Pies ugryziony przez osę, czyli wstrząs anafilaktyczny u psa

pies ugryziony przez ose

Wiosna i lato sprzyjają długim spacerom oraz zabawie na łące. Przeszkodę stanowią jedynie owady, które latają zarówno wokół naszej głowy, jak i futrzanego przyjaciela. Osy mogą ukąsić nie tylko ludzi, ale również czworonogi. Pies, tak jak i człowiek, może być uczulony na jad owadów. Co robić, gdy osa ugryzła psa?

Co się stanie, jak psa ugryzie osa?

Czworonogi, które spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu m.in. na łące, w lesie, ogrodzie przy domku, a także i na balkonie, są narażone na ukąszenia owadów. Pszczoły, szerszenie i osy tak naprawdę mogą zaatakować w każdym miejscu.

Tym bardziej że psy lubią wtykać nos tam, gdzie nie trzeba oraz kłapać na widok latającego insekta, próbując go złapać i zjeść. Niestety psiaki nie zdają sobie sprawy, że insekty mogą wyrządzić im ogromną krzywdę. Co prawda, jeśli psa użądliła osa, a zwierzę nie jest uczulone na jad, nie powinno się nic stać.

Wystarczy samemu wyjąć żądło i obserwować czworonoga. Jeśli się boisz lub nie masz w domu odpowiednich narzędzi (pęsety), udaj się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.

Problem pojawia się wtedy, gdy psa ugryzła osa, a jest on uczulony na jej jad. W efekcie może wystąpić uczulenie, wstrząs anafilaktyczny, co z kolei stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia zwierzaka. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu osy u psa

Jad os, pszczół i szerszeni jest tak silny, że w przypadku uczulenia, użądlenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. To bardzo silna reakcja alergiczna organizmu, która zagraża zdrowiu i życia pupila. Przy wstrząsie dochodzi do szybkiego i silnego rozkurczenia naczyń, których efektem jest opuchlizna.

Przeczytaj:  Rodowód psa - czym jest, jak go wyrobić i ile kosztuje?

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której osa ugryzła psa w okolicach pyska lub, gdy owad dostanie się do środka i użądli w język. Opuchlizna bardzo szybko postępuje, przez co sprawia problem z oddychaniem i może doprowadzić nawet do uduszenia psa!

Ponadto wstrząs anafilaktyczny objawia się:

  • przyśpieszonym oddechem,
  • drgawkami, letargiem,
  • omdleniem,
  • zaciśniętymi szczękami,
  • bladością błon śluzowych.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów i jesteś przekonany, że Twojego psa ugryzła osa, niezwłocznie zabierz do lekarza weterynarii. W tym przypadku liczy się każda minuta! Weterynarz poda psiakowi leki przeciwwstrząsowe.

Co zrobić jak psa ugryzie osa?

Pies po ugryzieniu przez osę, pszczołę poczuje silny ból. Jeśli jest uczulony na jad owada, ból prawdopodobnie będzie narastał. Użądlenie poznasz po tym, że:

  • w miejscu ukąszenia pojawi się zaczerwienienie oraz opuchlizna,
  • pies będzie ujadał z bólu, a w efekcie kręcił się,
  • zwierzę wylizuje lub wygryza miejsce, w którym osa ugryzła psa.

Pamiętaj jednak, że objawy są indywidualne dla każdego czworonoga. Warto jeszcze dodać, że osa nie zostawia żądła, a więc może ukąsić kilkakrotnie. Natomiast pszczoła żądli raz i zostawia żądło, które musisz usunąć.

Jeśli podejrzewasz, że psa mogła ugryźć pszczoła, a ten zachowuje się normalnie, dokładnie go sprawdź. Być może samo użądlenie nie sprawiło mu bólu, ale musisz sprawdzić, czy nie ma żądła. Co zrobić jak psa ugryzie osa, pszczoła, lub szerszeń?

  1. Dokładnie obejrzyj miejsce, w którym psa użądliła osa lub inny owad.
  2. W przypadku ukąszenia przez pszczołę wyciągnij żądło za pomocą pęsety.
  3. Zdezynfekuj ranę i przyłóż okład chłodzący, najlepiej z roztworem sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać do szklanki wody jedną łyżkę sody.
  4. Jeśli stan się nie pogarsza, postaraj się uspokoić psa.

Możesz również podać pupilowi witaminę C oraz wapno. Pilnuj również, aby zwierzak nie wylizywał ani nie wygryzał miejsca, w którym użądlił go owad. Niezwykle ważna jest również profilaktyka.

Przeczytaj:  Dlaczego mój pies śmierdzi? Kompleksowy poradnik

Co prawda, nikt nie da Ci gwarancji, że uchronisz pupila przed użądleniem. Mimo to warto próbować minimalizować ryzyko ukąszenia, m.in. trzymając czworonoga na spacerze blisko siebie. Warto go obserwować, gdy biega na działce lub w lesie.

A jeśli zaczną go atakować owady, szybko reaguj i odciągnij pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.