Węch oraz smak to jedne z najważniejszych narządów psów, które służą do poznania otaczającego świata. Niestety zdarza się, ze czworonogów przypadkiem zje coś, co zagraża jego zdrowiu, a nawet i życiu np. trutkę na szczury. Co zrobić, gdy pies zjadł trutkę na myszy? Jakie są objawy zatrucia u psa? Dziś odpowiadamy na te pytania.
Trutka na szczury a pies
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że psy są z natury ciekawskie. Za pomocą swoich czułych zmysłów, eksplorują świat. Największa radość sprawia im wąchanie i jedzenie przedmiotów, z którymi nie miały do czynienia. Niestety wystarczy zjedzenie odrobiny zakazanych produktów, aby doszło do tragedii.
Takim produktem jest trutka na szczury. To najsilniejsza trucizna dla psa, która zagraża zdrowiu pupila.
Trutki hamują aktywność witaminy K, która odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Wywołują one krwotoki wewnętrzne. Otruty pies bardzo cierpi. Co więcej, nawet niewielka ilość może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga.
Objawy zatrucia psa trutką na szczury pojawiają się w ciągu pierwszych 3 dni. Czas jest wydłużony po to, aby szczury nie zorientowały się, co jedzą. W tym czasie dochodzi do wspomnianych krwotoków oraz osłabienia.
Brak ekspresowej reakcji w przypadku zatrucia u psa, niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje. Dlatego tak bardzo ważne jest nadzorowanie czworonoga. Jeśli masz w domu trutkę na szczury, to nie wpuszczaj pupila do pomieszczenia, w którym znajduje się trucizna.
Mieszkasz w bloku i masz piwnicę? Zanim zejdziesz do niej ze zwierzakiem, upewnij się, że nie ma trutki. Nie ryzykuj zatrucia u psa. Dlaczego trutki na szczury są tak trujące?
Pies zjadł trutkę na szczury – co robić?
Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby pies zjadł trutkę na myszy. Może zdarzyć się również, że ktoś specjalnie rozsypał substancję na trawniku lub chodniku. Co więcej, do zatrucia u psa może dojść wtedy, gdy pupil zje zatrutą mysz lub szczura. To tzw. zatrucie wtórne.
Niezależnie od przyczyny, otruty pies musi znaleźć się jak najszybciej pod opieką lekarza weterynarii. Jeśli podejrzewasz, ze pies zjadł trutkę na szczury, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętam, że tutaj liczy się czas. Im szybciej, tym lepiej.
Jeżeli nie minęły 2 godziny od spożycia trucizny, lekarz poda pupilowi wodę utlenioną, aby sprowokować wymioty u psa. Wymioty odwadniają organizm, dlatego pupil będzie dodatkowo podłączony do kroplówki.
Lekarz weterynarii zapewne poda dodatkowo węgiel aktywowany, który wchłania truciznę i jednocześnie zmniejsza ilość toksyn, które są uwalniane do krwioobiegu. W sytuacji, gdy nie masz możliwości udać się do kliniki weterynaryjnej przed upływem dwóch godzin od spożycia trucizny, zadzwoń do gabinetu i skonsultuj się z weterynarzem.
Podpowie Ci jak samemu sprowokować wymioty. Wystarczy do tego woda utleniona, najlepiej, aby rozcieńczyć ją z wodą. Można również wymieszać wodę z solą. Jeśli zwierzę nie zacznie wymiotować w ciągu 10-15 minut, niezwłocznie pojedź do kliniki weterynaryjnej. Pamiętaj również o tym, aby nie prowokować wymiotów samodzielnie.
Najpierw musisz skonsultować się z lekarzem weterynarii. To on musi zadecydować o takiej formie leczenia, ponieważ może okazać się, że wywołanie wymiotów spowoduje większe szkody.
Takim przeciwskazaniem jest, chociażby spożycie substancji żrącej. Zwracająca treść może wtedy spowodować poparzenie tkanek przełyku oraz gardła. W takiej sytuacji lekarz weterynarz zrobi płukanie żołądka.
Warto jednak wiedzieć, że zarówno prowokowanie wymiotów, jak i płukanie żołądka ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy od spożycia trującej substancji nie minęło więcej niż dwie godziny.
Jeżeli najsilniejsza trucizna dla psa została spożyta dużo wcześniej, lekarz nie wywołuje wymiotów, a przeprowadza badanie krwi. Jednym z najważniejszych parametrów jest krzepnięcie krwi.
Otruty pies musi zostać poddany leczeniu. Natomiast sama forma leczenia dostosowana jest do rodzaju trucizny. W przypadku spożycia antykoagulantu czworonogowi podaje się witaminę K od trzech do czterech tygodni.
Natomiast spożycie brometaliny, cholekalcyferolemu czy fosforu cynku leczy się tylko i wyłącznie wywoływaniem wymiotów, które mają na celu zapobiec niebezpiecznym skutkom toksyn. Niestety nie ma żadnego antidotum na te substancje.
Pies zjadł trutkę na szczury – jakie są objawy?
Objawy zatrucia trutką na szczury u psa pojawiają się dopiero wtedy, gdy substancja trująca wchłonie się z przewodu pokarmowego. Czas zależy od rodzaju spożytej trucizny. W większości pierwsze symptomy można zaobserwować dopiero po 2-3 dniach.
Główne objawy zatrucia u psa to:
- krew w stolcu i moczu,
- krwawienia z nosa, dziąseł, a także odbytu,
- zielone lub niebieskie stolce,
- wymioty,
- biegunka lub zaparcia,
- utrata apetytu,
- osłabienie, niepokój,
- osłabienie,
- wylewy podskórne
- spowolnienie akcji serca, co zagraża zdrowiu i żuciu czworonoga.
Jeżeli zobaczysz, ze psu leci krew z nosa, od razu skontaktuj się z lekarzem. To często jeden z pierwszych symptomów, które wskazują na zatrucie u psa trutką. Pamiętaj również o tym, że najsilniejsza trucizna dla psa może zaatakować nerki.
Wtedy zaobserwujesz zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. Dlatego reaguj od razu, jak tylko zobaczysz wszelkie nieprawidłowości. W takiej sytuacji najważniejsza jest błyskawiczna reakcja. Im szybciej podejmie się leczenie, tym większa szansa na zdrowie pupila.
Objawy zatrucia psa trutką na szczury a rodzaj trutki
Objawy zatrucia trutką na szczury u psa zależą od tego, jaki rodzaj trucizny pupil zjadł. Wyróżnia się:
- Brodifakum, bromadiolon, chlorofacinon, difacynon lub warfaryna – to najczęściej spożywane substancje trujące przez czworonogi. Zakłócają one mechanizm krzepnięcia krwi, powodując wewnętrzne krwawienie, które może doprowadzić do śmierci czworonoga. Objawy zatrucia u psa pojawiają się dopiero 2 dni po spożyciu. Są to m.in. krwawienia z nosa, uszu oraz oczu, krew w moczu i kale, osłabienie, utrata apetytu, letarg.
- Bromethalin – jeśli pies zjadł trutkę na szczury z bromethalinem, zauważysz u niego m.in. paraliż tylnych kończyn, drgawki, zmniejszony apetyt/ Objawy pojawiają się od 1 do 2 tygodni od spożycia substancji.
- Cholekalcyferol – otruty pies będzie miał nieświeży oddech, ślinotok, nadmierne albo zmniejszone pragnienie. Mogą wystąpić drgawki oraz letarg, a także biegunka i krwawy stolec. Substancja ta może doprowadzić również do ostrej niewydolności nerek.
- Fosforan cynku i strychnina – substancje te znajdują się w preparatach do usuwania szkodników. Spożycie ich prowadzi do utworzenia w żołądku psa toksycznego gazu zwanego fosforowodorem. Objawy zatrucia u psa pojawiają się w ciągu godziny od spożycia trutki, o ile w żołądku psa jest pokarm. Jeśli pies jest na czczo, trucizna da o sobie znać do 12 godzin.
Niezależnie od tego, który rodzaj trutki spożył Twój pies, konieczna jest natychmiastowa wizyta w klinice weterynaryjnej. Pamiętaj, że najważniejszą rolę odgrywa tu czas. Im szybciej otruty pies zostanie poddany leczeniu, tym większa szansa, że nic poważnego się nie stanie.