Pinczer małpi to niewielkich rozmiarów pies, który swoją nazwę zawdzięcza krótkiej, bogato obrośniętej kufie, nadającej mu małpy wyraz. Ten mały zwierzak jest bardzo przyjacielskim, mało agresywnym, a do tego czujnym towarzyszem człowieka.
Charakter pinczera małpiego
Pinczery małpie to bardzo radosne i entuzjastyczne pieski, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Bardzo szybko przywiązują się do członków rodziny i zaprzyjaźnia się z nimi. Jest bardzo wierny, ale tylko do swoich właścicieli. Do obcych zawsze zachowuje dystans. Jednak szczególnym uczuciem obdarzają zazwyczaj tylko jednego właściciela, traktując go jako lidera stada. Niestety trzeba uważać, gdy w domu przebywają małe dzieci, ponieważ pinczery nie lubią ani hałasu, ani gwałtownych ruchów. Psy tej rasy przywiązują się nie tylko do swoich właścicieli, ale również miejsca, w którym przebywają. W efekcie są świetnymi psami stróżującymi. Jeżeli do domu zbliży się ktoś obcy, traktuje go jako intruza W sytuacji, gdy zwierzę poczuje się niepewne i zagrożone, poinformuje o tym szczekaniem.
Affenpinscher to niebywale ciekawski piesek, którego interesuje wszystko, co się wokół niego dzieje. Nie jest typem sportowca, ale jest bardzo żywiołowym i energicznym psem. Ponadto, szybko się nudzi. Dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. W związku tym wymagają one regularnych, długich spacerów, a także wybiegania się. Pinczer małpi uwielbia zabawy ze swoim opiekunem, a przede wszystkim gonić za piłką.
W tym niewielkich rozmiarów psie kryje się bardzo silny charakter z wyraźnie wykształconymi cechami indywidualnymi. Temperament pinczera można porównać do temperamentu pinczera. Pinczer jest niezależny. Uwielbia towarzystwo człowieka i potrzebuje kontaktów z ludźmi, ale lubi również mieć chwilę tylko dla siebie. Dość dobrze znosi samotność. Bez problemu można go zostawić na kilka godzin w domu. Należy tylko zaspokoić jego potrzeby oraz zapewnić interesujące mu zajęcie.
Affenpinscher są z natury bardzo uparte, dlatego nauka podstawowych komend wymaga czasu, chęci i przede wszystkim zaangażowania ze strony opiekuna. Jeśli jednak zastosuje się u niego stanowcze, konsekwentne metody oparte na pozytywnych skojarzeniach, szkolenie powinno być szybkim i prostym procesem. Tym bardziej że zwierzę jest miłośnikiem dobrej zabawy oraz psich przysmaków, które można użyć jako narzędzie motywacyjne podczas szkolenia. Wystarczy połączyć naukę z zabawą, aby go dobrze i szybko wyszkolić. Warto pamiętać, że psy tej rasy nie lubią nudy, dlatego koniecznie trzeba urozmaicić ćwiczenia i przeprowadzać je w krótkich, ale za to częstych sesjach.
Pinczery charakteryzuje również rozwinięty instynkt myśliwski. Jeżeli zobaczy gryzonia, ruszy za tropem i może oddalić się od miejsca zamieszkania.
Wygląd pinczera małpiego
Pinczer małpi różni się wyglądem od pozostałych pinczerów. Ma szorstką sierść oraz skróconą kufę ze zgryzem przednim oraz płaskim nosem, która przypomina małpi wygląd. Stąd określenie „małpi”. Affenpinscher cechują wysoko osadzone uszy w kształcie litery V, które są zwrócone równo i do przodu. Nos o czarnym zabarwieniu jest okrągły. Oczy również są czarne. Do gałek ocznych przylegają powieki również pigmentowane na czarno. Affenpinsher ma krótką, prostą szyję.
Wzorzec – 186
Klasyfikacja FCI: Grupa 2. Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła, sekcja 1.1 Pinczera
Kraj pochodzenia: Niemcy
Wielkość: Wysokość w kłębie: Psy i suki 25 do 30 cm
Waga: Psy i suki 4 do 6 kg.
Maść i szata: Pinczer małpi ma czysto czarną sierść z czarnym podszerstkiem. Na tułowiu jest ona twarda i gęsta. Natomiast głowę zdobią krzaczaste, sztywne brwi i
wieńce wokół oczu oraz obfitą brodą. Długi włos na policzkach i na wierzchołku głowy. Sierść na głowie jest najtwardsza, stojąca i zmierzwiona.
Zgodnie ze wzorcem pinczery są jednolicie czarne, podszyte czarnym podszerstkiem.
Zdrowie: Psy cieszą się bardzo dobrym zdrowiem, choć mogą wystąpić m.in. zwichnięcie rzepki oraz choroba Legg-Calve-Perthesa.
Długość życia: pinczery małpie żyją średnio od 12 do 14 lat.
Podatność na choroby: pinczer małpi ma skłonność do osadzania się kamienia nazębnego.
Cena foksteriera krótkowłosego: Affenpinscher z rodowodem to koszt rzędu od 3000 zł do 6000 zł.
Żywienie/Odżywianie
Pinczer małpi wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, która zaspokoi jego potrzeby. Powinna być dostosowana zarówno do jego wieku, jak i trybu życia. Należy go karmić karmą przeznaczoną dla psów małych ras. Zazwyczaj psy tej rasy mają świetny apetyt, więc trzeba kontrolować ilość przyjmowanego jedzenia oraz pilnować ich wagi. Można im również gotować samodzielnie i jednocześnie podawać preparaty wapniowo-witaminowe zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.
Podczas jedzenia brudzą włosy na brodzie, dlatego należy je czyścić po każdym posiłku. Ze względu na częste problemy z jelitami, należy skonsultować się z dietetykiem, który wybierze najlepszy sposób żywienia. Ze względu na niewielkie gabaryty, koszty wyżywienia są naprawdę małe.
Zdrowie – choroby typowe dla rasy
Affenpinscher to rasa zdrowa i silna. Pinczery małpie żyją nawet do 14 lat. Podstawowe problemy zdrowotne wynikają m.in. z krótkiej kufy. W związku z tym podczas upałów mogą mieć problemy z oddychaniem. Przedstawiciele tej rasy chorują również na serce oraz mają problemy z oczami.
Diagnozuje się u nich jaskrę, zaćmę oraz zespół suchego oka. Podatne są również na nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego, dlatego wymagają regularnego czyszczenia zębów. Może wystąpić również u nich alergia, cysty, ropne zapalenie skóry, choroby immunologiczne, aseptyczne młodzieńcze zapalenie głowy kości udowej.
Pinczer małpi dla kogo
Nazwa małpi pinczer nie tylko odnosi się do wyglądu czworonoga, ale również opisuje jego charakter. Ten niewielkich rozmiarów zwierzak jest niezwykle ruchliwy i pełen energii. Uwielbia być w centrum uwagi. Sprawdzi się u większości osób, choć są wyjątki. Ze względu na niewielkie rozmiary może żyć w mieszkaniu w bloku. Należy do żywiołowych i ruchliwych psiaków, więc idealnie odnajdzie się również w domu z ogrodem, po którym będzie mógł się swobodnie ruszać i spożytkować swoją energię.
Jest mały, więc można go zabrać również ze sobą w podróż. Warto mieć jednak na uwadze, że pies jest szczekliwy. Szczeka szczególnie wtedy, gdy ktoś zbliża się do domu. Co prawda, szczekanie bywa uciążliwe, ale dla osób, które szukają stróża, będzie doskonałym wyborem. Zdarza mu się również szczekać, gdy się nudzi, aby zwrócić na siebie uwagę opiekuna.
Affenpinscher to świetny towarzysz osób starszych, o ile są w stanie zapewnić mu regularne spacery. Nie poleca się go rodziną z dziećmi, szczególnie małymi, ponieważ nie lubi hałasu, gwałtownych ruchów, a ponadto jest zaborczy i bywa zazdrosny o swojego pana. Przy starszych dzieciach powinny się odnaleźć. Nie będą również dobrym wyborem, jeżeli w mieszkaniu są inne zwierzęta, a szczególnie małych rozmiarów, takie jak: chomiki, fretki oraz myszoskoczki. Pinczer małpi ma instynkt myśliwski, więc może zaatakować zwierzęta. Z innymi psami się dogada, o ile etap socjalizacji zostanie przeprowadzony już od samego początku. Z kotami również się dogaduje. Psy tej rasy nie mogą żyć w budzie, na łańcuchu ani na stałe na zewnątrz.
Pielęgnacja
Pielęgnacja pinczera małpiego nie należy ani do czasochłonnych, ani do skomplikowanych. Jego szorstka sierść wymaga wyczesywania go dwa razy w tygodniu za pomocą szczotki, a potem grzebienia, co pozwoli rozplątać ewentualne kołtuny. Można również podcinać włosy na nosie, aby nie zasłaniały oczu ani nie wchodziły do nich, bo mogą powodować dyskomfort.
Psy tej rasy gubią sierść, dlatego warto je raz na jakiś czas trymować, aby gubił on nieco mniej włosów. Pinczery należy kąpać wtedy, gdy jest to potrzebne, czyli gdy się ubrudzi albo tuż przed wystawią. Ważnym elementem pielęgnacji jest również systematyczne przycinanie pazurów oraz czyszczenie zębów, ponieważ mają tendencje do powstawania kamienia nazębnego. Idealnie sprawdzą się szczotko-gryzaki, które pies potraktuje jako zabawkę, a jednocześnie zadba o higienę jamy ustnej.
Wady i zalety
Zalety pinczera małpiego
- jest bardzo wesoły,
- uwielbia towarzystwo,
- szybko przywiązuje się do właścicieli i jest bardzo wierny,
Wady pinczera małpiego
- nie przepada za małymi dziećmi,
- lubi szczekać,
- bywa zaborczy,
- jest bardzo absorbującym psem,
- źle znosi upały.
Historia i pochodzenie
Wizerunek przodków pinczera małpiego jest przedstawiony na drzeworytach Albrechta Durera (1471 – 1528). Psy można było spotkać na obszarach Niemiec. Co ciekawe, były one nieco większych rozmiarów niż obecna wersja, a dodatkowo spotykane nie tylko o czarnym umaszczeniu, ale również szarym, płowym oraz rudym. Wykorzystywano je głównie do wyłapywania szczurów, co pozwalało kontrolować populację szkodników.
Wraz z upływem czasu krzyżowano je z innymi rasami, aby otrzymać psa mniejszych rozmiarów, który nadawał by się do domostwa, aby chronić przed myszami. Do krzyżówek używano m.in. mopsów, co spowodowało pojawienie się skróconej kufy. Wykorzystywano także sznaucery, po których Affenpinscher ma twardy, szorstki włos z podszerstkiem.
W końcu szczenięta, które były mniejsze i miały krótkie kufy, były rejestrowane jako pinczery małpie, a większe z dłuższymi kufami jako sznaucery miniaturowe. Oficjalny wzorzec publikowano w 1913 roku. Od tej pory dopuszcza się w tej rasie tylko i wyłącznie psy o czarnym umaszczeniu. FCI oficjalnie uznała rasę w 1955 roku.
Ciekawostki
Psy rasy pinczer małpi uwielbiają zabawy z opiekunem, dlatego warto im kupować różne rodzaje piłek oraz obserwować, która z nich stanie się ulubieńcem.
Ze względu na delikatną budowę, zaleca się, żeby wyprowadzać go na dopasowanych szelkach, a nie obroży.
Określenie „małpi” odnosi się nie tylko do wyglądu czworonoga, ale również jego zachowania, które jest podobne do łap. Psy tej rasy często używają przednich kończyn, aby złapać zabawkę lub szczura.
Pinczer małpi nie należy do popularnych ras w Polsce. Na wystawach spotyka się pojedyncze psy tej rasy, które zazwyczaj przyjeżdżają z innych krajów. Jeżeli zdecydujesz się na psa tej rasy, poszukaj dobrej i legalnej hodowli.