Pies trzepie uszami lub głową. Sprawdź dlaczego!

pies trzepie glowa

Pies wnosi do każdego domu mnóstwo radości. Niestety jego obecność wiąże się również z obowiązkami, a także problemami. Zwierzęta, tak jak i ludzie chorują. Wszelkie dolegliwości objawiają się różnymi znakami. Dlatego należy dokładnie obserwować pupila i reagować, gdy coś Cię zaniepokoi. Jednym z takich symptomów jest trzepanie uszami. Dlaczego pies trzepie głową i drapie ucho?

Pies trzepie uszami – główne przyczyny

Pies trzepie uszami z wielu powodów. Do głównych zalicza się:

Wrażliwą powierzchnię ucha

Powierzchnia ucha psa jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie bodźcie, a nawet i dotyk. W związku z tym zdarza się, że drapanie ucha jest odruchem bezwarunkowym i zwierzę robi to czysto mechanicznie. Możesz to zaobserwować w prosty sposób.

Za pomocą opuszków palców delikatnie dotknie wnętrze ucha. Zobaczysz, że pies od razu to poczuje i ruszy uszami. W związku  tym może zdążyć się, że coś go zaswędziało np. pyłek, kropelka wody albo owad. Jeżeli pies trzepie ucho i drapie je tylko przez chwilę, nie ma powodu do zmartwień.

Po wyjściu z kąpieli

Psy po wyjściu z kąpieli czy zbiornika wodnego trzepią uszami, jak i całym ciałem. W ten sposób pozbywają się nadmiaru wody. W tej sytuacji również nie musisz się niepokoić.

Jeśli jednak drapie się on zbyt długo, warto skonsultować się z weterynarzem. Może zdarzyć się, że woda utknęła w kanale słuchowym i poprzez trzepanie i drapanie, zwierzę chce ją usunąć. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeśli się jej nie pozbędziesz, to może rozwinąć się zapalenie.

Pies drapie ucho – jaki może być powód?

Niestety są sytuacje, w których trzepanie uszami świadczy o poważnych dolegliwościach. Pies trzepie uszami najczęściej z powodu zapalenia ucha. To stan, który wywołuje u czworonoga duży ból, a tym samym dyskomfort.

Przeczytaj:  Rodowód FCI - co to jest i jak go uzyskać?

Warto dodać, że istnieją rasy, które są predysponowane do choroby. To te psu, które mają oklapnięte małżowiny uszne m.in. spaniele, mastify tybetańskie, maltańczyki czy beagle.

Zapalenie ucha objawia się m.in.:

  • notorycznym drapaniem uszu,
  • nienaturalnym przechyleniem głowy w jednym kierunku,
  • brzydkim zapachem z ucha,
  • zaczerwienieniem w okolicy małżowiny usznej.

Ponadto pies trzepie głową. Jeżeli zauważysz któryś z wyżej wymienionych symptomów, nie zwlekaj i udaj się do kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarz dokładnie zbada czworonoga, zleci wykonanie konieczny badań, które pomogą ustalić przyczynę zapalenia, ponieważ może powstać ono na tle bakteryjnym, drożdżakowym albo pasożytniczym.

Na ich podstawie postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Warto mieć na uwadze, że nieleczona dolegliwość w wielu przypadkach prowadzi co zmian w małżowinie usznej.

W skrajnych przypadkach zwierzę może stracić słuch.  Leczenie polega zazwyczaj na regularnym stosowaniu kropli oraz płukaniu uszu. W niektórych przypadkach najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne.

Najważniejsze, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. Jeśli pies dostaje leki, podawaj je systematycznie i dopilnuj, aby pupil je połknął. Pamiętaj również o tym, że niezwykle istotne jest zapobieganie infekcjom poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Zadbaj oto, aby regularnie czyścic uszy czworonożnego przyjaciela. W ten sposób unikniesz problemów, a także zastanawiania się czemu pies trzepie głową i drapie uszy.

Pies trzepie głową – co to może oznaczać?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się, że mówiąc do psa, pupil zaczął przekręcać głową. Tak samo w przypadku różnych odgłosów np. wyjącego psa w telewizji. To oczywiście normalne zjawisko i powód do śmiechu. Jednak, kiedy głowa czworonoga jest przekrzywiona na jedną stronę lub pies trzepie głową, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.

Trzepanie głową może świadczyć nie tylko o wspomnianym już zapaleniu ucha, ale również innych problemach zdrowotnych. Może wskazywać na świąd na terenie głowy, który wywołuje świerzbowiec uszny albo skórny.

Przeczytaj:  Jak długo goi się rana po kastracji psa?

Jeżeli lekarz weterynarii będzie podejrzewał świerzb, wykona zeskrobiny skóry i obejrzy pod mikroskopem, aby znaleźć winowajcę. Świerzbowiec  uszny to pajęczak z grupy pasożytniczych roztoczy. Jego aktywność prowadzi do stanów zapalnych okolic uszu.

Pasożyt nie przenika przez skórę czworonoga, a żyje na jego powierzchni i żywi się naskórkiem, a także resztkami wydzielin. Jego bytowanie powoduje u psiaka silny świąd, co z kolei przyczynia się do uporczywego drapania, ocierania się o ostre przedmioty oraz potrząsania głową.

Warto dodać, że otodektoza to zaraźliwa choroba. Wystarczy kontakt z chorym zwierzęceniem, a nawet i przedmiotami, z których zarażony pupil korzysta, aby się zarazić. Do głównych objawów świerzbowca usznego zalicza się:

  • bezwonna, sucha i ciemna wydzielina z uszu,
  • potrząsanie głową,
  • drapanie uszu.

W przypadku, gdy pies drapie uszy zbyt mocno, może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego albo grzybicznego. W taki sytuacji poczujesz, że wydzielina z uszu brzydko pachnie.

Bezzwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Świerzbowiec, tak samo, jak i zapalenie ucha wymaga interwencji lekarza weterynarii oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.