Psy to energiczne zwierzęta, które kochają tropić, węszyć, biegać i się bawić. Może zdarzyć się, że podczas eksplorowania terenu, zranią się. Rany u psa, tak jak i u człowieka, wymagają odpowiedniego opatrunku. W co powinna być wyposażona psia apteczka? I jaka maść dla psa na rany jest najlepsza?
Rana u psa – czym smarować?
Do podstawowych potrzeb czworonogów należy węszenie oraz tropienie podczas spacerów. Jako opiekun powinieneś zagwarantować to swojemu pupilowi, wychodząc z nim przynajmniej jeden raz na długo, trwający co najmniej 30 minut spacer.
Podczas spaceru miej oko na psa. Niestety czworonożni przyjaciele nie uważają na niebezpieczeństwa, jakie na nie czyhają. Może zdążyć się, że pupil się skaleczy. Na szczęście rana u psa nie musi, nawet gdy płynie z niej krew, nie musi być poważna i spokojnie możesz ją samemu opatrzeć.
Jak to zrobić i czym leczyć rany u psa? Najważniejsze, aby w Twoim domu była psia apteczka z odpowiednimi lekami. Obowiązkowo powinna znaleźć się maść dla psa na rany, która przy skaleczeniu jest niezbędna. Następnie:
- Obejrzyj ranę – sprawdź, czy rana u psa jest głęboka, czy to raczej delikatne skaleczenie. Zwróć uwagę także na krwawienie. Jeśli występuje, zatamuj je. Jeżeli nie ustąpi, niezwłocznie zabierz czworonożnego przyjaciela do weterynarza.
- Oczyść ranę – rany u psa wymagają opatrzenia. W przypadku krwawienia najpierw musisz ją oczyścić, odkazić i dopiero później opatrzeć skaleczenie. Zwróć uwagę również na kolor oraz zapach rany u psa. Jeśli jest zaczerwieniona i czujesz zapach ropy, to możliwe, że doszło do zakażenia. Taka sytuacja wymaga interwencji weterynarza.
- Opatrz rozcięcie – rana u psa musi być opatrzona. Możesz zrobić to samodzielnie. Usuń zeschnięta krew, przemyj skaleczenie wodą utlenioną, a następnie nałóż maść dla psa na rany. Doskonale sprawdzi się Tribiotic dla psa.
- Kontroluj ranę – maść z antybiotykiem dla psa powinna przyśpieszyć gojenie się miejsca, w którym pupil się skaleczył. Pamiętaj jednak, aby bacznie kontrolować rozcięcie. Sprawdzaj, czy nie wdało się zakażenie, czy zwierzę nie drapie się w tym miejscu. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany, natychmiast udaj się do gabinetu weterynaryjnego.
Psia apteczka – co powinno się w niej znaleźć?
Tribiotic dla psa
Rany u psa powinny być bardzo dobrze oczyszczone, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia, które niesie za sobą przykre konsekwencje. Gdy tylko umyjesz i odkazisz rozcięcie, zastosuj maść dla psa na rany np. Tribiotic. Powinna go zawierać każda psia apteczka.
Tribiotic to maść z antybiotykiem dla psa, która wykazuje działanie antybakteryjne. Dzięki temu zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku niewielkich ran, zadrapań, a także oparzeń.
Tribiotic dla psa dostępny jest w aptekach w małych saszetkach bez recepty. Co ciekawe, nie jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w weterynarii, ale równ
Clotrimazolum dla psa
Psia apteczka powinna być wyposażona w leki, kremy oraz maści, które sprawdza się przy samodzielnym udzieleniu pomocy pupilowi. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy tylko zadzwonić do lekarza i zapytać, jak użyć.
Resztą możesz zająć się samemu.
Do niezbędnych produktów należy nie tylko woda utleniona, którą warto mieć pod ręką, ale również inne leki. Należy do nich m.in. Clotrimazolum dla psa, wykazujący działanie przeciwgrzybiczne. To jeden z najpopularniejszych leków, stosowanych w przypadku grzybicy u czworonogów.
Octenisept dla psa
Octenisept dla psa to obowiązkowy produkt w pateczce pupila, który stanowi doskonałą alternatywę dla wody utlenionej. Jego zaletą jest to, że nie szczypie! Służy do odkażania ran.
Rivanol dla psa
Psia apteczka powinna zawierać również rivanol dla psa, który stosuje się na rany, zakażenia ropne skóry i błony śluzowe. Doskonale sprawdza się na ranach, które trudno się goją, otarciach naskórka oraz przy oparzeniach.
Ta maść dla psa na rany jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych. Jeśli zastanawiasz się, czym leczyć rany u psa, zwłaszcza te, które długo się goja, to koniecznie wybierz rivanol dla psa. Nadaje się idealnie!