Pies ze schroniska – jak wychować psa ze schroniska

pies do adopcji

Adopcja psa powinna być odpowiedzialną i pewną decyzją. Pies ze schroniska ma za sobą nie miłe, wręcz traumatyczne przeżycia. Wymaga nieco innego traktowania niż w przypadku czworonogów, które kupuje się od hodowców. Jak wychować psa ze schroniska?

Pies ze schroniska to niełatwy wybór

Od kilku lat obserwuje się popularność adopcji psów. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ liczba bezpańskich psów jest duża, a same schroniska są nimi przepełnione. Ponadto, zaadoptowanie psa spośród wszystkich dostępnych, wcale nie ułatwia decyzji.

Każdy czworonóg różni się od siebie zarówno wiekiem, wzrostem, jak i charakterem. Pies w schronisku zazwyczaj jest nieco starszy, choć szczeniaki zdarzają się coraz częściej. Jeśli zdecydujesz się przygarnąć szczenię, to wychowujesz go praktycznie tak, jakbyś kupił psa z hodowli – od samego początku. W przypadku pupili w średnim czy dorosłym wieku sprawa się komplikuje. Wiele zwierząt spędza w przytułku kilka miesięcy, a nawet i lat.

Ile kosztuje pies ze schroniska?

Decydując się na adopcję psa, musisz wybrać odpowiednie schronisko. Nie każda placówka umożliwia adoptowania zwierzaka od razu. Wiele z nich przeprowadza wywiady z przyszłymi właścicielami, daje do wypełnienia specjalny kwestionariusz. Na jego podstawie pracownicy przytułku zorientują się, jaka jest twoja sytuacja rodzinna oraz określą, który piesek odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Może zdarzyć się również, że schronisko wyda decyzję odmowną, stwierdzając, że nie jesteś w stanie zapewnić odpowiednich warunków pupilowi.  Pod uwagę bierze się m.in. miejsce zamieszkania, członków rodziny, liczbę godzin, w których pies będzie musiał zostać sam w domu. Nie bez znaczenia są również warunki finansowe. A ile kosztuje pies ze schroniska? Niektóre placówki pobierają stałą opłatę, która zazwyczaj nie przekracza 100 zł. W wielu opłata jest dobrowolna. Można zapłacić nie tylko pieniędzmi, ale kupić np. karmę.

Przeczytaj:  Czkawka u psa - niebezpieczeństwo czy nic groźnego?

Porady o adopcji psa ze schroniska – na co zwrócić uwagę?

Adopcja psa to poważny krok w Twoim życiu, a jednocześnie jedna z najpiękniejszych przygód, jaka Cię czeka. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest określenie czy chcesz szczeniaka, czy dorosłego psa. Zastanów się nad tym, ponieważ proces adaptacji  szczeniąt wygląda inaczej niż u psów dorosłych.

Pod uwagę weź także wielkość psa. Pracownicy schroniska nie zawsze będą w stanie podać Ci dokładny rozmiar psa, ale na pewno oszacują jego wielkość. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, ale kieruj się rozmiarem mieszkania. Psy dużych raz nie będą miały zapewnionego komfortu w kawalerce. Potrzeba im zdecydowanie więcej miejsca.

Wychowanie psa ze schroniska

Przystosowanie psa ze schroniska do nowych warunków, nowego miejsca i opiekuna to nie lada wyzwanie. Bardzo często jest to niezwykle długi i wymagający proces, który wymaga systematyczności, cierpliwości i wielu poświęceń ze strony właściciela. Lękliwy pies ze schroniska to naturalne zjawisko.

Zwierzę spędza wiele czasu za kratami. Do tego nie wiadomo, jak traktował go poprzedni właściciel. Zdarza się, że psy były wcześniej źle traktowane m.in. bite. Pupilowi ciężko zaufać człowiekowi, dlatego się go boi. Trzeba obchodzić z nim się bardzo delikatnie.

Jak postępować z psem ze schroniska?

Przez pierwsze dni pies ze schroniska będzie lękliwy. Nic dziwnego. Ma za sobą przykre doświadczenie oraz pobyt w zamkniętej placówce. Jak z nim postępować? Przede wszystkim:

1. Nie lituj się nad nim

Niezależnie od tego, co przeżył, przestań lamentować. Zwierzę już od teraz nie jest nieszczęśliwe. W końcu znalazło dom i cudownego opiekunka. Od tego pory zaczyna on nowe życie.

2. Pozwól mu poznać otoczenie

Pies ze schroniska może być na początku lękliwy. Niech ma swobodę w zwiedzaniu domu. Pozwól mu obwąchać wszystkie kąty. Może zdążyć się, że zwierzę nie będzie chętne, aby do Ciebie podejść, schowa się np. pod meblami. To naturalne zjawisko. Lękliwy pies ze schroniska szuka w ten sposób bezpiecznej przystani. Minie trochę czasu zanim Ci zaufa.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik dla właściciela

3. Nie zmuszaj go do zabawy z Tobą i innymi domownikami

Pies ze schroniska jest nieufny. Daj mu czas. W końcu sam podejdzie, aby się z Tobą pobawić.

4. Przygotuj posłanie dla psa

Niech to będzie cichy i spokojny kąt w domu. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać pupila, by w nim siedział i spał. Daj mu chwile na zadomowienie się.

5. Zapewnij mu stały dostęp do wody i karmy

Jak wychować psa ze schroniska? Najważniejsze porady

Adopcja psa ze schroniska to bardzo odpowiedzialna decyzja. Zanim się zdecydujesz przygarnąć zwierzę, musisz się dokładnie zastanowić, czy to na pewno dobry wybór. Przed wyborem psa koniecznie porozmawiaj z pracownikami schroniska. Zapytaj oto, jak duży będzie pies, jak zachowuje się w stosunku do ludzi, innych zwierząt. Jeśli masz w domu dzieci, koniecznie weź to pod uwagę.

Nie każdy pies ze schroniska będzie tolerował dzieci. Warto zapytać o przeszłość zwierzaka. Nie zawsze jest jednak ona znana. A jak wychować psa ze schroniska? Proces zaczynasz od samego początku. Inaczej postępuje się ze szczeniakiem, inaczej z dorosłym psem. Niezależnie jednak od wieku, istnieje kilka wspólnych zasad. Przede wszystkim:

1. Ustal obowiązujące zasady

Reguły należy wprowadzić już od pierwszego dnia adopcji. Postępuj łagodnie, ale jednocześnie konsekwencje i stanowczo. Za każde pożądane zachowanie, nagradzaj pupila smakołykiem. Dzięki temu szybciej nauczy się, co mu wolno, a czego nie. Ty ustalasz zasady, czas na zabawę, czas, w którym zwierzę musi zostać samo w domu. Jeśli nie chcesz, aby pies wchodził na łóżko, ucz go tego od samego początku.

2. Nagradzaj psa za każde pożądane zachowanie

Za każdym razem, gdy pies zastosuje się do Twoich zasad, daj mu nagrodę w postaci psiego smakołyka, głaskania. Rób to, gdy podejdzie do ciebie.

Lękliwy pies ze schroniska – co zrobić?

Pies w schronisku to zazwyczaj pies, który został skrzywdzony przez ludzi. Nic dziwnego, ze się boi i ma problem z zaufaniem. Lękliwy pies ze schroniska to naturalne zjawisko. W pierwszych dniach pies ze schroniska nie chce jeść, jest niechętny do zabawy i bardzo nieufny. Proces adaptacji pupila przeciąga się w czasie. Niektóre zwierzęta potrafią na nowo zaufać człowiekowi po kilku dniach. Inne potrzebują o wiele więcej czasu, nawet kilka miesięcy. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Przeczytaj:  Charakter, cechy i psychika psa

Pies ze schroniska nie chce jeść – co w tej sytuacji?

W wielu przypadkach pies ze schroniska nie chce jeść. Zdarza to się na samym początku, w pierwszych dniach w nowym domu.  Taka sytuacja występuje m.in. w wyniku:

  • Nagłej zmiany diety – zapytaj się opiekunów schroniska, jaką karmę dostawało zwierzę,
  • Zmiany pory karmienia – – pies w schronisku karmiony jest o danej porze. Powoli wprowadzaj posiłki o określonym czasie,
  • Braku swobody,
  • Stresu – pies ze schroniska może nie jeść w wyniku stresu. To normalne zjawisko, o ile nie trwa zbyt długo.

Pies ze schroniska sika w domu – co zrobić?

Niektóre psy ze schroniska potrafią zachować czystość od samego początku. Inne wymagają nauki, zwłaszcza jeśli są to szczenięta. Jeżeli pies ze schroniska sika w domu, należy nauczyć go czystości. Pamiętaj, że do długi i żmudny proces, który wymaga od Ciebie bycia konsekwentnym i cierpliwym. Jeden pupil od razu załapie, inny będzie potrzebował czasu,

Pies ze schroniska – czy może zostać sam w domu?

Pamiętaj, że gdy pies zostaje sam w domu, odczuwa lęk. Jeśli pracujesz i pupil będzie musiał być sam te kilka godzin, naucz go od tego już od pierwszych dni po adopcji. Systematycznie zostawiaj zwierzę same, aby się przyzwyczaiło. Zacznij od wychodzenia do drugiego pokoju, zostawiając go w innym pomieszczeniu. Następnie wyjdź z domu na kilka minut, regularnie zwiększając czas przebywania poza domem. Jeśli pies nic nie zniszczy, nagradzaj go za dobre zachowanie ulubionym smakołykiem oraz głaskaniem.

Pies ze schroniska nie szczeka – co to może oznaczać?

Może zdarzyć się, że pies ze schroniska nie będzie szczekał. Nie musisz się tym martwić. Niektóre czworonogi mają po prostu taki temperament. Są również rasy, które rzadziej wydają głos niż inne. Co więcej, opuszczając schronisko, zwierzę jest skołowane, odczuwa strach, który może przejawić się nie tylko szczeniakiem i agresją, ale właśnie spokojem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.