemiczne, a także inne alergeny środowiskowe. W sytuacji, gdy pupil uczulony jest na dany pokarm, należy wyeliminować go z diety. W kwestii żywienia porozmawiać z lekarzem weterynarii. Odpowie na nurtujące Cię pytania, a także pomoże dobrać odpowiednią karmę i da wskazówki.

Przeczytaj:  Pchły u psa - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pchły u psa

Jeśli świąd wystąpił nagle, warto zastanowić się, co mogło go spowodować. Może zmieniłeś psu karmę, środek czystości? A może dolegliwość pojawia się o konkretnej porze roku i jest wynikiem np. pylenia? Alergię sezonową rozpoznasz bardzo łatwo. Pies drapie i gryzie łapy w konkretnym okresie np. po spacerze, o danej porze roku. Warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

4. Pasożyty zewnętrzne

Jedną z przyczyn nadmiernego drapania i lizania są pasożyty zewnętrzne, do których zalicza się m.in. pchły. Ich ślina zawiera aż kilkanaście składników, które mogą uczulić i wywołać świąd u pupila.

Na skórze zwierzaka powstają krostki, które swędzą psiaka. W efekcie pies gryzie łapy i inne miejsca, w których odczuwa dyskomfort. Aby zminimalizować ryzyko inwazji pasożytami, warto stosować specjalne preparaty przeciw pchłom i kleszczą,

5. Infekcja bakteryjna

Do przyczyn wylizywania łap zalicza się także infekcje bakteryjne. Zdarzają się one nawet wtedy, gdy systematycznie dbasz o higienę swojego pupila. Do miejsc, które są narażone na powstawanie takich dolegliwości, są m.in. przestrzenie międzypalcowe, to idealne miejsca do rozmnażania się bakterii.

W takiej sytuacji pies drapie i gryzie łapy, a do tego wydziela się nieprzyjemny zapach. Można również zauważyć ropiejące ranki. W takiej sytuacji bezzwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczone infekcje bakteryjne są niebezpieczne dla czworonoga.

Dlaczego pies gryzie łapy?

Kompulsywne lizanie i gryzienie łap może wskazywać na wiele problemów zdrowotnych. Jednak to nie są to jedyny przyczyny występowania dolegliwości. Bardzo często pies drapie się i gryzie łapy:

1. Przyczyny behawioralne

Okazuje się, że kompulsywne wylizywanie może być wynikiem stresu. Psy, tak jak i ludzie, stresują się, mogą mieć gorsze dni czy zwyczajnie nie mieć humoru. Stres pojawia się w wyniku m.in. przeprowadzki, nowego domownika. Zmiana miejsca otoczenia jest dla zwierzaka bardzo stresującym wydarzeniem. Dotyczy to zarówno szczeniąt, odebranych od matki, jak i dorosłych osobników.

Czworonogi potrzebują czasu, aby zadomowić się w owym miejscu. Muszą poznać otoczenie, a także zaufać nowemu opiekunowi i zbudować z nim więź. To proces długotrwały. Niektóre psy są w stanie zaakceptować nowe warunki w zaledwie kilka dni. Inne potrzebują tygodni, a nawet i miesięcy. Zwłaszcza jeśli są to psy skrzywdzone.

Przeczytaj:  Opieka nad zwierzętami: dlaczego to ma znaczenie i kto to robi?

Uzbrój się w cierpliwość. Co więcej, do takiej sytuacji może prowadzić to, że pupil spędza zbyt wiele godzin w domu bez swojego opiekunka i nie jest w stanie poradzić sobie z samotnością. To tzw. lęk separacyjny. Bardzo często pojawia się u psów adoptowanych ze schroniska.

Jeśli to będzie przyczyną, naucz psa zostawania samemu w domu. Najlepiej robić to już od pierwszych dni. Pamiętaj, że to długi proces, który wymaga od Ciebie dużo cierpliwości. Zacznij od zostawiania pupila samego w pomieszczeniu, a potem w domu. Na samym początku wychodź na kilka minut i systematycznie zwiększaj czas rozłąki.

Za każdym razem, gdy pupil zaakceptuje pobyt samemu w domu, nagradzaj go głaskaniem, zabawą oraz ulubionym smakołykiem. Dzięki temu pupil będzie wiedział, że dobrze się zachował. W ten sposób pokażesz mu wzorzec pożądanego zachowania.

Sytuacją stresową może być nawet zwykła zmiana legowiska czy pojawienie się nowego członka rodziny. Jeśli żadne z rozwiązań nie przyniesie skutku, rozważ szukanie pomocy u behawiorysty. Dokładnie opisz zaistniałą sytuację.

Specjalista postara się dotrzeć do źródła problemu, a następnie go rozwiązać. Pamiętaj również o tym, że w takiej sytuacji absolutnie nie wolno krzyczeć na psa ani go karcić. To może tylko i wyłącznie pogłębić problem,

2. Z nudów

Nadmierne wylizywanie łap jest również skutkiem nudy. Brak aktywności fizycznej, kontaktu z człowiekiem czy innymi psami sprawia, ze pupil szuka sobie zajęcia. Warto poświęcać czworonogowi odpowiednią ilość czasu na zabawę, zapewnić mu aktywność w postaci długich spacerów czy też wybiegania się w lesie lub na łące.

W takiej sytuacji warto kupić kilka zabawek dedykowanych czworonogom. Jeśli zauważysz, że pies liże łapy, podaj mu zabawkę.

Co robić jeżeli pies gryzie i drapie łapy?

Lista powodów, dla których pies drapie się i gryzie łapy, a do tego uporczywie je liże – jest naprawdę długa. Nie zawsze oznacza coś niepokojącego. Jeśli jednak pies gryzie łapy i piszczy, obserwuje się u niego inne symptomy, to warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Powodem do niepokoju powinny być również takie czynności jak intensywne wylizywanie, które prowadzi do utraty sierści oraz powstania ran ropnych, krwawień i zaczerwienienia, a także opuchlizny. Udając się do kliniki weterynaryjnej, lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz zbada pupila.

Przeczytaj:  Wiek psa - jak obliczyć wiek psa? Krok po kroku

Jeśli będzie taka konieczność, zleci dodatkowe badania, które pozwolą postawić mu prawidłową diagnozę. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny problemy. Jeśli okaże się, że pies gryzie łapy i piszczy lub pies kuleje i liże łapę, ponieważ doznał urazu, weterynarz sprawdzi, czy łapka nie jest złamana. Może zalecić leki przeciwbólowe.

W przypadku stanu zapalnego czy grzybicy zaleci stosowanie specjalnych preparatów w postaci np. maści oraz szamponów.

Niezależnie od przyczyny, należy również wyeliminować lizanie, które wywołuje podrażnienia czy ewentualne przenoszenie stanu zapalnego w inne miejsca. W tym celu stosuje się m.in. kołnierz ochronny oraz skarpety.

Jeśli pies drapie i gryzie łapy po kontakcie z substancjami drażniącymi, należy wyeliminować te czynniki. Przyczyną nadmiernego lizania i gryzienia może być ropień. Wymaga on wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Weterynarz oczyści zmianę, a także zaleci antybiotykoterapię. Może się jednak okazać, że powstała zmiana okaże się nowotworem. W takiej sytuacji zaleca się zabieg chirurgiczny. Ze względu na tak zróżnicowane przyczyny, każde nagminne lizanie i drapanie łap, wymaga konsultacji z weterynarzem. Najważniejsze jest znalezienie źródła dolegliwości.

Jak zapobiegać lizaniu łap przez psa?

Jeżeli okaże się, że stan zdrowia pupila jest dobry, koniecznością jest odwrócenie uwagi od lizania. Przede wszystkim zapewnij zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu, a także poświęć mu czas na wspólną zabawę.

Podaruj mu kilka zabawek, aby mógł zając się sam sobą, gdy Ty jesteś zajęty swoimi sprawami. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynników, które powodują nadmierne lizanie.

W przypadku alergii pokarmowej konieczna będzie odpowiednia dieta,  a nawet i leki przeciwalergiczne. Możliwe, że będziesz musiał kupić specjalną karmę oraz wykluczyć z diety podejrzane produkty. Uczulać może drób, mleko, wołowina, jaja, ryż oraz zboża. Jeśli to nie wystarczy, weterynarz może zalecić leczenie sterydami.

Gdy czynnikiem powodującym dolegliwość jest sól czy gorący asfalt, doskonale sprawdzą się specjalne skarpety lub maści ochronne. Staraj się również ograniczyć chodzenie po takich powierzchniach, aby zminimalizować dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.