Pies zje wszystko – czyli odkurzacz na 4 łapach

pies-zje-wszystko

Pies, który chce zjeść wszystko, wykazuje zaburzenia instynktu przetrwania. Może to za sprawą producentów żywności, którzy aromatyzują jedzenie, dodając sztuczne substancje, poprawiające smak i zapach? Jedno jest pewne: pies to nie odkurzacz, który wciąga wszystko, co pojawia się na jego drodze.

Warto nauczyć pupila kilku zasad np. nie ruszać jedzenia z podłogi i ziemi na spacerze. Dzisiaj świadomość tego jest już znacznie większa, a jednak warto przypomnieć, czego pies nie powinien brać do pyska.

Dlaczego psy rzucają się na ser?

Sery z mleka krowiego zawierają dużo białka, a także wapń, zestaw witamin i sporo tłuszczu. Kawałek sera smakowicie pachnie i większość psów uwielbia taką przekąskę. Czy jedzenie sera ma korzystny wpływ na zdrowie psa? Czy psy mogą jeść ser? Żółty, podobnie jak biały twaróg w niewielkich ilościach urozmaici dietę czworonoga.

pies

Nie każdy ser posłuży psu jako karma. Bezwzględnie nie pozwalamy na jedzenie sera pleśniowego. Gorgonzola, lazur z niebieską i zieloną pleśnią, camembert, brie i sery dojrzewające szkodzą, a nawet są uznane za bardzo szkodliwe. Wzdęcia, wymioty lub biegunka potwierdzają, że zakaz jedzenia sera pleśniowego to słuszna decyzja.

Cyjanowodór po rozgryzieniu pestek owoców

Psy chętnie jedzą rozmaite owoce i warzywa. Lista zakazanych pozycji nie obejmuje jabłek, arbuzów i melonów oraz wielu innych gatunków. Soczysta, zdrowa przekąska, bogata w witaminy działa jak napój izotoniczny i wyrównuje poziom elektrolitów po zabawie na wybiegu. Trzeba uważać na pestki (nawet małe nasiona jabłka), ponieważ zawierają substancje, które uwalniają cyjanowodór w psim organizmie.

Pies rozgryzie nawet twarde pestki brzoskwiń i moreli, a także te malutkie z ogryzka jabłka. Niestety prowadzi to do niebezpiecznego zatrucia, co może skutkować zapaścią, a w najbardziej drastycznych przypadkach zgonem.

Przeczytaj:  Co zrobić po ugryzieniu psa? Procedura krok po kroku

Jeśli pies połknie pestki w całości, mniej sobie zaszkodzi, jednak i tego nie należy lekceważyć. Spożycie całych pestek nie powoduje zatrucia, ale doprowadza do zamknięcia światła jelit i ich niedrożności. Tak czy inaczej, zdrowie psa po pestkach jest narażone na niebezpieczeństwo.

Pokrojone kawałki jabłka, gruszki, brzoskwini to najlepsze rozwiązanie i dobra przekąska, jeśli psiak lubi te owoce. Nie należy podawać winogron i rodzynek, a także cytrusów. Na zdrowie psa dobrze wpływają arbuzy i melony. Te owoce zawierają około 95 proc. wody i sole mineralne, więc w upalne dni ugaszą pragnienie.

Awokado ze szczypiorkiem nie wyjdzie psu na zdrowie

Nie dla psa awokado i warzywa cebulowate np. czosnek, szalotka i dymka ze szczypiorkiem. Pies nie może jeść czekolady ani produktów zawierających kakao. Owoce kakaowca to nośnik toksycznej dla psów teobrominy. Ostrożnie więc z pozostawieniem gorzkiej czekolady (mleczna szkodzi mniej, ale mimo to niewskazana) w zasięgu pupila.

A co z awokado i szczypiorkiem? Miąższ awokado zawiera persin, substancję, która doprowadza do zaburzeń w oddychaniu i uszkodzeń mięśnia sercowego u czworonoga, a szczypiorek dwusiarczki, cenne dla ludzi, ale toksyczne dla psa.

One thought on “Pies zje wszystko – czyli odkurzacz na 4 łapach

  1. Jak to jest że prawie każdy pies ma ochotę na wszystko, co się rusza? Może to po prostu efekt bycia nieodłącznym towarzyszem człowieka i próby naszego pupila naśladowania naszych złych nawyków żywieniowych? Jedno jest pewne – pies nie jest stworzony do wciągania jedzenia jak odkurzacz! Dlatego warto nauczyć naszego pupila kilku zasad, żeby nie szedł na łatwiznę i nie brał do pyska wszystkiego, co spotka go na swojej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.