Pies na łańcuchu – czy można trzymać psa na łańcuchu? Konsekwencje prawne

pies na lancuchu

Pies na łańcuchu to niestety wciąż częsty widok. W niektórych gospodarstwach domowych ludzie nadal trzymają czworonogi na uwięzi, nie stosując się do zapisów w ustawie. Czy można trzymać psa na łańcuchu? Jakie są wytyczne? I jaka kara grozi za trzymanie psa na łańcuchu?

Pies na łańcuchu – co mówią przepisy prawne?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce regulują przepisy, zapisane w Ustawie o ochronie praw zwierząt. Zgodnie z nowelizacją z 2020 roku obowiązuje:

  • zakaz trzymania psów na łańcuchu więcej niż 12 godzin w ciągu doby,
  • zakaz trzymania psów na łańcuchu w sytuacji, gdy powoduje on uszkodzenie ciała i cierpienie,
  • zakaz trzymania czworonoga na łańcuchu, który ogranicza swobodne poruszanie się,
  • długość łańcucha dla psa musi wynosić co najmniej 5 metrów,
  • zagwarantowanie psu schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr, deszcz oraz słońce,
  • zapewnienie stałego dostępu do wody oraz regularne żywienie,
  • zagwarantowanie właściwych warunków sanitarnych, a także profilaktyka,
  • obroża musi być elastyczna, a nie metalowa,
  • łańcuch nie może ważyć więcej niż jedna czwarta masy ciała czworonoga,

Czy pies może być na łańcuchu? Jeżeli właściciel czworonoga stosuje się do wyżej wymienionych podpunktów, zgodnie z obowiązującą ustawą nie łamie prawa. Niestety zdarzają się przypadki łamania prawa.

Problem stanowi przede wszystkim brak kontroli nad przestrzeganiem zasad. O ile istnieje możliwość oceny długości łańcucha, zapewnienia warunków czy sprawdzenia ogólnej kondycji czworonoga, o tyle ocena czasu bycia na uwięzi jest praktycznie niemożliwe.

Czy pies może być na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu wiąże się z jego uprzedmiotowieniem.  Ludzie traktują go jako przedmiot, którego zadaniem jest odstraszanie nieproszonych gości. Nawet wtedy, gdy długość łańcucha dla psa  jest zgodna z prawem, to trzymanie go na uwięzi odbija się kondycji fizycznej, a także psychicznej.

Przeczytaj:  Tort urodzinowy dla psa - tort mięsny czy warzywny?

Zwierzę potrzebuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Spędzając życie na uwięzi, nie ma takiej możliwości. W efekcie mogą pojawić się m.in. problemy ze stawami, w  tym zwyrodnienia oraz obrzęki. Pojawiają się również problemy o podłoży psychicznym.

Na samym początku pupil robi się bardzo nieufny. I to nie tylko do obcych, ale również i do swojego opiekuna. Obserwuje się również agresję. Im dłużej zwierzę trzymane jest na uwięzi, tym szybciej w mózgu psa zachodzą zmiany, które niestety nie są odwracalne.

Zwierzę czuje się samotne, co w wielu przypadkach prowadzi zarówno do lęku, jak i depresji. Pies ogromnie cierpi.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu – czy istnieje taki przepis?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchu to marzenie każdej osoby, która kocha zwierzęta. Pies na łańcuchu ma ograniczoną wolność. Zbyt krótka długość uwięzi, ograniczona swoboda ruchów to cierpienie dla czworonoga.

W Polsce od 2012 do 2020 roku obowiązywały ograniczenia związane z uwięzieniem zwierzęcia. Długość łańcucha nie mogła być krótsza niż 3 metry, a pies mógł być uwięziony do 12 godzin na dobę.

A jak jest obecnie? Czy można trzymać psa na łańcuchu? W 2020 roku znowelizowano ustawę o ochronie praw zwierząt w ramach tzw. piątki dla zwierząt. Od tej pory długość łańcucha dla psa musi wynosić minimum 5 metrów.

Poprawka wniosła inne regulacje, których celem jest wymuszenie lepszego traktowania czworonogów, a także zapewnienie lepszej kontroli nad zwierzętami. Co więcej, w ustawie uwzględniono również doprecyzowanie obowiązków gmin oraz służb mundurowych.

Dzięki temu egzekwowanie zgłoszeń o zaniedbaniu psa ma być sprawniejsze. Uregulowano kwestię pokrycia kosztów opieki nad zwierzętami, które zostały odebrane w ramach interwencji oraz prowadzenia schronisk.

Zgodnie z ustawą nie istnieje całkowity zakaz uwięzi czworonogów w Polsce. Miejmy jednak nadzieję, że Polska weźmie przykład m.in. z Węgier i w najbliższym czasie trzymanie psa na łańcuchu stanie się całkowicie nielegalne.

Przeczytaj:  Potrzeby psiego juniora – o jakich warto pamiętać?

Pies na łańcuchu – gdzie zgłosić naruszenie przepisów?

Z roku na rok społeczeństwo jest coraz bardziej świadomie i bardziej przejmuje się losem zwierząt domowych. W efekcie jest coraz więcej zgłoszeń o zaniedbaniu psów i interwencji. Jeśli zauważysz psa na uwięzi, które odbiega od przepisów w ustawie o ochronie praw zwierząt, czworonóg jest w złej kondycji, nie bagatelizuj tego.

W pierwszej kolejności poobserwuj psa przez kilka dni. Upewnij się, że zła kondycja zwierzęcia jest wynikiem złych warunków, a nie np. choroby. W miarę możliwości sprawdź również:

  • czy pies ma stały dostęp do świeżej wody,
  • czy buda jest szczelna i chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
  • czy łańcuch nie jest krótszy niż 5 metrów,
  • czy pies ma możliwość swobodnego poruszania się.

Możesz powiadomić policję, powiatowego lekarza Weterynarii albo organizację społeczną, która działa na rzecz ochrony zwierząt. Jeżeli masz pewność, ze długość łańcucha dla psa jest za krótka, pies nie ma zapewnionych odpowiednich warunków, koniecznie to zgłoś.

Poprawka wniosła inne regulacje, których celem jest wymuszenie lepszego traktowania czworonogów, a także zapewnienie lepszej kontroli nad zwierzętami.

Co więcej, w ustawie uwzględniono również doprecyzowanie obowiązków gmin oraz służb mundurowych. Dzięki temu egzekwowanie zgłoszeń o zaniedbaniu psa ma być sprawniejsze.

Uregulowano kwestię pokrycia kosztów opieki nad zwierzętami, które zostały odebrane w ramach interwencji oraz prowadzenia schronisk. Możesz powiadomić policję, powiatowego lekarza Weterynarii albo organizację społeczną, która działa na rzecz ochrony zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.