Pies skomli i piszczy – dlaczego tak robi? Wszystkie możliwe przyczyny

pies lezy w poscieli

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies chodzi po domu i piszczy? Przyczyn może być kilka. Pamiętaj jednak, że skomlenie psa nie bierze się znikąd. W związku z tym warto poznać powody, czemu pies piszczy.

Dlaczego pies piszczy? Możliwe przyczyny

Skomlenie psa to nic innego jak forma komunikacji z opiekunem. Czworonogi nie mówią, a wszelkie emocje, prośby o pomoc np. sięgnięcia psiej zabawki DIY spod łóżka czy nalanie wody do miski, wyrażają za pomocą gestów oraz dźwięków.

Natomiast młody pies piszczy, aby poinformować swoją mamę, że coś jest nie tak. Czemu pies piszczy? Oto kilka powodów skomlenia:

  • ból – pies piszczy z bólu oraz odczuwanego dyskomfortu, który powoduje choroba albo uraz np. złamana łapka, ból brzucha. Jeżeli zauważysz, że pies piszczy przy podnoszeniu, schodzeniu np. ze schodów lub łóżka, a nawet i podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii,
  • stres – skomlenie psa może być również wynikiem odczuwania ogromnego stresy oraz niepokoju np. przy lęku separacyjnym,
  • ekscytacja – jeśli pies chodzi po domu i piszczy, jak np. wróciłeś do domu z pracy, to świadczy to o jego zadowoleniu i ekscytacji. To naturalne i nie ma powodu do obaw,
  • komunikacja – zastanawiasz się czemu pies piszczy, gdy spotyka innego czworonoga? Albo wtedy, gdy przychodzi do Ciebie z zabawką w buzi? To forma komunikacji,
  • potrzeba fizjologiczna – jeśli pies piszczy i stoi pod drzwiami, to znaczy, że chce wyjść na dwór, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Wtedy ubierz się i wyprowadź psa. Możesz go również pochwalić, że dał znać o chęci wyjścia na dwór.
Przeczytaj:  Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Jeżeli nie zauważyłeś żadnych symptomów, które mogłyby świadczyć o chorobie lub urazie i uważasz, że pies piszczy bez powodu, udaj się do kliniki weterynaryjnej. Weterynarz przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada pupila oraz zleci badania, aby znaleźć przyczynę. Może mieć podłoże behawioralne.

Pies piszczy z bólu – jak rozpoznać problem?

Psy komunikują ból na kilka sposobów. Jednym z nich jest nadmierne lizanie, które je uspokaja. Najczęściej liżą łapy w okolicach nadgarstka, ale również i inne miejsca. Jeżeli boli ich łapka, mogą dodatkowo kuleć.

W przypadku problemów żołądkowo-jelitowych zaobserwujesz dodatkowo apatię, senność, a także niechęć do jedzenia. Zdarza się, że pies piszczy z bólu.

Zwykle ma to miejsce, gdy ból jest naprawdę ogromny lub w przypadku silnego i nagłego bólu np. przy dotknięciu chorej łapki czy ucha. Jeżeli pies ciągle piszczy i inne symptomy wskazują na uraz bądź chorobę, zabierz psa do kliniki weterynaryjnej.

Weterynarz zbada czworonoga, postawi diagnozę i wdroży leczenie. Z pewnością przepisze leki, które zmniejszą ból. Pamiętaj, ze nawet gdy pies piszczy i widać, że odczuwa ogromny dyskomfort, nie można mu samodzielnie podać żadnych lekarstw.

Ludzkie leki nie są dla psów! Podając je pupilowi, możesz wyrządzić mu jeszcze większą krzywdę. Lekarstwa przepisuje tylko i wyłącznie weterynarz.

Pies piszczy przy podnoszeniu – co zrobić?

Niezależnie od tego, czemu pies piszczy, należy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Zwłaszcza gdy pies ciągle piszczy i towarzyszą inne symptomy np. kulawizna, wymioty czy biegunka.

Bacznie obserwuj pupila, aby podać jak najwięcej informacji weterynarzowi. Może zdarzyć się, że pies piszczy przy podnoszeniu. Najczęściej przyczyną jest uraz łapki. Zwierzę mogło sobie coś zrobić np. na spacerze.

Obejrzyj wtedy łapki, sprawdź je dokładnie czy nie ma np. szkła, a także czy nie występuje krwawienie. Interwencja weterynarza jest konieczna, aby mógł zbadać czworonoga i wykluczyć poważne schorzenia  kręgosłupa i inne choroby, które objawiają się bolesnością przy podnoszeniu m.in. zapalenie przewlekłe trzustki, stany zapalne żołądka i wątroby.

Przeczytaj:  Gdzie zgłosić zaniedbanego psa? Sprawdź jak zgłosić zaniedbanie psa!

Dlaczego pies piszczy w nocy?

Zdarza się, że pies piszczy w nocy nie z bólu czy stresu, ale po prostu coś mu się śni. Możesz zaobserwować, że pupil próbuje biegać, bo np. śni mu się spacer na łące, merda ogonem, a nawet i szczeka. Jeśli skomlenie ustępuje, gdy pupil się obudzi, to nie ma się czym martwić.

Popiskiwanie podczas snu to naturalne zjawisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.