Pies po narkozie – jak dbać i jak długo dochodzi do siebie

jak-opiekowac-sie-psem-po-narkozie

Jak dbać o psa po narkozie i jak długo będzie dochodził do siebie? Niestety niektóre operacje wiążą się z koniecznością poddania psa narkozie. U wielu opiekunów taki zabieg wzbudza więcej niepokoju niż sama operacja. Warto wiedzieć więc, że narkoza u psa jest stosunkowo bezpieczna, ale należy odpowiednio przygotować do niej swojego pupila. Jak zadbać o psa przed i po narkozie?

Czym jest narkoza?

Narkoza, znieczulenie ogólne, czy inaczej anestezja to stan wyłączenia 4 czynności ustroju:

  • zniesienie świadomości (sen lub hipnoza),
  • zniesienie odruchów,
  • zwiotczenie mięśni,
  • zniesienie bólu.

Do śródoperacyjnego zniesienia bólu anestezjolog może zastosować leki z grupy opioidów podawane dożylnie. Poza podawaniem anestetyków przeciwbólowych w weterynarii stosuje się też szereg znieczuleń miejscowych, na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe podawane przy zabiegach dotyczących kończyn tylnych.

Narkozy wymagają wszystkie zabiegi chirurgiczne, takie jak kastracja, wydobycie z przewodu pokarmowego ciała obcego, usunięcie zmiany nowotworowej czy korekta podniebienia.

Wskazaniem do narkozy mogą być także niektóre mniej inwazyjne zabiegi wymagające precyzji, w tym na przykład usuwanie kamienia nazębnego.

Jak przygotować psa do narkozy?

pies-po-narkozie

Przed poddaniem psa narkozie – poza niezbędnymi badaniami, które wykonuje lekarz weterynarii – opiekun pupila musi pamiętać o przygotowaniu zwierzęcia do zabiegu. Chodzi przede wszystkim o dopilnowanie bezwzględnej głodówki.

Leki anestetyczne powodują zwiotczenie mięśni przewodu pokarmowego. W związku z tym treść pokarmowa zalegająca w żołądku może ulewać się i trafić do dróg oddechowych. To prowadzi natomiast do upośledzenia funkcjonalności płuc i ciężkiego stanu zapalnego.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść orzechy? Sprawdź!

Jeśli zaś lek wywoła wymioty, może dojść do zachłyśnięcia.

Głodówka przed znieczuleniem ogólnym powinna trwać:

  • u dużych i średnich psów 12 godzin,
  • u psów małych 8 godzin.

Jak i czym usypia się psy?

Obecnie narkoza u psa ma najczęściej postać anestezji wziewnej. Polega ona na podłączeniu zwierzęcia do aparatu zaopatrującego układ oddechowy w gaz anestetyczny oraz tlen za pomocą rurki intubacyjnej.

Aparat monitoruje stężenie tlenu i dwutlenku węgla w organizmie, zapobiegając niedotlenieniu.

Gaz anestetyczny (z reguły izofluran) nie kumuluje się w organizmie psa, jak większość anestetyków podawanych dożylnie (narkoza dożylna). Taka narkoza u psa polega bowiem na napełnieniu i opróżnieniu płuc. Odłączenie czworonożnego pacjenta od aparatu pozwala zatem również na szybkie wybudzenie z narkozy.

Natomiast narkoza dożylna polega na wstrzyknięciu psu za pomocą zastrzyku środka znieczulającego i ten rodzaj narkozy stosuje się wyłącznie przy znieczuleniu ogólnym. Dożylne podanie narkozy ma bardzo szybkie działanie, bo zwierzak traci przytomność już po kilkunastu sekundach.

Jak dbać o psa po narkozie?

Chociaż narkoza wziewna u psa to względnie bezpieczna metoda znieczulania przed zabiegiem, to po wybudzeniu z niej opiekun psa nie powinien spieszyć się z odbieraniem swojego zwierzaka z lecznicy weterynaryjnej.

Każde znieczulenie niesie bowiem ryzyko powikłań, dlatego najlepiej jeśli pies tak długo jak to możliwe pozostanie pod okiem specjalisty.

Do czasu całkowitego wygaszenia efektów działania środków znieczulających pies nie powinien otrzymywać żadnego pożywienia ani wody. Nadal może bowiem dojść do zachłyśnięcia.

Najlepiej podać psu pierwszy posiłek następnego dnia po powrocie do domu.

Po operacji żadnych leków nie wolno podawać zwierzęciu na własną rękę – należy stosować się w tym zakresie do zaleceń lekarza weterynarii. Poza tym warto uważnie obserwować psa przez kolejne dni, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj:  Wzdęty brzuch u psa - jak pomóc pupilowi?

Ile trwa i jak wygląda wybudzanie psa z narkozy?

Jeśli zastanawiasz się, ile trwa wybudzanie z narkozy, to wiedz, że wybudzanie z narkozy to proces naturalny, który może trwać kilka godzin. W tym czasie dobrze, aby zwierzę pozostawało pod stałą opieką lekarza weterynarii.

Czasami w celu szybszego wybudzenia psa można podać mu środki, które znoszą działanie leku znieczulającego. Nie jest to jednak pozbawione ryzyka.

Leki tego typu podnoszą ciśnienie krwi i znoszą senność.

Nie sprawdzą się więc po każdym zabiegu, ponieważ zwiększają krwawienie z rany pooperacyjnej i obciążają serce. Niektóre leki do narkozy muszą przestać działać naturalnie, czyli zostać zmetabolizowane przez organizm psa.

Pies po narkozie – ile dochodzi do siebie

Każda operacja u psa jest poważną ingerencją w funkcjonowanie jego organizmu, dlatego nie można oczekiwać, że zwierzę nie odczuje jej skutków. Po wybudzeniu się z narkozy piesek może dochodzić do siebie nawet kilka dni. Wszystko zależy od tego:

  • czego dotyczył zabieg,
  • jak skomplikowany był zabieg i ile trwał,
  • w jakiej ogólnej kondycji był piesek.

Już sama narkoza u psa ma ogromny wpływ na stan organizmu zwierzaka, o czym warto pamiętać, opiekując się nim w domu. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa proces dochodzenia do siebie po takich zabiegach.

Narkoza u psa a skutki uboczne

Pies po narkozie może zachowywać się inaczej i może zmagać się z różnymi skutkami ubocznymi, jak często ma to miejsce po podaniu różnych leków. Działania niepożądane po narkozie utrzymują się zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Są to między innymi:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • chwiejny chód,
  • otumanienie.

Zachowanie psa po narkozie również może odbiegać od normy. Nie można dziwić się, jeśli zwierzę będzie ospałe lub nadmiernie pobudzone. Należy przygotować się także na ryzyko ewentualnego bezwiednego oddawania moczu czy wymioty.

Przeczytaj:  Tęczowy most - czym jest psie niebo?

Zdarza się również, że zwierzęta po powrocie z zabiegu siedzą w jednym miejscu i wpatrują się w jeden punkt. Zwykle wiąże się to z omamami wzrokowymi, które mogą wystąpić po podaniu leków opioidowych stosowanych do znieczulenia ogólnego.

Powikłania po narkozie u psa

Narkoza u psa wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych skutków ubocznych, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin od zabiegu. Należy wiedzieć jednak, że każde znieczulenie czworonoga niesie ze sobą pewne ryzyko.

Leki znieczulające wpływają niekorzystnie na:

  • układ sercowo-naczyniowy,
  • układ oddechowy,
  • narządy biorące udział w metabolizmie tychże leków.

W celu zminimalizowania ryzyka anestezji psów, przed podaniem narkozy każdego pacjenta poddaje się badaniom. Dopiero po wykonaniu przynajmniej podstawowych badań krwi, a niekiedy także badania kardiologicznego, można podać psu odpowiedni środek, a jeszcze przed nim leki uspokajające.

Czy może zdarzyć się, że pies nie przeżył narkozy? Jeśli pies zdechł po narkozie (mimo zaleceń weterynarza), prawdopodobnie jego organizm był zbyt schorowany, aby poradzić sobie z metabolizowaniem leków anestetycznych. Częściej zdarza się to w przypadku zwierząt starych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.