Psia mowa, czyli co mówi Twój pies? Interpretacja zachowań psa

szczekajacy pies

Psy nie mówią, ale komunikują się z nami za pomocą mowy ciała oraz gestów. Szczekanie, warczenie, merdanie ogonem, ziewanie, wycie czy skomlenie to tylko kilka z komunikatów, jakimi się posługują pupile. I wbrew pozorom, to prawdziwe gaduły!  Psia mowa jest dość trudna i wymaga od opiekuna cierpliwości o bacznej obserwacji. Jak ją zrozumieć?

Psia mowa – jak ją interpretować?

Psy posiadają niezwykle ważną umiejętność, jaką jest komunikacja z człowiekiem. Co prawda, nie mówią, ale świetnie okazują swoje uczucia za pomocą gestów oraz dźwięków. A do tego bardzo dużo rozumieją. Choć z początku psia mowa ciała może wydawać się trudna, to z biegiem czasu staje się bardzo prosta.

Wystarczy, że otworzysz się na to, co czworonóg ma Ci do powiedzenia. Zwracaj uwagę na jego postawę ciała, uszu, sierści, pyska oraz ogona. na ich podstawie możesz odczytać naprawdę wiele i komunikować się z pupilem bez słów! Aby psia mowa była dla Ciebie w pełni zrozumiała, musisz wiedzieć, że:

  1. Zbudowanie silnej więzi między Tobą i pupilem jest możliwe tylko wtedy, gdy zrozumiesz psie emocje oraz potrzeby.
  2. Jeżeli pies się stresuje, coś go boli, to zakomunikuje Ci poprzez głos oraz mowę ciała m.in. skomlenie, popiskiwanie.
  3. Sygnały świadczące o relaksie i spokoju to: kładzenie się na plecach, oblizywanie się, ziewanie, podnoszenie łap, machanie ogonem, mrużenie oczy, zastyganie bez ruchu.
  4. Sygnały, które świadczą o dystansie to szczekanie, warczenie, stroszenie sierści, a także pokazywanie zębów.

Psia mowa ciała – jak ją odczytywać?

Psia mowa ciała wymaga od Ciebie bacznej obserwacji. Przede wszystkim zwracaj uwagę, na całe ciało. Dużo powie Ci ogon. Zadarty mocno ku górze oznacza postawę obronną. Natomiast luźno uniesiony świadczy o radości. A opuszczony ogon, któremu towarzyszy skulone ciało, to znak, że pupil rozumie, że jesteś na niego zły. Skulony ogon symbolizuje również niepokój i strach.

Przeczytaj:  Czkawka u psa - niebezpieczeństwo czy nic groźnego?

Wyjątek mogą stanowić rasy, które mają cały czas skulony ogon np. charty, lub zadarty np. beagle oraz malamuty. Zwróć uwagę także na pysk. Ziewanie to forma odstresowania i zrelaksowania. Natomiast wesoły otwarty pysk świadczy o tym, że pupil jest radosny.

Interpretacja zachowań psa

Wbrew pozorom psia mowa ciała nie jest taka łatwa, jakby mogło Ci się wydawać. Jeśli jednak bacznie obserwujesz swojego pupila, starasz się go zrozumieć, to w końcu w pełni zrozumiesz, o co mu chodzi w danym momencie. Istnieje kilka typowych psich gestów, które są charakterystyczne dla każdego czworonoga. Oto interpretacja zachowań psa:

1. Podawanie łapy

Pies podaje łapkę, gdy wydasz odpowiednią komendę. Zdarza się jednak, że poda Ci ją bez komendy. To nic innego jak sygnał proszący. I to nie tylko o jedzenie, ale o wspólną zabawę. Pupil może podać łapkę z piłką w buzi. W ten sposób będzie prosił o to, abyś się z nim pobawił. Natomiast w sytuacji, gdy pies podaje łapkę, a dodatkowo ma skulone uszy oraz ogon, skulone ciało, to informuje Cię o tym, że wie, że się na niego gniewasz. Może, ale nie musi wiedzieć, że źle się zachował, ale wyczuwa Twój nastrój.

2. Ułożenie na plecach

Ułożenie na plecach oznacza, że pupil czuje się bezpiecznie i w pełni zrelaksowany. Ponadto, w ten sposób informuje, że jest Tobie w pełni oddany. Dodatkowo może mrużyć oczy, a także odchylić głowę.

3. Jeżenie sierści

Jeżenie się sierści, a do tego zadzieranie ogona ku górze i naprężanie łap to nic innego jak groźba w stosunku do rywala. taki sygnał zaobserwujesz na spacerze, gdy pupil spotka się z innym osobnikiem swojego gatunku albo zobaczy kota.

4. Psi uśmieszek

Nie ma wątpliwości, że każdy uwielbia typowy psi uśmieszek. Widać wtedy, ze pupil jest zadowolony. Uśmiech sygnalizuje zadowolenie np. gdy wyjdzie z Tobą na spacer, spotka psiego przyjaciela. Zwierzę ma dodatkowo radośnie otwarty pysk, luźny i uniesiony ogon oraz uszy.

Przeczytaj:  Psu śmierdzi z pyska - dlaczego tak jest? Przyczyny i sposoby na smród z psiego pyska

5. Ziewanie

Wbrew powszechnej opinii ziewanie nie sygnalizuje znudzenia czy zmęczenia. Jeśli pies ziewa, to znaczy, że się relaksuje. To jego forma uspokojenia oraz odreagowania. W ten sposób daje upust swoim negatywnym emocjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.