Psi nos strukturą przypomina linie papilarne na opuszkach palców u ludzi. Tym samym każdy psi nos jest inny i unikatowy. Jednak wszystkie powinny być mokre i zimne. Co oznacza suchy i ciepły nos u psa, a co zimny? I dlaczego pies ma mokry nos?
Zimny nos u psa
Mokry i zimny nos u psa to naturalne zjawisko, które świadczy o tym, że z pupilem wszystko jest dobrze. Istnieją jednak sytuację, w których występuje suchy i ciepły nos u psa, mimo że jest on zdrowe. Dzieje się tak:
- podczas snu – kiedy pupil śpi, nie oblizuje swojego pyska. W rezultacie nos się przesusza,
- gdy pupil przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach – klimatyzacja, tak jak i u człowieka, wysusza śluzówki,
- podczas upałów – warto stosować kremy z filtrem dla psów,
- przy podrażnieniach naskórka – które mogą być wynikiem m.in. kopania, pocierania nosem o ziemię,
- przy odwodnieniu – dlatego niezwykle istotne jest obserwowanie psa i kontrolowanie ilości spożywanej wody,
- u niektórych ras psów – niektóre rasy psów mają naturalną tendencję do przesuszania nosa. Wiąże się to z blokowaniem kanalików łzowych. Warto jednak udać się do lekarza, aby potwierdził, że w tym przypadku suchy i ciepły nos nie jest objawem poważnej choroby
Suchy i ciepły nos u psa
Przyjęło się, że suchy i ciepły nos u psa oznacza chorobę. Nie zawsze tak jest. Na suchość nosa mają również wpływ czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
- brak cyrkulacji powietrza,
- niską wilgotność powietrza
- działanie klimatyzacji,
- silny wiatr,
- spanie w nienaturalnej pozycji,
- kopanie w ziemi,
- ocieranie nosem o twardą nawierzchnię, np. o dywan.
Może się jednak zdarzyć, że suchość nosa jest jednym z objawów niektórych chorób i schorzeń, takich jak:
- przeziębienie,
- niewydolność kraszenia,
- zapalenie zatok,
- alergia,
- niedrożność kanalika nosowo-łzowego.
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, jeżeli wyczujesz suchy i mokry nos u psa, uważnie obserwuj swoje pupila. Jeżeli dojdą do tego inne objawy np. gorączka lub wymioty, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Ciepły nos u psa i brak apetytu
Mit o tym, że mokry nos u psa to oznaka zdrowia, a suchy i ciepły choroby, został już dawno obalony. Jednakże suchości nosa wraz z innymi objawami, absolutnie nie można lekceważyć. Ciepły nos u psa brak apetytu mogą być objawem poważnych problemów. Jeśli pupil nie chce przyjmować pokarmu i nie jest to związane z jego wybrednością, czy też stracił go całkowicie, najprawdopodobniej coś mu dolega.
Może mieć podłoże psychiczne lub fizjologiczne. Jednak w wielu przypadkach wiąże się z problemami chorobowymi. W takiej sytuacji najlepiej zabrać pupila do weterynarza. Lekarz weterynarii zbada go, w razie konieczności zleci odpowiednie badania. Na ich podstawie oceni stan zdrowia oraz przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.
Dlaczego pies ma mokry nos?
Zapewne większość właścicieli pupila zastanawiała się, dlaczego pies ma mokry nos, a do tego zimny. To naturalne zjawisko. Związane jest z nadprodukcją łez, obmywających gałki oczna zwierzaka. Ich nadmiar spływa i osadza się w rejonach psiego nosa. Pupil automatycznie oblizuje swój pysk, aby zlizać łzy. W efekcie, przez parę wodną, jego nos jest cały czas zimny oraz wilgotny. Jeśli więc poczujesz zimny nos u psa, nie musisz się martwić.
Z Twoim zwierzakiem nic się nie dzieje. Pamiętaj jednak, że mokry nos u psa, choć jest naturalnym zjawiskiem, nie jest miarodajnym wskaźnikiem zdrowia czy choroby. Niezależnie czy będzie on wilgotny, czy suchy, gdy dojdą inne niepokojące objawy, jak np. gorączka, apatia, pupil powinien zostać przebadany.
Mokry nos u psa to naturalna rzecz u psa i niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim:
- poprawia zdolność odczuwania zapachów – mokry nos u psa sprawia, że zwierzakowi łatwiej uchwycić, unoszące się w powietrzu, cząsteczki zapachowe. Można to porównać do zbierania kurzu. Wilgotną ścierką zbierzemy więcej kurzu niż suchą.
- pozwala utrzymać naskórek w dobrej kondycji
- jest sposobem na schłodzeni – mokry nos u pa to jedna z oznak, ze organizm uwalnia ciepło.