Pinczer średni to świetny kompan człowieka. Uwielbia jego towarzystwo i pieszczoty. To idealna rasa dla osób, które szukają inteligentnego, a jednocześnie przyjacielskiego czworonoga.
Historia i pochodzenie pinczera średniego
Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia pinczera średniego. Z pewnością jest to jedna z najstarszych ras psów. Co ciekawie, pierwsze zmianki o przedstawicielach tej rasy pojawiły się już w średniowieczu oraz w okresie renesansu.
Według niektórych pinczery pochodzą od psów myśliwskich, które towarzyszyły człowiekowi ponad 5 tysięcy lat temu. Z kolei inni uważają, że rasa wywodzi się od terierów. Pinczery średnie stały się popularnie pod koniec XIX wieku, przebywając w domach, gdzie pełniły funkcje psów stróżujących. Ich zadaniem było odstraszanie szkodników.
Z kolei wzorzec rasy pinczer średni opracowano w 1880 roku. Pierwszy klub tej rasy powstał w Niemczech w 1895 roku który w 1907 r. połączył się z klubem sznaucera.
Poprzez wojnę, prowadzenie krzyżówek pinczerów ze sznaucerami oraz brak zainteresowania rasą, pinczery prawie wyginęły. Rasę odbudowano w latach 60. XX wieku, a to wszystko za sprawą doradcy Klubu Sznaucera i Pinczera – Wernera Junga, który zdecydował o uratowaniu rasy.
Obecnie pinczery średnie nie są tak popularne, jak np. pinczery miniaturowe. Przez wiele osób uchodzą za małe dobermany albo duże pinczery miniaturowe. Jednak zainteresowanie rasą wciąż jest na podobnym poziomie. Z tego względu liczebność psów w hodowlach nie spada.
Charakter pinczera średniego
Ten niezwykle dostojny i muskularny pies to bardzo inteligentny pies, który chętnie współpracuje z człowiekiem. Bardzo szybko się uczy, nie stwarza problemów, ponieważ doskonale współpracuje z człowiekiem, ale jednocześnie szybko się nudzi. Dlatego wymaga sporo uwagi, a także zaangażowania podczas szkolenia. Najlepiej sprawdzi się tu stosowanie różnych gier, zabaw, dzięki którym nie tylko zdobędzie konkretne umiejętności, ale jednocześnie się wybawi.
Tym bardziej że pinczery są bardzo żywiołowe i potrzebują codziennej dawki ruchu. Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem ich codzienności i pozwala zwierzęciu wyładować nadmiar energii.
Pinczer średni jest bardzo radosnym i przyjacielskim psem. To świetny towarzysz, który uwielbia bawić się z człowiekiem. Szybko przywiązuje się do swoich właścicieli, stara się być w centrum uwagi i rozwesela swoich opiekunów. Jeżeli jest potrzeba to z wielką odwagą broni wszystkich członków rodziny. Natomiast jest nieufny wobec obcych i zachowuje wobec nich dystans.
Psy tej rasy mają umiarkowany instynkt łowczy. przejawia się on przede wszystkim w stosunku do małych zwierząt. Mimo to i tak wymaga zaspokojenia swojego instynkty myśliwskiego w postaci codziennych spacerów i możliwości wybiegania się. Natomiast obserwuje się u niego instynkt stróżowania. Pinczery średnie są bardzo odważne w sytuacji, gdy muszą bronić swoich bliskich.
Wykazują się opanowaniem oraz pewnością siebie. Pinczery średnie potrzebują niemal ciągłego kontaktu z człowiekiem. Spokojnie wytrzymają kilkugodzinną nieobecność człowieka, gdy ten musi iść np. do pracy. Jednak mają znacznie lepsze samopoczucie, gdy spędza się z nimi czas. Rasa ta nie należy do typowych kanapowców, ale za to lubi odrobinę pieszczoty, zaraz po aktywności, długich spacerach, psich sportach i ciekawych szkoleniach.
Psy tej rasy są na ogół spokojne w domu. Należy tylko szkolić je od samego początku i nie pozwolić, by pies nie wszedł na głowę.
Wygląd pinczera średniego
Pinczer średni to muskularny i dostojny pies średniej wielkości. Ma krótką, gładką sierść, która występuje w umaszczeniu płowym, rudym, niebieskim podpalanym oraz czarnym podpalanym. Podobny typ umaszczenia spotyka się i pinczerów miniaturowych oraz dobermanów.
Swoją budową może przypominać mniejszą wersję dobermana. Cechuje się kwadratową, atletyczną i dobrze umięśnioną sylwetką. Ma mocną oraz wydłużoną głową. Oczy są owalne i ciemne, natomiast uszy wysoko osadzone, złamane i w kształcie litery V.
Wcześniej uszy były przycinane, ale obecnie taki zabieg jest zakazany, dlatego lekko załamują się na środku i zwisają. Pinczery mają długi, sierpowaty albo szablasty ogon.
Wzorzec – 184
Klasyfikacja FCI: Grupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła, sekcja 1.1 Pinczera
Kraj pochodzenia: Niemcy
Wielkość: Wysokość w kłębie: Psy i suki 45–50 cm
Waga: Psy i suki 14–20 kg
Maść i szata: Pinczer średni ma krótką, gęstą, gładką, lśniącą sierść, która przylega do ciała.
Występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym, rudym, jelenim.
Podatność na choroby: Pinczery średnie to rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem i długo żyje. Jeżeli zwierzę pochodzi od zdrowych rodziców wolnych od wad genetycznych i ma odpowiednią opiekę, to okres życia może się wydłużyć. Psy tej rasy mają jednak predyspozycje do niektórych schorzeń. Mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych, zapadania tchawicy, cukrzycy, a także skłonność do chorób przyzębia. Często występuje osadzanie się kamienia nazębnego.
Długość życia: pinczery średnie żyją od 12 do nawet 15 lat
Cena pinczera średniego: Szczenięta rasy pinczer średni z rodowodem kosztują około 3-4 tysiące złotych. W przypadku psów kwalifikujących się do wystaw, cena jest jeszcze wyższa.
Żywienie pinczera średniego
Pinczer średni nie wymaga szczególnego żywienia. Natomiast niezwykle istotne jest stosowanie kompletniej oraz zbilansowanej diety dla psa. Zaleca się podawać czworonogowi suchą i mokrą karmę pełnoporcjową, najlepiej w równych proporcjach, biorąc pod uwagę masę produktów.
Takie połączenie umożliwia czerpanie korzyści z zalet obu typów posiłków. Mokra karma utrzymuje optymalne nawodnienie organizmu, natomiast sucha wspiera jamę ustną.
Ze względu na predyspozycje do cukrzycy, która powstaje wskutek nadmiernej masy ciała, należy uważać na otyłość. Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, ale potrzeba również aktywności fizycznej, aby zminimalizować ryzyko otyłości, a tym samym problemów, jakie nadmierne kilogramy powodują. Ponadto, pinczery średnie mają duży apetyt. Dlatego ważne jest przeliczanie kaloryczności pokarmu.
Z kolei bardziej aktywne psy powinny spożywać wysokokaloryczną karmę o zwiększonej zawartości białka, aby wykształcić odpowiednią masę mięśniową.
Zdrowie – choroby typowe dla pinczera średniego
Pinczer średni to rasa, która wykazuje się dobrym zdrowiem i odpornością. Nie ma predyspozycji do chorób genetycznych. Problemy ze zdrowiem zdarzają się dość sporadycznie, a większość wizyt u weterynarza wiąże się z usunięciem kamienia nazębnego czy problemem z oczami.
Natomiast najczęściej spotykane schorzenia u pinczerów średnich to:
- osadzanie się kamienia nazębnego,
- cukrzyca,
- dysplazja stawów biodrowych,
- zapadanie tchawicy,
- choroby przyzębia.
Natomiast wśród chorób dziedzicznych wymienia się zaćmę. Ze względu na brak podszerstka psy tej rasy nie znoszą najlepiej chłody oraz wilgoci. Aczkolwiek nie wpływa to na kwestię wychodzenia. Lubią zabawy w śniegu i spokojnie można z nimi spacerować, nawet gdy pogoda jest nieciekawa.
Warto zainwestować w dobrej jakości kurtkę dla psa, która zapewni komfort cieplny podczas mrozów.
Pinczer średni – dla kogo?
Pinczer średni to bardzo ruchliwy, pełen energii pies, który lubi być w centrum uwagi. Potrzebuje człowieka nie tylko do pieszczot, ale i zabawy oraz aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdzi się u większości osób, które są w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu.
Nie jest zbyt szczekliwy, dlatego z powodzeniem może zamieszkać zarówno w domu, jak w mieszkaniu. Doskonale odnajdzie się w domu z ogrodem, po którym może biegać. W przypadku mieszkania w bloku należy z nim wychodzić na dłuższe spacery. Jeden z nich powinien dodatkowo pozwolić mu na wybieganie się.
W tym czasie można go uczyć podstawowych komend oraz nowych sztuczek, ponieważ przedstawiciele tej rasy uwielbiają naukę poprzez zabawę. Pies musi się wybiegać, aby spożytkować nadmiar energii, a opiekun musi mu to zapewnić.
Pies rasy pinczer średni zostanie sam w domu, gdy opiekun musi wyjść do pracy. Jednak zdecydowanie bardziej odnajduje się w towarzystwie człowieka. Dlatego będzie dobrym wyborem dla tych osób, które spędzają jak najwięcej czasu w mieszkaniu.
Pinczer średni jest przyjazny, dzięki czemu doskonale sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. Uwielbia się z nimi bawić i spędzać czas. Pinczery akceptują również inne psy, a nawet koty, o ile są z nimi wychowywane od szczeniaka.
Pielęgnacja pinczera średniego
Pielęgnacja pinczera średniego nie jest skomplikowana ani czasochłonna. krótka, gładka sierść wymaga jedynie systematycznego szczotkowania pupila raz w tygodniu.
Zaleca się również przecieranie szaty psa za pomocą wilgotnego ręcznika, aby usunąć kurz. Do kąpieli należy używać szamponów, które przeznaczone są dla psów z krótką sierścią. Pielęgnacja pinczera opiera się również na systematycznym czyszczeniu uszów z zanieczyszczeń, ponieważ sprzyjają one infekcji. Pinczer średni wymaga także regularnego przycinania pazurów.
Pinczer średni wykazuje predyspozycje do osadzania się kamienia nazębnego. Z tego względu warto odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Świetnym sposobem jest stosowanie szczotko-gryzaków. Psy traktują je jako zabawkę, a jednocześnie czyszczą zęby.
Wady i zalety pinczera średniego
Zalety pinczera średniego
- wierny,
- radosny,
- przyjacielski,
- łatwy w pielęgnacji,
- cieszy się dobrym zdrowiem,
- jest dobrym stróżem,
- nie jest szczekliwy.
Wady pinczera średniego
- ma silny charakter,
- nie przepada za przebywaniem samemu w domu,
- źle znosi chłód i wilgoć.
Ciekawostki
Pinczery średnie były nazywane psami stajennymi, ponieważ broniły zwierzęta gospodarcze przed intruzami, takimi jak szczury, kuny oraz myszy. Przedstawiciele tej rasy swoją budowa przypominają dobermany.
Wiele osób myli te rasy, uważając pinczera za małego dobermana. Co ciekawe, to właśnie geny pinczera użyto do wyhodowania dobermanów. Obie rasy należą do grupy pinczerów krótkowłosych.
W Polsce istnieje kilka hodowli pinczerów średnich, ale rasa ta nie jest zbyt popularna.