Psu śmierdzi z pyska – dlaczego tak jest? Przyczyny i sposoby na smród z psiego pyska

zblizenie na pysk psa owczarka niemieckiego

Nieprzyjemny zapach z pyska psa to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Okazuje się, że psu śmierdzi z pyska z kilku powodów. Może być to objaw problemów zdrowotnych. Co zrobić gdy psu śmierdzi z pyska?

Psu śmierdzi z pyska – jakie są przyczyny?

Brzydki zapach z pyska psa to zmora nie jednego opiekuna. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na fakt, iż pies jest mięsożercą, nieprzyjemna woń będzie mu towarzyszyła przez całe życie. Zarówno dorosłemu psu, jak i szczeniakowi śmierdzi z pyska. Pomimo tego, woń nie może być na tyle mocna, aby odrzucała. W takiej sytuacji  nieprzyjemny zapach z pyska psa może być objawem problemów zdrowotnych. Jeśli śmierdzi psu z pyska, to  może wskazywać to na:

1. Kamień nazębny

Brzydki zapach z pyska psa może sygnalizować o kamieniu nazębnym oraz niewłaściwej higienie jamy ustnej czworonoga. Resztki jedzenia, które zalegają na zębach, języku i dziąsłach są doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii.

2. Koprofagia

Kolejną przyczyną tego, że śmierdzi psu z pyska kupą lub padliną jest koprofagia, czyli zjadanie odchodów. Wynika ono m.in. z:

  • zarobaczenia,
  • źle dobranej karmy,
  • niedoboru witamin,
  • problemów behawioralnych.

3. Choroby nerek

Jeżeli psu śmierdzi z pyska, warto zbadać pupila pod katem choroby nerek. Charakterystyczny będzie wyczuwalny zapach mocznika w oddechu czworonoga. Świadczy o zatruciu organizmu mocznikiem, który jest niebezpieczny oraz niewydolności nerek. Ponadto, u psa zaobserwujesz m.in. problemy z załatwianiem się, osłabienie oraz zmatowienie sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w klinice weterynaryjnej.

4. Choroby układu oddechowego

Nieprzyjemny zapach z pyska psa może być wynikiem chorób układu oddechowego np. zapalenia gardła, migdałków lub zatok, co prowadzi do wysięku ropnego, a w efekcie psu śmierdzi z pyska.

Przeczytaj:  Zęby u psa - wszystko co musisz wiedzieć

5. Chorób układu pokarmowego

Zastanawiasz się, dlaczego psu śmierdzi z pyska? Okazuje się, że brzydki zapach z pyska psa jest wynikiem chorób układu pokarmowego np. zapalenia błony śluzowej żołądka, refluksa.

Psu śmierdzi z pyska? Domowe sposoby na usunięcie problemu

W sytuacji, gdy psu śmierdzi z pyska, niezwłoczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Na podstawie badań oceni, dlaczego psu śmierdzi z pyska. Jeżeli lekarz weterynarii wykluczył u Twojego pupila problemy zdrowotne, a psu śmierdzi z pyska cały czas, możesz podawać mu specjalne preparaty, które dostaniesz w sklepach zoologicznych. Na rynku jest ich mnóstwo i do tego dostępnych w różnej postaci np. tabletek, past do zębów.

Znajdziesz zarówno te, które zalecane są, gdy szczeniakowi śmierdzi z pyska oraz dla dorosłych osobników. U młodych psów najlepiej sprawdzą się pasty. Nie tylko zminimalizują przykrą woń, ale jednocześnie pomogą utrwalić czynność mycia zębów. Brzydki zapach z pyska psa możesz również zniwelować, podając mu specjalny płyn do płukania. Wystarczy wlać go do miski z wodą. jego działanie jest bardzo podobne do działania płynu przeznaczonego dla ludzi.

Doskonale sprawdza się również pasty, które należy wetrzeć czworonogowi w zęby. Ich zadaniem jest usunięcie resztek pokarmu, które przyczyniają się do namnażania bakterii w jamie ustnej.

Zastanawiasz się, co zrobić żeby psu nie śmierdziało z pyska? Oprócz specyfików, które dostaniesz w sklepie zoologicznym, postaw na domowe sposoby na nieświeży oddech u psa.

Co zrobić aby psu nie śmierdziało z pyska? Wypróbuj te sposoby:

  • Włącz do diety psa świeże warzywa, takie jak marchewka i korzeń pietruszki,
  • Zadbaj o odpowiednią dietę czworonoga i podawaj mu wysokiej jakości karmę
  • podawaj pupilowi przysmaki dla psów, które wspierają higienę jamy ustnej,
  • systematycznie myj psu zęby, używając specjalnej szczoteczki oraz pasty,

Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na nieświeży oddech u psa nie zawsze wystarczają. Jeśli psu śmierdzi z pyska , a do tego zauważysz inne objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Ponadto, weterynarz da Ci podpowie Ci, jak dbać o higienę jamy ustnej czworonoga, a także zaleci odpowiednia dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.