Polskie rasy psów – jakie wyróżniamy?

owczarek podhalanski maly

Wśród wszystkich ras psów, które uznane są przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, istnieją również polskie rasy psów. Polski pies cieszy się popularnością nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami państwa. Przedstawiamy psy polskiej rasy!

5 ras psów polskich

Polskie rasy psów to te, które związane są historycznie oraz kulturowo z terenami dawnego państwa polskiego. Tworzono je głównie w celach użytkowych. Z tego względu posiadają doskonałe zdolności myśliwskie, stróżujące, pasterskie oraz zaganiające.

Oficjalnie uznane rasy psów polskich przez Międzynarodową Federację Kynologiczną to:

  • ogar polski (z ang. Polish Hound) – wzorzec FCI nr 52,
  • polski owczarek nizinny (z ang. Polish Lowland Sheepdog) – wzorzec FCI nr 251
  • owczarek podhalański (z ang. Polish Tatra Sheepdog) – wzorzec FCI nr 252,
  • chart polski (z ang. Polish Greyhound) – wzorzec FCI nr 333,
  • gończy polski (z ang. Polish Hunting Dog) – wzorzec FCI nr 354.

Można również znaleźć informację o szóstej rasie, szpica miniaturowego (ang. Pomeranian), wzorzec FCI nr 97. Jednak uważa się, że założenie o jego polskim pochodzeniu jest nieprawdziwe, ponieważ rasa ta powstała w czasach, gdy region pomorze nie był terytorium należącym do Polski.

W związku z tym szpic miniaturowy uznano jako rasę pochodzącą z Niemiec. Istnieje także polski spaniel myśliwski, ale na chwilę obecną nie rasa ta nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Pracę nad rasą rozpoczęły się w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Natomiast dopiero od 1 stycznia 2017 roku psy tej rasy mogą brać udział w wystawach psów.

Ogar polski

Ogar polski to rasa, której pochodzenie do dziś nie jest do końca znane. Co ciekawe, pierwsze wzmianki na ich temat pojawił się dawno temum.in. w „Żywocie człowieka poczciwego” Mikołaja Reja z 1568 roku, a także w poemacie Tomasza Bielawskiego pt. „Myśliwiec” 1595 roku. Przedstawiciele tej rasy nalezą do psów myśliwskich w typie psów gończych.

Przeczytaj:  Cocker spaniel amerykański - charakter, wygląd i opis rasy

Natomiast sama rasa wywodzi się od psów świętego Huberta (Bloodhoundów), ale ogar jest mniejszy i lżejszy. Ogar polski charakteryzuje się spokojem, a do tego jest bardzo zrównoważony. Pomimo tego, że jest psem myśliwskim, jest niebywale towarzyski i przyjacielski. Lubi inne psy, a w stosunku do dzieci jest łagodny, przyjazny i wykazuje się ogromną cierpliwością. Dzięki temu odnajdzie się u rodzin z dziećmi.

Psy tej rasy to prawdziwe łakomczuchy z tendencją do tycia. Dlatego trzeba je odpowiednio żywić i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, aby nie doprowadzić do nadwagi, która niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Co prawda, jest psem niezależnym, ale jednocześnie potrzebuje opiekuna, który poświęci mu dużo czasu. Jeżeli mu tego nie zapewnisz, może nabrać złych nawyków.

Ogar polski ma wyjątkowe umiejętności. Przede wszystkim ma świetny węch, doskonałą orientację w terenie. Mają melodyjny głos, który nazywany jest graniem, będący nieodzownym elementem tzw. gonu, czyli pogoni za zwierzyną. Kiedyś przedstawiciele tej rasy pracowały w złajach, które składały się z 2-6 sfor, gdzie sfora to dwa psy.

Dobierano je na podstawie umiejętności oraz rodzaju głosu. Ta druga kwestia była istotna, ponieważ podczas pogoni czworonogi brzmiały jak orkiestra. Psy tej rasy są bardzo mądre, szybko się uczą i wykonują polecenia. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze lubią być posłuszne.

Szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej i zadbać o socjalizację. Ogar polski szybko się nudzi, dlatego nauka powinna być urozmaicona. Najlepiej łączyć naukę z zabawą. Ogar to pies, który sprawdzi się w wielu domach. Ze względu na to, że jest dość łatwy w wychowaniu, sprawdzi się u początkujących opiekunów.

Nadaje się dla rodzin z dziećmi. Odnajdzie się także w mieszkaniu, gdzie są już inne psy. To towarzysz osób aktywnych, jak i spokojnych. Najważniejsze, aby opiekun miał dla czworonoga czas i to nie tylko na wychowanie, szkolenie, socjalizację, ale na zabawę czy pieszczoty.

Chart polski

Chart polski, podobnie jak ogar, to myśliwskie psy polskiej rasy. Szacuje się, że pierwszy przedstawiciele tej rasy pojawiły się w XII-XII wieku. Te polskie psy należały do ulubieńców polskiej szlachty. Początkowo wykorzystywano je do polowań zająców, ptactwa, wilków. Po II wojnie światowej praktycznie nie było psów tej rasy.

Przeczytaj:  Wyżeł węgierski szorstkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Rasę zaczęto odtwarzać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Charty są smukłe, mają zbalansowane ciało, proporcje, a ich pysk jest wąski. Dorosły pies ma osiągała wysokość około 70-80 cm, a suka 68-75 cm. Ważą od 25 aż do 50 kg. Ich sierść jest krótka, sprężysta i twarda w dotyku.

Przedstawiciele tej rasy mają silny charakter, są uparte, a do tego mają mocno rozwinięty instynkt myśliwski, co sprawia, że ich wychowanie to nie lada wyzwanie polskie psy charakteryzują się odwagą, pewnością siebie. Te psy polskiej rasy są bardzo silne psychicznie, a do tego dominujące. To inteligentne czworonogi, ale nie są chętne do nauki.

Szkolenie pupila powinna prowadzić doświadczona osoba, ponieważ cały proces wymaga dużego zaangażowania, konsekwencji i wiedzy.

Polski owczarek nizinny

Rasy psów polskich obejmują również polskiego owczarka nizinnego. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XVI wieku. Polski owczarek nizinny należy do psów pasterskich, stróżujących oraz do towarzystwa.

Co ciekawe, są idealnymi czworonogami do agility, czyli psiego sportu, polegającego na prowadzeniu zwierzaka ruchowymi oraz głosowymi komendami po to, by w jak najszybszym tempie pies pokonał bezbłędnie tor przeszkód. Natomiast w krajach skandynawskim polskie owczarki nizinne są wykorzystywane jako psy ratownicze.

Dorosłe samce osiągają 45-50 cm, a suki 42-47 cm wysokości. Natomiast ważą od 12 kg do 25 kg. Ich wygląd cechuje się sporej rozmiarów głowy, która ma wyraźnie zaznaczoną, czarną truflę. Mają długą, obfitą sierść z podszerstkiem, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Te psy polskiej rasy są niezwykle inteligentne, bystre oraz odważne.

Szkolenie ich nie jest trudne, o ile cała relacja bazuje na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Polski owczarek nizinny nadaje się do domu, gdzie są dzieci zwłaszcza te starsze, bowiem wykazuje się dużą cierpliwością oraz opanowaniem.

Przeczytaj:  Wyżeł fryzyjski (stabyhoun) - charakter, wygląd i opis rasy

Owczarek podhalański

Omawiając rasy psów polskich, na liście nie może zabraknąć owczarka podhalańskiego. Są to psy pasterskie i stróżujące, które spotyka się przede wszystkim w Beskidach i tatrach. Pierwsze wzmianki o przedstawicielach tej rasy pojawiły się dawno temu, ale dopiero w 1920 roku powstała pierwsza, kontrolowana.

Początkowo owczarki podhalańskie wykorzystywano do pilnowania stad, domostw, a także do pomocy przy poszukiwaniu zagubionych zwierząt.

Te piękne czworonogi są opanowane, czujne oraz odważne. W stosunku do osób, które znają są bardzo przyjazne i łagodne. Z kolei w stosunku do obcych są bardzo nieufne. Źle znoszą miejskie otoczenie, a więc nie będą dobrym wyborem szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach. Ich piękna, biała sierść jest obfita i twarda w dotyku. Ma gęsty podszerstek, wykazujący zdolność do samooczyszczenia.

Gończy polski

Gończy polski to kolejny przedstawiciel psów myśliwskich. Znany jest również jako pies Pawłusiewicza, pułkownika, który hodował psy gończe. Czworonogi te występują głównie na Mazowszu oraz obszarze południowej Polski. Dorosłe samce osiągają 55-59 cm, a suki 50-55 cm wysokości, a ważą od 22 kg do 26 kg.

Gończy polski ma lekką, sprężysta i zwartą budowę. Ciało pokryte jest krotką sierścią, która na tułowiu jest sztywna, a na uszach jedwabista. Te polskie psy są bardzo odważne, inteligentne i zrównoważone. Ich ogromnym atutem jest wybitny węch.

Gończy polski wymaga odpowiedniej dawki aktywności oraz kontaktu z człowiekiem. Nie lubi zostawać sam w domu, a samotność, źle na niego działa. Dlatego wymaga opiekuna, który poświęci mu czas, a także zadba o zapewnienie mu dawki ruchu. Codziennie, dłuższe spacery to obowiązek.

Warto również zapewnić mu rozrywkę np. tropienie. Zwierzę uwielbia się bawić i pieszczoty. Jest przyjazny i uwielbia towarzystwo dzieci. Jego szkolenie nie sprawi problemu, o ile się zaangażujesz i wykażesz konsekwencją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.