Pies ugryzł dziecko – co teraz zrobić?

gryzacy pies

Wychowywanie dziecka z psem niesie za sobą wiele korzyści. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, pochopne zaufanie oraz bezmyślność, aby doszło do tragedii i pies ugryzł dziecko. Co zrobić w takiej sytuacji? I gdzie leży wina?

Dziecko pogryzione przez psa to częsty przypadek

Dziecko pogryzione przez psa to nieczęsty, ale też nierzadki przypadek, o którym zapewne słyszałeś nie raz w telewizji, radiu, od znajomych czy przeczytałeś w gazie. W większości przypadków są to psy, które są związane z rodziną od lat. Co w takim razie spowodowało, że czworonożny przyjaciel zaatakował?

Według specjalistów, którzy pracują z psami, w wielu przypadkach psia agresja to wynik nieodpowiedniego wychowania, braku wyobraźni i bezmyślności ich opiekunów. Zwierzęta, zanim zaatakują, wysyłają sygnały ostrzegawcze, np. warczą, szczerzą zęby i się jeżą.

Pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować! W ten sposób informuje, że jest mu źle. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to może złapać delikatnie zębami lub ugryźć. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy, że swoim zachowaniem mogą wyrządzić czworonożnemu przyjacielowi krzywdę.

Bicie psa, łapanie go za ogon, ciągnięcie za sierść czy wąsy to dla nich forma zabawy. Dla psa nie. Warcząc, chwytając zębami, a ostatecznie gryząc, broni się. To naturalna reakcja. Odbiera działanie malucha jako zagrożenie.

Dlatego decydując się na psa przy posiadaniu dziecka, ciąży na Tobie ogromna odpowiedzialność. Posiadanie zwierzęcia przy malutkim dziecku to nie lada wyzwanie. Musisz cały czas mieć zarówno swoją pociechę, jak i czworonoga.

Zresztą podstawowa zasada głosi, że nigdy nie zostawia się dziecka sam na sam ze zwierzęciem. Nawet gdy Twój pies jest spokojny i łagodny. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje, gdy dziecko nieumyślnie zrobi mu krzywdę.

Przeczytaj:  Dlaczego szczeniak gryzie smycz? 3 sposoby na oduczenie psa gryzienia smyczy

Jak uniknąć pogryzienia dziecka przez psa?

Aby uniknąć sytuacji, w której pies ugryzł dziecko, warto stosować się do kilku zasad:

  1. Nigdy nie zostawiaj dziecka sam na sam z psem.
  2. Zaspokajaj socjalne potrzeby psa. Jeśli najpierw pojawił się pies, a dopiero później dziecko, to nadal spędzaj czas z czworonogiem. Pies nie może czuć się odseparowany, zepchnięty na drugi plan, bo to sprawi, że poczuje się źle, a w efekcie może zaatakować.
  3. Nie ograniczaj psu kontaktu z dzieckiem. To największy błąd! Zwierzę należy od samego początku przyzwyczajać do maluszka. Staraj się, aby towarzyszył Ci i maluszkowi od pierwszych dni. Niech zaakceptuje nowego członka rodziny. Oczywiście cały czas obserwuj zwierzę i dziecko.
  4. Skorzystaj z pomocy behawiorysty. Jeśli pupil ma problem z zaakceptowaniem dziecka, umów się na spotkanie z behawiorystą, aby znalazł powód psiej agresji i niepokoju.

Pies ugryzł dziecko – co robić?

Jeśli zdarzyło się, że Twój pies ugryzł dziecko, to przede wszystkim udziel maluchowi pierwszej pomocy, zabierz go do lekarza. Gdy już z nim wszystko będzie dobrze, nie oddawaj od razu pupila do schroniska.

Najpierw znajdź powód, który doprowadził do aktu agresji. Może okazać się, że dziecko zrobiło coś, co wystraszyło czworonoga i zwyczajnie się bronił. W razie problemów warto zgłosić się również do psiego behawiorysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.