Potrzeby psiego juniora – o jakich warto pamiętać?

szczeniak

Decydując się na przygarnięcie psa należy pamiętać o wielu elementach. Ważne jest bowiem zaspokojenie szeregu potrzeb naszego czworonożnego przyjaciela. Jakich? Jaką rolę odgrywa dobra karma dla szczeniaka, a jaką aktywność fizyczna? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Odpowiednio zbilansowana karma

Podstawową potrzebą każdego psa jest oczywiście jedzenie. Karmiąc szczeniaka należy zwrócić szczególną uwagę na to, co mu serwujemy. Błędy w zakresie żywienia mogą bowiem doprowadzić do otyłości i innych problemów, z którymi w późniejszym czasie trudno będzie walczyć. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że młody pies ma ogromne zapotrzebowanie na energię. Serwowane mu karmy dla szczeniaka są zatem kaloryczne oraz wzbogacone o dodatkowe składniki odżywcze. Wszystko po to, by sprostać intensywnemu wzrostowi malucha i sprawić, by był w przyszłości duży i silny. Jednocześnie by nie borykał się ze schorzeniami układu kostno-stawowego wywołanymi niedoborem odpowiednich składników odżywczych. Jednocześnie karma dla szczeniaka musi być lekkostrawna, ponieważ młody organizm psa nie jest gotowy na przeciążenie jelit albo żołądka. Błąd w tym zakresie może prowadzić do rozmaitych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym bólu, wymiotów i biegunki. Oczywiście należy przy tym starannie sprawdzać skład karmy. Należy unikać zbóż, soi, sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

Urozmaicona aktywność fizyczna

Ważna jest jednak nie tylko dobra karma dla szczeniaka. Należy także pamiętać o zapewnieniu pupilowi odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Chodzi przy tym nie tylko o regularne spacery, ale również zabawę. Psy podobnie jak koty mają swoje naturalne instynkty, które muszą być zaspokojone. Uwielbiają węszyć, przeszukiwać duże tereny, gryźć oraz kopać. Należy zatem w taki sposób planować zabawy i treningi, by pojawił się w nich każdy z wymienionych elementów. Jeżeli zwierzak wyładuje swoją energię podczas takiej aktywności fizycznej, nie będzie tego robił w domu na meblach, butach oraz wszelkich domowych sprzętach. Łatwiej będzie też wyegzekwować od niego określone zachowanie. Oczywiście warto przy tym skorzystać z rozmaitych gadżetów, które ułatwią szkolenie. Warto sięgnąć chociażby po różnorodne piłeczki, gryzaki, a także sztuczne kości. Można też wyposażyć się w przysmaki, którymi nagrodzimy dobre zachowanie naszego pupila. Oczywiście nie należy z nimi przesadzać. Karma dla szczeniaka sama w sobie zaspokaja bowiem wszystkie kaloryczne potrzeby zwierzaka i lepiej nie tuczyć go przysmakami.

Przeczytaj:  Ile kosztuje uśpienie psa w 2022 roku? 

O jakich innych potrzebach trzeba pamiętać?

Dobra karma dla szczeniaka oraz aktywność fizyczna są absolutnie niezbędne. Poza tym warto pamiętać także o właściwej pielęgnacji pupila. Należy regularnie czyścić jego sierść, pazury, zęby i uszy. Ponadto pies podobnie jak człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Trzeba zatem zorganizować mu wygodne legowisko. Najlepiej by nie znajdowało się w tym samym miejscu, co sypialnia jego opiekuna. Psy bowiem nie korzystają wtedy w pełni z dobrodziejstwa snu, ale są w fazie swoistego czuwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.